С напредването на възрастта начините, по които възприемаме заобикалящия ни свят, започват да се променят заедно с телата ни. Вкусовите, обонятелните, слуховите и зрителните ни сетива стават по-слаби. Нови изследвания показват, че дори възприемането на цветовете се влошава с времето.
Изследователи от Университетския колеж в Лондон (UCL) наскоро сравниха как по-млади и по-възрастни хора реагират на цветовете в околната среда.
Екипът е набрал малка извадка от 17 млади хора (средната възраст е 27 години) и 20 здрави възрастни хора (със средна възраст 64 години). Участниците били поставени в затъмнена стая, където диаметърът на зениците им бил измерен с високочувствителна камера, докато им били показвани 26 различни цвята, всеки от които в продължение на пет секунди.
Как витамин А ни позволява да виждаме цветове, които кучетата не могат?
Показаните цветове включвали различни нюанси - включително тъмни, приглушени, наситени и светли - пурпурно, синьо, зелено, жълто и червено. На участниците били показани и два нюанса на оранжевото и четири сиви цвята.
Когато виждаме цвят, зениците ни се свиват в отговор на промените в неговата яркост или хроматичност (цветност). Обикновено това е трудно да се наблюдава при отделен човек, но използваната от екипа проследяваща камера, известна като пупилометър, е в състояние да записва промените в диаметъра на зеницата със скорост 1000 пъти в секунда.
По време на анализа си екипът установил, че диаметърът на зеницата на здрави възрастни хора се свива по-малко в отговор на цветовата гама в сравнение с по-младите им колеги. Това е особено очевидно за зелените и пурпурните нюанси. Въпреки това и двете групи участници са имали сходни реакции към "по-светлите" цветови нюанси.
"Данните от апарата показват, че с възрастта ставаме физиологично по-малко чувствителни към пъстротата на заобикалящата ни среда. Тези констатации допълват по-ранни поведенчески изследвания, които показват, че възрастните хора възприемат цветовете на повърхността като по-малко хроматични (цветни) от младите хора", пишат авторите.
The Way You See Colors Changes As You Age, But Not All Colors Are Affected - IFLScience https://t.co/8FJLmysxVT
— Janice (@TheHealthProf) January 30, 2024
"Следователно смятаме, че начинът, по който виждаме цветовете избледнява с възрастта и ставаме специфично по-малко чувствителни към относителното ниво на наситеност на зеленото или пурпурното в цветовете. Нашите открития не показват намалени реакции на зениците към относителното ниво на наситеност на сините цветове", допълват учените.
Според изявление на водещия автор, д-р Янеке ван Льовен, "тази работа поставя под въпрос дългогодишното убеждение на учените, че възприемането на цветовете остава относително постоянно през целия живот, и вместо това предполага, че цветовете бавно избледняват с възрастта."
"Нашите открития могат също така да помогнат да се обясни, защо цветовите ни предпочитания могат да се променят с напредването на възрастта, и защо някои възрастни хора предпочитат да се обличат в ярки цветове", добавя Льовен.
Екипът смята, че с напредването на възрастта се наблюдава намаляване на чувствителността на организма ни към нивата на наситеност на цветовете в първичната зрителна кора - частта от мозъка, която получава, интегрира и обработва визуалната информация, предавана ѝ от ретината.
Защо всички хора със сини очи са роднини?
В предишна работа е било установено, че една рядка форма на деменция, наречена атрофия на задната кора (PCA), споделя тази характеристика. При PCA се наблюдават забележими затруднения и аномалии във възприемането на цветовете, които биха могли да дойдат от характерно намаляване на чувствителността на мозъка към определени цветови тонове - отново зелено и пурпурно - в първичната зрителна кора и свързаните с нея мрежи.
"Нашите открития биха могли да имат широко отражение върху начина, по който адаптираме модата, декорацията и други цветови "пространства" за по-възрастните хора, а потенциално дори и върху разбирането ни за заболяванията на стареещия мозък, като деменцията", добавя професор Джейсън Уорън.
"При хората с деменция могат да се наблюдават промени в цветовите предпочитания и други симптоми, свързани със зрителния мозък - за да ги интерпретираме правилно, първо трябва да оценим влиянието на здравословното стареене върху възприемането на цветовете. Следователно са необходими допълнителни изследвания, за да се очертае функционалната невроанатомия на нашите открития, тъй като може да са включени и по-високи кортикални области", казва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!