Д алечната орбита на Марс може да има по-голямо влияние върху нашата планета, отколкото предполагахме първоначално.
Взаимодействието между гравитационните влияния на Земята и Марс може да е свързано с цикъл от 2,4 милиона години на океански течения дълбоко под повърхността на морето. Това сочи ново проучване, публикувано в списанието Nature Communications.
Този цикъл от дълбоководни течения може да е повлиял на минали дългосрочни модели на глобално затопляне, предполагат учените.
Астробиолози откриха начин за определяне на температурата на океаните на далечни планети
“Бяхме изненадани да открием тези цикли от 2,4 милиона години в нашите дълбоководни седиментни данни. Има само един начин да ги обясним: те са свързани с цикли във взаимодействията на Марс и Земята, обикалящи около Слънцето“, пише авторът на изследването Адриана Дуткевич, изследовател по геонауки от EarthByte Group на университета в Сидни.
Смята се, че орбитата на Марс взаимодейства с тази на Земята, променяйки бавно формата на нашата орбита.
Mars could be driving ‘giant whirlpools’ in the Earth’s deep oceans, new study finds https://t.co/90ZkxFs4sr
— David Papp (@DavidPapp) March 12, 2024
“Гравитационните полета на планетите в Слънчевата система се намесват едно в друго и това взаимодействие, наречено резонанс, променя планетарния ексцентрицитет, мярка за това колко близо до кръгови са техните орбити“, обяснява съавторът на статията Дитмар Мюлер, професор в Университетът на Сидни.
Това по същество води до цикли от 2,4 милиона години - наричани от изследователите "велики астрономически цикли" - на леко повишени нива на слънчева радиация и по-топъл климат, което от своя страна влияе върху циркулацията на океана, смятат учените.
Това е било открито, след като изследователите установяват, че по-топлите периоди от циклите се появяват едновременно с увеличените прекъсвания в дълбоководните записи, поради по-енергичната дълбоководна циркулация.
"Джеймс Уеб" намери планета с океани
“Прекъсването на седиментацията показва енергични дълбоководни течения, докато непрекъснатото натрупване на утайки показва по-спокойни условия. Комбинирането на тези данни с усъвършенстван спектрален анализ на данни ни позволи да идентифицираме честотата на прекъсванията в седиментацията за 65 милиона години“, разкрива научното обяснение Дуткевич.
Тези резултати са интригуващи, тъй като предишна работа и настоящи модели предполагат, че настоящата атлантическа циркулационна система, която задвижва Гълфстрийм, известна като Атлантическата меридионална преобръщаща се циркулация (AMOC), може да стане по-малко активна в по-топъл климат, поради топенето на морския лед.
Mars's gravitational pull may be strong enough to stir Earth's oceans: An analysis of deep sea drill cores suggests that Mars may have enough gravitational influence to shift sediment within Earth's oceans on a 2.4 million year cycle https://t.co/tBuls87Gqm pic.twitter.com/NJnZl3LCg2
— Troubled Minds (@TroubledMindsR) March 12, 2024
AMOC се управлява от комбинация от фактори, включително разлики в температурата и солеността на водата, както и моделите на вятъра. Докато топлата вода от тропиците се движи на север, тя се охлажда и отделя топлина в атмосферата, оказвайки влияние върху регионалния климат на места като Западна Европа. Потъването на по-студена, по-плътна вода в Северния Атлантик помага за задвижването на циркулационния кръг, тъй като тази плътна вода тече на юг по океанското дъно.
Промените в силата или стабилността на AMOC могат да имат значително въздействие върху глобалните климатични модели. Например, отслабването или колапсът на AMOC може да доведе до по-ниски температури в части от Европа и промяна на времето по света. Учените изучават внимателно AMOC, за да разберат по-добре неговата динамика и как може да реагира на фактори като изменението на климата.
“Замръзването и топенето на морския лед не е единственият механизъм, влияещ върху дълбоководната океанска циркулация. Предвижда се дълбоководните циркулации да се засилят в затопляща се, по-енергична климатична система, тъй като големите бурии стават по-чести“, посочва Мюлер.
Планетата вече има още един океан
Изследователите предполагат, че тези астрономически управлявани цикли могат също така да помогнат за поддържане на тиктакането на океанските течения, дори в лицето на изменението на климата.
“Нашите дълбоководни данни, обхващащи 65 милиона години, предполагат, че по-топлите океани имат по-енергична дълбока циркулация. Това потенциално ще предпази океана от стагнация, дори ако атлантическата меридионална преобръщаща циркулация се забави или спре напълно“, казва Дуткевич.
* Вижте и това видео от архива ни: Любопитни факти за космоса
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!