Н а 29 ноември 1947 г. Организацията на обединените нации приема резолюция за разделяне на Палестина. ООН препоръча разделянето на Палестина след края на британския контрол над региона, като го нарече Резолюция 181.
Резолюцията описва подробно плана както за арабска, така и за еврейска държава, със специална зона за град Йерусалим. Планът беше много популярен сред Еврейската агенция за Палестина и други ционистки групи.
Сред палестинците планът беше причина за бойкот. В Палестина избухна гражданска война, която на практика спря изпълнението на резолюцията.
Шимпанзето Енос
През 1961 г. на тази дата шимпанзето Енос е изпратено в космоса. Шимпанзето е купено на 3 април 1960 г. от ферма за редки птици в Маями (Флорида). Енос минава обучение за космически полет в Университета на щата Кентъки и базата на ВВС на САЩ Холман. Общата продължителност на тренировките е повече от 1250 часа.
Енос минава по-интензивни тренировки, отколкото шимпанзето Хам, който бил първия космически пътешественик-шимпанзе. Енос трябвало да извърши по-дълъг космически полет и да изпита по-силно претоварване. Възрастта на Енос към датата на полета е 63 месеца.
Първата обиколка около Земята корабът извършил за 1 час и 28,5 минути. Планирали се три обиколки, но корабът не излязъл на разчетната орбита, и затова било взето решение да се върне корабът на Земята на втората обиколка. По сведения на очевидци, след приводнението Енос е качен на спасителния кораб, където той скачал и бягал от радост по палубата.
На 4 ноември 1962 г. Енос умира от дизентерия, предизвикана от вирус, който бил устойчив към антибиотици по това време. Енос е под постоянно наблюдение в продължение на два месеца преди смъртта си. Патолозите казват, че не са намерили никакви признаци на смъртта, които биха могли да са свързани с неговия космически полет 1 година преди заболяването.
Жак Ширак
На 29 ноември 1932 г. е роден френският президент (1995 – 2007) и премиер (1974-1976, 1986-1988) Жак Ширак. Ширак става активист, а по-късно и лидер на голистката десница. Играе важна роля в президентските кампании на Шарл дьо Гол (1965 г.) и на Жорж Помпиду (1969 г.).
От 1977 до 1995 г. е кмет на Париж. Повторно става министър-председател след парламентарните избори през юни 1986 г., като съвместява двете длъжности – премиер и кмет.
Ширак печели президентските избори през 1995 г. През 2000 г. мандатът на президента е определен на 5 години, изравнен е с този на депутатите от Националното събрание. През 2002 г. отново печели президентските избори. През 2007 г. е наследен от Никола Саркози.
Хенри Кисинджър
На 29 ноември 2023 г. умира американският политик Хенри Кисинджър. Той е съветник по националната сигурност на президента на САЩ (1969 – 1975), държавен секретар на САЩ (1973 – 1977) и носител на Нобелова награда за мир за 1973 г. (заедно с Ле Дък Тхо) за приноса му за прекратяване на Виетнамската война.
Кисинджър играе видна роля във външната политика на САЩ между 1969 и 1977 г., пионер е в политиката на разведряване със Съветския съюз, организира отварянето на отношенията с Китайската народна република, участва в т.нар. „совалкова дипломация“ в Близкия изток за край на войната от Йом Кипур и в преговорите за Парижкото мирно споразумение, което слага край на американското участие във войната във Виетнам.
В епизод на предаването „Hardball“ по CNBC от 5 април 1999, анализирайки последиците от предстоящото отделяне на Косово за статута на албанците в Македония, той казва, че почти всички славянски жители на областта са българи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!