Н а 30 ноември 1487 г. в Мюнхен е обнародван първият германски Закон за чистотата на бирата от Алберт IV, херцог на Бавария. Законът гласи, че бирата трябва да се приготвя само от три съставки – вода, малц и хмел.
По-късно, през 1516 г., законът е приет за цяла Германия.
Той е издаден в отговор на многобройните оплаквания от лошокачествена бира.
Друга причина за приемането на закона е да се осигури снабдяването с храна и да се предотврати конкуренцията между пивоварите и хлебарите, като по-ценните пшеница или ръж са запазени за производството на хляб.
Въпреки че бирената мая е от съществено значение за процеса на варене, законът не съдържа нищо в това отношение, тъй като в тези времена съществуването на бирените дрожди е просто непознато и ферментацията протича спонтанно под въздействието на диви местни дрожди.
Марк Твен
През 1835 г. на тази дата е роден американският писател Марк Твен. Това е литературният псевдоним на Самюел Лангхорн Клемънс. Най-известен е със своя роман „Приключенията на Том Сойер“ и неговото продължение „Приключенията на Хъкълбери Фин“, често определяно като един от великите американски романи.
В началото на XX век Твен е смятан за „най-големия американски хуморист на своето време“, а Уилям Фокнър го нарича „бащата на американската литература“. Години по-късно Ърнест Хемингуей ще напише: „Цялата съвременна американска литература произхожда от една книга на Марк Твен, наречена „Хъкълбери Фин“.
Любопитен факт е, че Твен е очарован от науката и научните изследвания. Той става близък приятел на Никола Тесла и двамата прекарват много време заедно в лабораторията на Тесла. През 1909 г. Томас Едисон посещава Твен в дома му в Рединг, Кънектикът, и го заснема. Част от филма е използван в късометражния филм „Принцът и просякът“ (1909).
През 1909 г. Твен казва: „Дойдох с Халеевата комета през 1835 г. Следващата година тя идва отново и очаквам да си отида с нея. Ще бъде най-голямото разочарование в живота ми, ако не си отида с Халеевата комета. Всевишният без съмнение е казал: „Ето две необясними явления; дойдоха заедно, трябва и да си отидат заедно“.
Предсказанието му се сбъдва – Твен умира от сърдечен удар на 21 април 1910 г. в Рединг, Кънектикът един ден след най-близкото разстояние на кометата до Земята.
Уинстън Чърчил
На 30 ноември 1874 г. е роден сър Уинстън Ленърд Спенсър-Чърчил – британски политик и държавник, известен с дългата си политическа кариера и особено с ключовата си роля във Втората световна война.
Известен с непоколебимата си позиция срещу Германската империя, дори когато тя завладява голяма част от Европа през 1940 г., той игнорира предложенията на Адолф Хитлер за сепаративен мир, в резултат на което започва битката за Британия. Чърчил се изявява със своите речи и радиопредавания, които вдъхновяват британския народ.
Той е единственият британски министър-председател, удостоен с Нобелова награда за литература и първият чужденец, избран за почетен гражданин на САЩ. Оказана му е честта на държавно погребение, превърнало се в едно от най-големите събирания на държавници в историята.
През Втората световна война България първоначално поддържа неутралитет, като по отношение на Крайовската спогодба от 5 септември 1940 г. Чърчил казва: „Винаги съм смятал, че Южна Добруджа трябва да принадлежи на България“.
Камъкът на Скоун
През 1996 г. на тази дата Камъкът на Скоун е върнат на Шотландия, 700 години, след като е бил взет от крал Едуард I при инвазията му в Шотландия. Това е продълговат блок от червен пясъчник, който е бил използван при коронацията на шотландските монарси до XIII в., а след това при коронацията на английски и по-късно британски монарси.
След като е върнат, камъкът остава собственост на Короната и се транспортира до Лондон, за да бъде използван в коронациите. В съвременната церемония, камъкът е част от стола, на който седи монархът по време на коронацията (през XVII век е добавена дървена платформа към коронационния стол).
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!