У крашение от слонова кост на 2800 години бе открито от археолози в Северна Турция по време на разкопките на Хатуша, столицата на една от най-древните анадолски цивилизации - тази на хетите. Това предаде Анадолската агенция (АА) за БТА.
Археологическите разкопки в днешния квартал Богазкале, окръг Чорум, започват през 1906 г., а от 2006 г. се ръководят от Андреас Шахнер от името на Германския археологически институт.
В 117-ата година от началото на разкопките на северозападния склон в района на Голямата крепост на древния град бе открито украшение, което дава представа за изкуството по време на желязната епоха.
2,800-year-old ivory ornament unearthed in #Hattusa archeological site in Turkeyhttps://t.co/F16dztVhl1 pic.twitter.com/mUTr4qFwHR
— CumhuriyetDaily (@DailyCumhuriyet) November 14, 2023
То е дълго 30 см и широко 10 см, а по повърхността му от слонова кост са гравирани сфинкс, лъв и две дървета на живота.
Пред Анадолската агенция ръководителят на разкопките Шахнер каза, че артефактът е намерен в слоя, който принадлежи на желязната епоха.
„Най-вероятно е част от декорация на дървена кутия или мебел, изработена от дърво. Предметът е счупен от дясната и от лявата страна, но горната и долната му част са непокътнати. Поради това можем да заключим, че предметът е бил по-дълъг“, каза Шахнер.
„Тази творба е уникална за Богазкьой. За пръв път се сблъскваме с творба, украсена с толкова наситена и красиво изработена сцена. В Богазкьой са направени обширни разкопки от желязната епоха, но произведение с толкова детайли не е откривано досега“, каза още той.
Находката хвърля светлина върху художествените връзки на Богазкьой през желязната епоха, които се простират към Югоизточен Анадол, както и в югозападна посока и Гърция, смята Шахнер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!