Д жеймс Хамблин, журналист, лекар и преподавател по обществено здраве в Йейл, е спрял да се къпе през 2015 г. като част от изследването за книгата си "Clean: Новата наука за кожата и красотата на това да правим по-малко.
Две години от живота ни, прекарани под душа
В книгата си Хамблин посочва, че ако прекарваме по половин час в къпане и нанасяне на продукти всеки ден, ще посветим над две години на дейности, свързани с къпането, в продължение на един век живот.
През 2015 г. той признава пред Би Би Си, че е решил да спре да се къпе. Изминаването на годините само е затвърдило решението му. Но какво е да не се къпеш в продължение на години?
"Човек свиква и се чувства нормално", казва Хамблин, който е и специалист по превантивна медицина. "С течение на времето организмът все повече свиква да не мирише лошо без използването на дезодорант или сапун", уверява Хамблин.
Хамблин казва, че кожата не се омазнява толкова, когато спрете да използвате "груби сапуни". Разбира се, една област, която той не е спрял да мие със сапун и редовно, са ръцете му.
"Шампоанът лишава косата от естествените масла, а балсамът ги замества със синтетични масла. Ако успеете да прекъснете този цикъл, косата ви в крайна сметка ще изглежда така, както преди да използвате тези продукти", казва той.
Разбира се, експериментът отнема време. "Ефектите не започват за една нощ. Не са незабавни. Всъщност процесът на спиране на къпането и използването на шампоан, сапун или дезодорант беше постепенен.
"Имаше моменти, в които исках да си взема душ, защото ми липсваше, миришех лошо и се чувствах мазен. Но това усещане изчезна с течение на времето", спомня си той.
Както пише Хамблин, "ние не сме еволюирали, за да "миришем", а сме еволюирали в хармония със защитните микроби, които просто се е случило да ни се струват неприятни".
В книгата си Хамблин обяснява и какво прави, за да поддържа хигиената си. Той взема душ "само с вода, бързо, особено когато косата ми е малко мръсна. Въпреки че можете да ексфолирате или да премахнете маслата, просто търкайте с ръце и разресвайте косата от време на време", пише той.
В книгата той защитава тезата, че сегашната лична хигиена е модерна концепция, тъй като повечето хора не са имали достъп до течаща вода до последните 100 години.
Хамблин определя вземането на душ като предпочитание, а не като медицинска необходимост. Всъщност има точно толкова хора, които не обичат да се къпят, колкото и такива, които го правят.
Лекарят описва това и като минималистичен подход, тъй като този вариант намалява разхищението на вода и телесни продукти, които могат да бъдат вредни за околната среда. На екологично ниво това е чудесно решение.
Хамблин казва, че не възнамерява да казва на никого какво да прави, а само да сподели своите открития. Въпреки че го препоръчва преди всичко за хора с кожни проблеми.
"Можете да започнете с по-кратки, по-редки, по-студени душове и с по-малко сапун", посочва той, като припомня също, че кожата е резултат от начина на живот, който води всеки един от нас: часовете сън, храната, стресът, физическата активност - всичко това може да окаже влияние върху кожата ни.
В много индустрии за грижа за кожата се продават ненужни и дори вредни продукти, казва Хамблин. "Маркетинговата машина ни кара да се чувстваме "по-малко от", за да ни продава продукти, които ни допълват".
Както заключава Хамблин, основаните на доказателства компании биха възприели противоположен подход към грижата за кожата и хигиената: по-малко е повече. Тъй като това никога няма да доведе до създаването на компании за милиони долари, ние продължаваме да жертваме здравето си в името на марката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!