К ак голям резервоар за вода може да се окаже на дъното на морето? Това е първото впечатление на някои хора от водното откритие в Италия. Но всъщност става дума за нещо друго - нещо историческо и артистично.
Хората, които живеят в района на Сан Леоне, Сицилия, са знаели, че някакъв голям обект се намира на около 30 метра дълбочина от брега в морето на Агридженто. Картите го показвали като "васка" - италианската дума за "резервоар". Но един екип от водолази искал да стигне до дъното на тази загадка. Затова те направили няколко гмуркания през октомври 2022 г., за да разработят триизмерно изображение на обекта.
Културната група BCsicilia разкри какво е това в четвъртък, 1 февруари: "Част от храма на Зевс" от древния град Агридженто. Елементът беше изваден на повърхността същия ден. В публикация на групата във Facebook се обяснява, че частта е изработена от мрамор и изобразява скачащ кон. Тя е висока приблизително 1,5 м и широка 1,8 м. Стилът е подобен на този на други гръцки храмове.
"Това най-вероятно ще е мраморна украса на предната част", се казва в публикацията във Facebook. В нея се уточнява, че мраморът е "почти сигурно... проконсулски". Това означава, че е на възраст най-малко 2500 години.
Базираният в Орегон уебсайт GoHistoric твърди, че той вероятно е дошъл от кариера в днешна Турция, след което е бил изпратен в Гърция за поставяне на ковчези. Големият въпрос е как този артефакт се е озовал под водата. Този отговор може би никога няма да бъде известен.
По-непосредственият въпрос е какво да се прави с мрамора. Вестник "Маями Хералд" съобщава, че той вероятно ще бъде консервиран.
Агридженто, разположен в югозападната част на Сицилия, има история, датираща от 500 г. пр.н.е., според ЮНЕСКО. Archaeology.org посочва, че гърците, които са го основали, са го наричали Акрагас. Той е бил голям средиземноморски крайбрежен град с храмове в дорийски архитектурен стил. Във видеоклип, подготвен от японската мрежа NHK, се казва, че извън сегашния град по гребена на хълм съществува "долина от храмове".
Изследователите казват, че много храмове все още са непокътнати, но са погребани под овощни градини и полета. Тези, които все още стоят, имат колони, високи до 27,5 м.
"Акрагас достига зенита си при тирана Терон, който управлява от около 489 до 472 г. пр. н. е.", се казва в статията на Archaeology от 2019 г.
Древните битки в крайна сметка водят до това, че Сицилия попада под властта на Картаген в Северна Африка, а след това и на Рим. В чест на една гръцка победа над Картаген е построен "храм на Зевс", а храмът "Конкордия" се превръща в християнска църква през 500 г. сл. Хр.
Според "Енциклопедия Британика" съвременният Агридженто има почти 60 000 жители.
Видеото е архивно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!