А нгелите са основни образи свързвани с юдаизма и християнството от хилядолетия. Те са изобразявани в многобройни форми на изкуството и са част от нашия фолклор, въображение и дори поп култура.
Но какви са те всъщност? И какви са техните функции?
Корени на думата
Произходът на думата „ангел“ идва от гръцкото aggelos, което означава „пратеник“. Ако погледнем назад към еврейската дума за ангел в Стария завет, тя означава същото.
Но кои са тези пратеници?
Ангелите са създадени, за да служат на Бога. Те по своята същност са пратеници от Бог. Сега, какви съобщения доставят и как ги доставят е съвсем друг въпрос.
В ангелските среди съществува строга йерархия и всеки ангел има определени задължения. Някои ангели са нагърбени с това да помагат на Бог, други контролират по-нисшите ангели, а трети предават Божиите послания на хората.
Ангелите имат някои специфични правомощия и ограничения свързани с тях. Например ангелът лечител не може да направи нищо друго. Определени ангели се занимават с предаването на конкретно послание и толкова.
В Битие 19 е описано как Бог изпраща трима ангели да дадат на Авраам три отделни послания. Единият ангел му казал, че жена му го очаква, друг му казал, че Содом ще бъде унищожен, а третият ангел казал на Авраам, че ще бъде изцелен. Всеки предал конкретно послание.
Как изглеждат ангелите?
Ангелите са изобразявани от много художници вече хилядолетия наред. Много от тях са изобразени като красиви, деликатни човекоподобни същества с крила. Тези изображения обаче може да не са съвсем точни, тъй като според еврейската и християнската традиция ангелите не са действителни физически същества. Те са духовни същества, следователно нямат физически облик, особено човешки такъв.
Възниква въпросът, ако това е така, как предават Божиите послания на хората?
Е, ангелите са описани в Библията като „светлина“, но те могат да приемат човешка форма, за да изпълняват своите божествени задачи.
Мъже или жени?
Ангелите традиционно се изобразяват в изкуството като жени или като силно феминизирани същества. Това женско изображение вероятно има своите корени в гръцко-римското езичество. Когато става въпрос за Библията, ангелите имат мъжки имена. Въпреки че може да има нещо общо с факта, че гръцките и еврейските думи за ангел са от мъжки род
Въпреки различните тълкувания може да се каже, че дихотомията жена-мъж се отнася до хората и репродукцията.
Ангелите, които не са хора, не могат да бъдат мъже или жени, нали?
Но какво да кажем за нефилимите?
Нефилимите са тези мистериозни същества, наричани още гиганти, които са родени от „синовете на Бог“ и „дъщерите на човека“. Според еврейската традиция, те са били ангели.
Наистина ли ангелите са толкова миролюбиви?
Думата „ангелски“ наистина има положителна конотация, но Библията всъщност дава доста примери за това как ангелите могат да предават послания по доста опустошителен начин. Пример за това е ангелът на смъртта, който убива първородните синове на Египет, след като фараонът отказал да остави евреите да си тръгнат. Или дори архангел Уриел, който едва не убил Моисей. Ангелите предават посланието от Бог, но се оказва, че то понякога може да бъде малко насилствено и не толкова миролюбиво!
Архангели
Известно е, че архангелите се намират в съвсем различна лига от ангелите. Старият завет обаче не ги споменава. Едва в Новия завет този клас ангели е идентифициран като такъв.
Въпреки че терминът не е използван, е направено известно разграничение. Например архангел Михаил е наречен „Великият княз“ в Даниил 12:1, а в Книгата на Товит архангел Рафаил споменава себе си като „един от седемте ангела, които стоят готови и влизат пред славата на Господа“.
Ангел ли е Луцифер?
Луцифер всъщност е бил Серафим, част от най-високопоставената ангелска лига. Неговата работа била да обожава Бог, но той започнал да ревнува и затова бил изгонен от небето. Битува известно объркване по този въпрос, вероятно защото архангел Михаил хвърлил Луцифер в Ада
Католическа църква
Католическата църква признава трима архангели: Гавраил, Михаил и Рафаил. Те също така признават съществуването на останалите четири, макар че не ги назовават.
Истински или не, още от малки имаме изграден образ за ангелите като същества, които ни пазят. Те винаги са разбирани и изобразявани като чисти и святи създания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!