З наете ли кой е Нарцис? Според древногръцката митология, той бил изключително красив младеж, който се влюбил в собственото си отражение, след като го видял в една река. Когато понечил да го целуне, той паднал във водата и се удавил. На това място по-късно поникнали красиви цветя, които днес наричаме нарциси.
Тест: Крие ли се нарцис във вас?
Името на митологичния персонаж е станало нарицателно и символизира гордост, самовлюбеност и егоизъм.
The science behind narcissism https://t.co/WKqyN6SfAK pic.twitter.com/qbdQE0JdUm
— The Independent (@Independent) March 13, 2016
Зигмунд Фройд за пръв път въвежда термина нарцисизъм и отбелязва, че в известна степен той е присъщ на всеки човек от самото му раждане.
Мнозина от вас вероятно споделят мнението, че хората стават все по-големи егоисти, фокусирани единствено върху себе си и повърхностни неща като начина, по който изглеждат или популярността им в социални мрежи като Facebook и Instagram.
Още през 2013 г. на корицата на сп. „Тайм“ беше публикувана снимката на младо момиче, правещо си селфи със своя мобилен телефон, а в заглавието т. нар. милениали (най-често в тази демографска група влизат хората, родени между 80-те години на миналия век и началото на настоящия) са определени като поколението „Аз, аз, аз“.
Какво знаем за нарцисизма
Какво всъщност представлява нарцисизмът и дали тази черта от характера задължително трябва да се счита за вредна?
Отговори на тези въпроси се опитват да дадат учените от университета в Охайо Софи Кяервик и Брад Бушман. Те анализират данните от 437 проучвания, в които са взели участие общо над 123 000 души. Най-общо казано, за нарцистични личности се считат онези, които „смятат себе си за специални и заслужаващи специално отношение. Те имат силно преувеличено чувство за собствената си важност“, отбелязват двамата учени.
През 2014 г. Бушман участвал в създаването на скала, с помощта на която може да се определи в каква степен даден човек е с нарцистичен характер. В основата на тази скала стои въпросът „В каква степен сте съгласен със следното твърдение: Аз съм нарцисист“. Оказало се, че много хора не просто осъзнават тази своя черта, но дори и се гордеят с нея.
Talking about yourself is 'more likely to indicate emotional distress than narcissism' https://t.co/ePVgI3YtuM pic.twitter.com/RnsAThtT1G
— The Independent (@Independent) March 7, 2018
„Това показва, че въпросът дали даден човек е нарцисист не е дихотомен, т.е. няма как да се отговори просто с да или не. Всеки един от нас притежава тази черта – някои в по-голяма степен, а други в по-малка“, подчертават Бушман и Кяервик.
Грандиозен и уязвим нарцисизъм
Учените отбелязват, че има различни видове нарцисизъм. Този, който най-често става обект на изследвания, е т. нар. грандиозен нарцисизъм. Той се характеризира с високо самочувствие, самонадеяност, търсене на внимание и незачитане на нуждите на другите.
В същото време обаче има и друг вид, известен като уязвим нарцисизъм. Хората, притежаващи тази черта, са с ниско самочувствие, често са тревожни и непрекъснато търсят одобрението на хората около тях.
На пръв поглед тези два типа нарцисисти изглеждат еднакво, но между тях има огромна разлика. Едните ще публикуват своя снимка в Instagram, защото са убедени, че изглеждат невероятно, а другите – защото са потиснати и имат нужда да се почувстват харесвани.
Според някои изследвания, нарцисизмът може да бъде полезен – например, той може да направи хората по-симпатични в очите на околните в краткосрочен план. Според изследването на Кяервик и Бушман обаче нарцисизмът има и една далеч по-тъмна страна.
Watch: 17 things millennials are ‘killing off’ https://t.co/8A85LOIQqv
— The Independent (@Independent) September 20, 2021
Учените отбелязват, че съществува пряка връзка между него и агресията. Особено рискови са онези хора, които са уязвими нарцисисти. Те могат да изпаднат в състояние, известно като „нарцистична ярост“ - експлозивна смес от гняв и враждебност, свързана с прояви както на вербална, така и на физическа агресия.
Милениалите, които се интересуват единствено от себе си
Един от най-често срещаните стереотипи за милениалите е, че те са изключително нарцистични. Но дали това наистина е така? Резултатите от редица изследвания показват, че колкото по-възрастен е един човек, толкова по-убеден е той, че милениалите са разглезени и егоцентрични.
Проучване, проведено през 2008 г. от екип учени, начело с професора по психология Джийн Твенге, разкри нещо изненадващо: нивата на нарцисизъм сред студентите в САЩ (включително броят на тези, които страдат от т. нар. нарцистично личностно разстройство) са се увеличили с цели 30 процента в периода 1978 – 2006 г.
Тази тенденция продължава с пълна сила и до днес, в резултат на което сякаш спокойно можем да заключим, че младите хора действително стават все по-големи нарцисисти.
Подобен извод обаче би бил твърде повърхностен. Според Твенге и нейните колеги, основните причини за наблюдаваната тенденция са както безпрецедентното навлизане на интернет в нашето ежедневие през последните две десетилетия, така и увеличаващият се индивидуализъм в съвременното общество. По тази причина много експерти смятат, че младите хора просто се приспособяват към средата, в която живеят.
Замислете се: ако нашите баби и дядовци са имали достъп до технологиите, с които разполагаме днес, когато са били тийнейджъри, те вероятно също са щели да прекарват голяма част от времето си в споделяне на снимки и писане на статуси в социалните мрежи.
Millennials and Zoomers are more likely than older generations to quit their jobs https://t.co/FF7R44LHYN
— The Independent (@Independent) September 21, 2021
Истината е, че на пръв поглед подобно поведение изглежда нарцистично, но това отразява само малка част от съвременната реалност.
Още през 2001 г. психологът Кийт Кембъл пише в един от своите трудове, че нарцисизмът може да бъде ефикасна и полезна стратегия за справянето с предизвикателствата на съвременния свят. По тази причина редица експерти отбелязват, че е крайно време да преосмислим начина, по който определяме и измерваме нарцисизма.
Що се отнася до милениалите, няма как да бъде поставена еднозначна оценка на цяло поколение. Някои ще продължат да виждат в тях единствено самовлюбени и мързеливи нарцисисти, докато други – оптимистично настроени и прагматични идеалисти, които не се страхуват да експериментират и да посрещат различни предизвикателства.
Вижте още:
„Парадоксът на приятелството“: Защо имате по-малко приятели от вашите приятели
Мрачната история на тестовете за интелигентност
Хороскопи, врачки и предсказания – поглед в бъдещето или чиста измама?
Размерът има значение – как мозъците на бозайниците са се уголемили през последните 150 млн. години
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!