В храма Кацуо-джи куклите Дарума наблюдават посетителите от всеки ъгъл. Те са подредени между клоните на дърветата, струпани са около олтарите и са разпръснати на различни места, проблясвайки с яркочервената си боя сред хълмистата гора, пише CNN.
Емблематичните японски кукли варират по размер и има хиляди от тях в този 1300-годишен храм, разположен на около час път от централната част на Осака, в националния парк Мино.
Според храма Кацуо-джи, който е известен като „храмът Дарума“ от около 100 години, куклите са символ на късмет в Япония и изразяват решителност и амбиция. Те също така са се превърнали в едни от най-разпознаваемите и популярни сувенири в страната от няколко десетилетия.
Кацуо-джи е свързан със символиката на успеха и победата повече от хиляда години. Множество императори и шогуни са посещавали храма, за да поискат благословия. Днес, местните жители го посещават преди важни изпити или бизнес срещи.
Марко Фасано, италиански екскурзовод, живеещ в Япония и основател на Tanuki Stories, е посещавал храма Кацуо-джи многократно, включително и за късмет, преди да вземе своя тест за владеене на японски език.
„Има цял процес, през който трябва да преминеш, когато купуваш Дарума,“ обяснява Фасано, който открива храма по време на проучвания за своите обиколки. „Трябва да измислиш нещо, което искаш да постигнеш, да напишеш желанието си върху него, да нарисуваш едното око, да пречистиш Дарума с малко тамян и после да я вземеш със себе си.“
За разлика от други талисмани или ритуали, куклите Дарума не са просто нещо, на което да пожелаеш нещо и да се надяваш то да се сбъдне, обяснява Фасано.
„Всеки път, когато погледнеш своята Дарума, трябва да запомниш желанието си и да се запиташ: 'Какво ще направя днес, за да постигна тази цел?' Това е начин да си напомняш, че трябва да работиш активно за това.“
Второто око се запълва само след като целта е постигната, и в този момент куклата Дарума може да бъде върната в храма.
„Когато отидеш там и видиш, че всички тези хора са постигнали своите желания, това е доказателство, че и твоето желание може да се осъществи,“ казва Фасано.
„Символ на постоянство“
Мрачната история на куклите
Кръгли и червени с намръщени лица, куклите представляват Бодхидхарма (или „Дарума“ на японски), монахът от пети век, който основава дзен будизма. Последователите смятат, че монахът е медитирал толкова дълго, че е загубил крайниците си – илюстрирано от заоблената форма на куклата, която е тежка в основата си и винаги да стои изправена.
„Това стана символ на постоянство,“ казва Фасано. „Според дзен будизма, отговорите са вече вътре във вас. Това не е нещо, което идва внезапно като дар, а нещо, върху което трябва да работите упорито и да откриете в себе си.“
Според друга легенда, монахът отрязал клепачите си, за да не заспива по време на медитацията си, което обяснява широко отворените очи на куклите.
Daruma dolls are one of Japan’s most popular souvenirs. But where do they come from? https://t.co/DBqp0YtFMJ
— Zicutake USA Comment (@Zicutake) April 8, 2025
Дарумите са изпълнени със символика, от късметлийския червен цвят, до дебелите вежди и брадата, които представляват жерави и костенурки – два символа на късмет и дълголетие в Япония.
Храмът Кацуо-джи не е единственият „Дарума храм“ в Япония. В близкото Киото, храмът Хорин-джи „Дарумадера“ се гордее с колекция от около 8000 Дарума, много от които са разположени в специално построена зала, финансирана от поклонниците на храма. Докато куклите могат да се намерят в цяла Япония, около 80% от тях се правят в Такасаки, град в префектура Гунма, в региона Канто, където традицията на производство на кукли от папие-маше може да бъде проследена 200 години назад.
Храмът Хорин-джи твърди, че е започнал да продава куклите преди около 220 години и провежда годишен „Дарума пазар“. Според храма, посетителите започнали да поставят кукли на територията преди около 100 години.
Кацуо-джи предлага два вида Дарума: Качи-Дарума, класическата кукла, известна като „печелившата Дарума“, използвана за поставяне на конкретни цели, и Дарума-Микуджи, известна като „гадателската Дарума“, която се намира само в този район.
Вместо да хвърлят поглед върху гадателската Дарума, посетителите задават въпрос, преди да изберат кукла. Подобно на бисквитка с късметче, всяка Дарума-Микуджи съдържа малък свитък с уникални съвети, които имат за цел да насочат посетителите към тяхната цел.
Посетители на храмове
През 2024 г. Япония отбеляза рекордните 36,8 милиона чуждестранни посетители, което е увеличение с 15% спрямо нивата преди пандемията. И въпреки че Осака е втората най-популярна префектура за нощувки, храмът Кацуо-джи рядко попада в туристическите маршрути: той привлича между 800 000 и 1 милион посетители годишно, около 70-80% от които са чужденци, каза Юсуке Ямада, говорител на храма.
За сравнение, храмът Асакуса Сенсо-джи в Токио привлича 30 милиона посетители годишно.
„Японските посетители обикновено идват през есента и по време на Нова година, докато чуждестранните посетители идват през цялата година,“ добавя Ямада.
Фасано, който е базиран в Осака от 2023 г., смята, че градът е силно подценен. „Хората обикновено смятат, че в Осака няма какво да се прави. Това е град, който заслужава много повече внимание,“ казва той, добавяйки, че туристите често не отделят достатъчно време, за да посетят места като Кацуо-джи, което може да отнеме половин ден.
За да привлече повече посетители, храмът е измислил креативен начин да насърчи туристите да се запознаят със значението на куклите Дарума. През май миналата година храмът стартира „Рали за марки“: посетителите трябва да преминат през шест пункта за регистрация на територията на храма, събирайки марки, за да създадат едно изображение. Това „рали“ отразява процеса на постигане на целите: създаването на умишлен план и предприемането на стъпки, казва Фасано. Той се надява, че храмът ще получи повече признание и ще вдъхнови повече посетители да изследват региона.
„Ако искате да си купите Дарума, вместо да я купувате от случаен магазин, получаването ѝ от Кацуо-джи дава по-силно и значимо усещане,“ добавя той.