А лберт Шпеер бил близък довереник на Хитлер и най-известният архитект от Третия райх. По-късно бил повишен от нацисткия лидер като министър на въоръженията. Шпеер изиграл важна роля в експлоатацията на робския труд в полза на германските военни усилия. Съден за военни престъпления в Нюрнберг, той успял да избегне смъртната присъда, като отрекъл да знае каквото и да било за нацистките планове за унищожение, както и за Холокоста. Шпеер лежал 20 години в затвор, след което изживял остатъка от живота си в значителен комфорт. Но по-късно се оказало, че бил напълно наясно както с плановете на Хитлер, така и със съдбата на евреите.
Алберт Шпеер (1905–1981)
Алберт Шпеер бил архитект по образование и е проектирал и построил няколко забележителни сгради в Берлин и други места в нацистка Германия.
Близък съюзник на Хитлер
Шпеер се присъединил към нацистката партия през 1931 г. и скоро след това станал близък съюзник на Адолф Хитлер.
Нюрнберг
Хитлер инструктира Шпеер да проектира място, подходящо по размер и величие, където да се провеждат митингите на нацистката партия в Нюрнберг. Архитектът създал Цепелинфелд (Полето на Цепелин), на чиято територия имало и огромна трибуна.
Катедралата на светлината
Катедралата на светлината, или Lichtdom, била основна естетическа характеристика на митингите на нацистката партия в Нюрнберг. Замислено от Шпеер и априветствано от Хитлер, това впечатляващо светлинно шоу служело като част церемонията по закриването на всички митинги между 1934 и 1938 г. „Катедралата“ се състояла от 152 противовъздушни прожектора, разположени на разстояния от по 12 м. и насочени към небето.
Париж Експо 1937 г.
Шпеер проектирал сградата на нацистка Германия за Световното изложение в Париж през 1937 г., която за символизирала крепост, която да предпазва срещу комунизма. Сградата на Съветския съюз била издигната срещу тази на Германия. Така изложението се превърнало в съревнование между двата големи идеологически съперника. Шпеер и съветският архитект Борис Йофан били наградени със златни медали за своите проекти.
Възстановяване на Берлин
През 1937 г. Хитлер назначил Шпеер за генерален строителен инспектор на столицата на Райха. Архитектът бил натоварен със задачата да разработи планове за възстановяване на Берлин. Те включвали проектиране на огромен булевард, Прахтщрасе или улицата на великолепието, триумфална арка и Волкшале, огромна куполна зала за събрания.
Незавършени идеи
Шпеер създал модел на немския стадион за рали в Нюрнберг през 1937 г., но той така и не е завършен.
Твърде амбициозен
Архитектурен модел бил изготвен и на „Кръглия площад“. Избухването на Втората световна война през 1939 г. обаче довело до отлагане, а по-късно и до изоставяне на тези амбициозни строителни проекти.
Новата канцелария на Райха
Един сред завършените проекти бил новата канцелария на Райха. Плановете били изготвени през 1936 г. и сградите на централната улица в Берлин били разрушени, за да направят място за внушителните градежи на новото седалище на правителството на Хитлер.
Принудителен труд
Строителите работели на смени между 10 и 12 часа, за да спазят строгите срокове. Недостигът на работна ръка бил попълнен чрез използването на затворници от два концентрационни лагера. Била построена фабрика за тухли близо до концентрационния лагер Ораниенбург по заповед на Шпеер, за да се ускори производството.
Седалище на злото
Канцлерството било завършено в началото на 1939 г. Големият кабинет бил особено любим на диктатора.
Повишаване до министър на въоръжението
През 1942 г. Шпеер бил назначен за министър на въоръженията на мястото на Фриц Тод, който загинал в самолетна катастрофа. Той също така станал ръководител на Organisation Todt, огромна строителна компания, контролирана от правителството. Повишаването му сложило край на всяка по-нататъшна архитектурна амбиция, която Шпеер може да е имал.
На съд в Нюрнберг
След поражението, което нацистка Германия претърпяла Шпеер бил арестуван за военни престъпления. Той бил един от няколкото високопоставени нацистки служители съдени в Нюрнберг, сред които Херман Гьоринг и Рудолф Хес.
Осъден
В крайна сметка Шпеер бил признат за виновен за военни престъпления и престъпления срещу човечеството (главно заради използването на робски труд). Твърдението му, че не е знаел за нацистките планове за унищожение, както и за Холокоста, го спасило от смъртната присъда. На 1 октомври 1946 г. бил осъден на 20 години затвор.
Затвор Шпандау
Шпеер излежал присъдата си в затвора Шпандау, по време на което завършил мемоарите си. По-късно те станали основа на книгата му „Вътре в Третия райх“.
Излизане от затвора
Освобождаването на Шпеер от затвора на 2 октомври 1966 г. се превърнало във световна новина. Той се заел с писане на пълен работен ден и успял да издаде няколко книги. Мемоарите му имали изключителен успех.
Свободен човек
Живеейки удобно в Хайделберг, Шпеер започнал да изгражда мит около себе си за „добрия нацист“. Той продължил да отрича, че е знаел за нацистките планове за унищожаване и за преследването на евреите.
Смърт и вина
Алберт Шпеер починал в Лондон на 1 септември 1981 г. Погребан е до съпругата си Маргарет в Хайделберг. През 2007 г. вестник "Гардиън" съобщил, че е намерено писмо от Шпеер, в колекция от неговата кореспонденция, от 23 декември 1971 г. В него той пише: „Няма съмнение – аз присъствах, когато Химлер обяви на 6 октомври 1943 г., че всички евреи ще бъдат убити.“ Ако бил казал това едничко изречение по време на процеса в Нюрнберг, Шпеер щял да бъде обесен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!