Н ови познания за странното и прекрасно състояние на съня показват, че когато мозъкът е в режим на дрямка, някои невронни връзки са частично отслабени, отпочинали и възстановени. Това обаче се случва само през първите няколко часа от съня.
Екипът на новото изследване от Университетския колеж в Лондон, Обединеното кралство, твърди, че то подкрепя хипотезата за синаптичната хомеостаза - че сънят е важен механизъм за възстановяване на цялостното здраве на мозъка.
"Въпреки че функцията на съня остава загадъчна, той може да служи като офлайн период, когато тези връзки могат да бъдат отслабени в мозъка, в подготовка за това да научим нови неща на следващия ден", казва биологът Джейсън Рихел.
Brains Hit The Reset Button During Sleep, But Only Briefly https://t.co/7OTW2IZcGd
— ScienceAlert (@ScienceAlert) May 22, 2024
Рихел, заедно с невролога Аня Супермпул и колегите си, изследва активността на синапсите на зебри, чиито мозъци са сравнително лесни за наблюдение и анализ, по време на няколко цикъла на сън.
Чрез изобразяване на отделни неврони изследователите виждат, че те придобиват повече връзки по време на бодърстване и ги губят по време на сън.
Това отслабване на мозъчните връзки всъщност е здравословен процес: тези невронни връзки стават все по-силни, докато вървим през деня, и ако нямаше някакъв вид намаляване на броя им през нощта, нямаше да има никакъв капацитет за учене и усвояване през следващия ден.
Колкото по-дълго зебрите са били държани будни, толкова повече връзки са изградили и толкова повече са били загубени, когато най-накрая са могли да заспят. Изглежда, че има връзка между "натиска на съня" и ефективността на процеса на нулиране.
"Ако моделите, които наблюдавахме, са валидни и при хората, нашите открития предполагат, че това премоделиране на синапсите може да е по-малко ефективно по време на обедната дрямка, когато сънят е все още нисък, отколкото през нощта, когато наистина се нуждаем от сън", казва Рихел.
Подобни проучвания са изключително полезни за учените, които искат да разберат как функционира сънят и защо се нуждаем от него. Той очевидно е от съществено значение за нашето здраве - както се вижда от отрицателните ефекти върху организма, когато не получаваме необходимия сън.
Експертите смятат, че сънят може да играе важна роля за консолидирането на спомените, но друга хипотеза, според която сънят помага за изчистването на отпадъците от мозъка, наскоро беше оспорена.
Проникването в спящото съзнание продължава да е трудно - страната на сънищата е място, в което дори най-напредналите ни технологии все още се затрудняват да надникнат.
Новото изследване повдига въпроса какво се случва през втората половина на нощта и по-нататъшните изследвания може би ще дадат отговор на този въпрос.
"Съществуват и други теории, според които сънят е време за изчистване на отпадъците в мозъка или за възстановяване на увредените клетки. Може би през втората половина на нощта започват да действат други функции", казва Супърмпул.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!