С тресът от живота по време на пандемията от COVID-19 и съпътстващите я локдауни ускори стареенето на мозъците на тийнейджърите. Ефектите са подобни на тези, наблюдавани преди това в резултат на насилие, пренебрегване и семейни проблеми.
The Brains of Teenagers Look Disturbingly Different After Lockdown https://t.co/3SddLNPtsq
— ScienceAlert (@ScienceAlert) December 6, 2022
Дори и да сте оставили юношеството далеч назад, може би си спомняте, че това може да бъде бурно време по отношение на мисли и чувства и има много реорганизиране, което се случва в мозъка – дори без глобална пандемия и свързаните с нея локдауни.
Скорошно проучване на изследователи от Станфордския университет и Калифорнийския университет в Сан Франциско заключава, че пандемията е „ускорила“ част от това реорганизиране, изтъняване на кората и увеличаване на размера на хипокампуса и амигдалните участъци на мозъка.
„Вече знаем от глобални изследвания, че пандемията е повлияла неблагоприятно на психичното здраве на младежите, но не знаехме какво, ако изобщо прави нещо, физически на мозъците им“, казва психологът Иън Готлиб.
Екипът разгледа мозъчни сканирания с магнитен резонанс (ЯМР) на 81 деца, направени преди пандемията (между ноември 2016 г. и ноември 2019 г.), и 82 деца, направени по време на пандемията (между октомври 2020 г. и март 2022 г.), и след като ограниченията на пандемията бяха облекчени ( пролетта на 2020 г., в Калифорния).
The brains of teenagers who lived through the Covid pandemic show signs of premature ageing, research suggestshttps://t.co/rUCxgCosRL
— Reiner Grißhammer (@erlesen) December 2, 2022
Study also found poorer mental health, but it is unclear whether this is linked to brain age difference@_atanas_
След това изследователите сравняват децата от двете групи, като използват фактори, включително пол, възраст, пубертетен статус, етническа принадлежност, стрес в ранния живот и социално-икономически произход, за да им дадат множество точки за сравнение.
Това, което сканирането показа, беше, че процесът на стареене на мозъка изглежда се е ускорил в групата след пандемията. Периодите на блокиране от по-малко от година са довели до еквивалента на три години стареене на мозъка при втория подбор на младежи.
По-лошо психично здраве също е забелязано в групата след пандемията, въпреки че не е ясно дали това е пряко свързано с възрастта на мозъка. Това, което това проучване не може да ни каже, е дали тези промени ще бъдат постоянни или дали има допълнителни психични проблеми, които ще възникнат от ускорените промени в тези ключови мозъчни структури.
„Дали тяхната хронологична възраст в крайна сметка ще настигне тяхната „възраст на мозъка“?“ се чудят специалистите. „Ако мозъкът им остане постоянно по-стар от тяхната хронологична възраст, не е ясно какви ще бъдат резултатите в бъдеще".
„За 70 или 80-годишен човек бихте очаквали някои когнитивни проблеми и проблеми с паметта, базирани на промени в мозъка, но какво означава за 16-годишните, ако мозъците им стареят преждевременно?“
Какво е пандемичен мозък и как да го разпознаем
Ще са необходими повече изследвания, за да се разбере. Екипът планира да продължи да проследява същата група хора, докато остареят, като следи за по-нататъшни промени в структурата на мозъка и всякакви усложнения на психичното здраве, които могат да се развият.
Всички млади хора са били наети за проучване на депресията по време на пубертета. Пандемията от COVID-19 обаче – и паузата в проучването по време на блокиранията – насочва изследването в различна посока.
Констатациите могат да показват необходимост от коригиране на други изследвания на мозъка, които ще трябва да вземат предвид това неврологично ускорение на стареенето.
„Пандемията е глобален феномен – няма човек, който да не го е преживял“, казва психологът Иън Готлиб. „Няма реална контролна група“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!