Х ипнозата е легитимен инструмент, който може да се използва като част от лечението на различни психологически състояния, но не всеки е податлив на хипноза. Всъщност само около 15 процента от възрастните се считат за податливи на „силна хипнотизация“, въпреки че учените може би са намерили начин да заобиколят това: кратка сесия на лека електрическа мозъчна стимулация изглежда е всичко, което е необходимо, за да направи някой по-лесен за хипнотизиране.
„Ние знаем, че хипнозата е ефективно лечение за много различни симптоми и разстройства, по-специално болка“, казва водещият автор на изследването Афик Фаерман в изявление. „Но също така знаем, че не всеки има еднаква полза от хипнозата“, допълва той.
Противно на това, което сте виждали по филмите, сеансът на хипноза не трябва да включва заспиване, нито е вероятно да видите някакви люлеещи се джобни часовници. Вместо това да бъдеш хипнотизиран означава да навлезеш в „състояние на силно фокусирано внимание“, обяснява старши автор Дейвид Шпигел, професор по психиатрия и поведенчески науки в Станфордския университет.
Освен редица доказателства, които предполагат, че хипнотерапията може да бъде полезна при симптоми на болка, някои изследвания показват потенциална полза при състояния като синдром на раздразнените черва, тревожност и пристрастяване. Въпреки че все още има ограничени научни доказателства в подкрепа на някои от тези твърдения, хипнозата като цяло е безопасно допълнение към други схеми на лечение, така че разрешаването на достъп за хора, които иначе не биха могли да се възползват от тази опция, може да е нещо добро.
Scientists discover how to make people more hypnotizable: https://t.co/otA5NVBfFg#Science pic.twitter.com/lwDmpgn5hp
— talker (@talker_news) January 4, 2024
Работата е там, че се смяташе, че способността за хипноза е метод, приложим за всеки индивид, посочват учени.
Предишна работа на Шпигел и неговите колеги разкри промените в мозъчната свързаност при силно хипнотизирани хора, които биха могли да обяснят как те могат да влязат в състояние на изключителна концентрация. Има и някои скорошни доказателства, които предполагат, че има генетичен компонент за способността за хипноза, а дългосрочно проучване установи, че податливостта към хипноза остава стабилна за период от 25 години.
Но Шпигел привлече помощта на Нолан Уилямс, експерт по неинвазивна мозъчна стимулация, с надеждата, че тази технология може да бъде ключът към промяната.
Осемдесет души с фибромиалгия, състояние на хронична болка, бяха наети за проучването – но онези, които вече бяха силно хипнотизирани, бяха изключени, оставяйки само най-трудно податливите на хипноза участници.
Scientists use high-tech brain stimulation to make people more hypnotizable https://t.co/IIKa5XRN3V via @medical_xpress "...after 100yrs of trying,we finally cracked the code on how to do it
— Duncan Galbraith (@DuncanGalbrait1) January 5, 2024
Половината от субектите са получили кратък сеанс на транскраниална магнитна стимулация. Този метод доставят електрически импулси до специфични области на мозъка, които са предварително определени от данните за изображения на мозъка на пациентите. В този случай е приложена само 92 секунда стимулация: два 46-секундни изблика, насочващи 800 импулса електричество към левия дорзолатерален префронтален кортекс.
Другата половина от субектите получиха фиктивно лечение, при което всичко изглеждаше същото, но всъщност не се генерираше електричество.
Участниците, които са получили стимулацията, бяха оценени веднага след това и те показаха значително увеличение в своите резултати за хипнотизиране.
„Бяхме приятно изненадани, че успяхме с 92 секунди стимулация да променим стабилна черта на мозъка, която хората се опитват да променят от 100 години“, казва Уилямс.
Изследователите искат да видят дали този ефект е зависим от дозата - тоест дали повече стимулация води до по-голямо увеличение на способността за хипноза. Ефектът изглежда продължава около час, но Фаерман вярва, че това е достатъчно време, за да може някой да извлече ползите от сеанс на хипноза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!