В началото на пандемията COVID-19 лекарите забелязали нещо поразително. Първоначално описван като респираторен вирус, SARS-CoV-2 изглежда имал силно въздействие върху мозъка, причинявайки загуба на вкус и обоняние, мозъчна мъгла и в сериозни случаи инсулт.

NYU Langone Health, изследователска болница в Ню Йорк, започнала да събира тези анекдоти с надеждата да разбере по-добре как вирусът влияе на мозъка и нервната система. Години по-късно проектът се е променил от фокусиране единствено върху острите симптоми към проследяване на дългосрочните неврологични проблеми, с които се сблъскват някои хора с дълъг COVID, казва директорът на програмата д-р Шарън Меропол.

"Вашингтон пост": Нов доклад на САЩ хвърля светлина върху произхода на COVID-19

Списъкът на неврокогнитивните проблеми, които екипът на Меропол и други изследователи трябва да проследят, е обширен: когнитивният упадък, промените в размера и структурата на мозъка, депресията и суицидните мисли, треперенето, припадъците, загубата на паметта и новата или влошена деменция са свързани с предишни инфекции със SARS-CoV-2. В някои случаи тези по-дългосрочни проблеми се появяват дори при пациенти със сравнително лек COVID-19.

Въпросът на "Свещения Граал", казва Меропол, е какво се случва в мозъка на пациентите с COVID-19 - и как да се обърнат пораженията.

Нови разкрития за нулевия пациент: Това ли е началото на пандемията от COVID-19

Сивото има значение

Ако разгледате мозъка на човек, заразен с някои вируси, като бяс например, ще видите "вирус, който гъмжи навсякъде. Черно на бяло" е, че мозъкът е заразен, казва д-р Авиндра Нат, клиничен директор на Националния институт за неврологични заболявания и инсулт (NINDS).

При SARS-CoV-2 има повече сива зона. В началото на пандемията Нат и колегите му сканирали и анализирали физически мозъците на 13 души, починали от COVID-19. Те не открили вируса SARS-CoV-2 в тези мозъци, но открили значителни увреждания на кръвоносните им съдове, които били покрити с антитела.

Според Нат имунната система на организма се е объркала в отговор на вируса, което я е накарало да атакува собствените си кръвоносни съдове и е предизвикало каскада от ефекти, довели до значително възпаление в мозъка, което може да завърши с фатално увреждане на частта, която контролира дишането.

При хората, които са преживели COVID-19, възпалението на мозъка може да обясни и продължаващите с години симптоми като мозъчна мъгла и загуба на паметта - въпреки че "не знаем със сигурност", казва Нат.

Учени установиха как новият COVID-19 поразява мозъка

Д-р Лара Джехи, която изследва COVID-19 и мозъка в Кливландската клиника, също посочва възпалението като възможен причинител на неврологичните симптоми на COVID-19. Тя е открила доказателства за анормално възпаление при хора с хронично главоболие след COVID-19. А в проучване от 2021 г. Джехи и колегите ѝ сравняват мозъците на хора с дълъг COVID и болестта на Алцхаймер.

"Открихме много области на припокриване между двете заболявания и тези области на припокриване бяха съсредоточени върху... възпалението в мозъка и микроскопичните увреждания на кръвоносните съдове", казва тя.

В това проучване, казва Джехи, екипът ѝ е искал да определи дали вирусът SARS-CoV-2 навлиза в мозъка и причинява увреждания директно, или предизвиква имунен отговор, който води до промени в мозъка. Резултатите им сочат второто, но изследователите все още не са изключили възможността вирусът да има пряко въздействие върху мозъка.

Изтече ли времето на COVID-19? Други вируси и болести може да атакуват през лятото

Вирус в мозъка

След проекта на Нат за сканиране на мозъка в началото на пандемията други изследователи са открили вируса в мозъците на хора, починали от COVID-19.

За статия в Nature през 2022 г. изследователите анализирали мозъчната тъкан на 11 души, които са имали COVID-19, когато са починали. При всички тези хора, с изключение на един, изследователите открили генетичния материал на вируса в тъкан на централната нервна система - което, пишат те, "доказва окончателно, че SARS-CoV-2 е способен да заразява и да се размножава в човешкия мозък".

За Нат обаче това все още е отворен въпрос, който заслужава допълнителни изследвания. Неговият екип продължава да изследва мозъците на пациенти с COVID-19 и все още не е открил конкретни доказателства за наличието на вируса SARS-CoV-2 в тези органи. В един от случаите, казва той, са открили вирусни протеини, но не и пълния вирус, в биопсична тъкан от човек, който е имал COVID-19 по време на мозъчна операция за епилепсия.

Ново проучване: Това са 12-те симптома на дълъг COVID

Изследователите, които стоят зад проучване от април 2023 г., което все още не е рецензирано, също откриват протеини на SARS-CoV-2 с шипове - които се намират на повърхността на вируса и му позволяват да навлезе в човешките клетки - в мозъците на хора, починали от COVID-19.

Но изследванията са "противоречиви", казва Нат. "Някои са го открили, други не, а някои хора, които са го открили, са открили много малки количества. Все още има празнота в знанията", смята той.

Д-р Уес Ели, който изследва мозъчните заболявания в Медицинския център на Университета Вандербилт, казва, че е убеден, че SARS-CoV-2 може да атакува "поддържащите клетки" на мозъка, или тези, които осигуряват невроните, за да могат мозъкът и тялото да функционират нормално. Увреждането на тези поддържащи клетки, казва Ели, може да даде началото на ефекта на доминото, който да доведе до смърт на тъкани в мозъка.

Доц. Кунчев: Приравняваме COVID-19 към останалите респираторни заболявания

Но, казва Ели, "почти сигурно е, че се случват няколко процеса" - възможно е вирусът да влияе пряко на мозъка и да предизвиква промени в имунната система, които водят до неврокогнитивни проблеми. "Не търсим вълшебен куршум, който да реши всички тези проблеми наведнъж", казва той.

Въпреки че може да няма едно-единствено решение, това не означава, че няма решение. Ели е установил, че "когнитивната рехабилитация" - процес на възстановяване на мозъчната функция чрез целенасочени умствени упражнения - може да помогне на хора, които развиват подобен когнитивен упадък след престой в интензивното отделение.

Този подход би могъл да бъде рисков за хората с дълъг COVID, при много от които симптомите се влошават след умствено или физическо натоварване, казва Ели - но промяната на функцията на имунната система с надеждата да се намали възпалението в мозъка на хората с дълъг COVID е друг обещаващ път.

Отпадат сертификатите за преболедуване и отрицателен тест за COVID-19

Понастоящем NINDS набира пациенти за проучване на имунотерапията като потенциално лечение на неврологичната болест дълъг COVID. Този подход е особено вълнуващ, казва Нат, тъй като включва терапия, която вече се използва за лечение на редица автоимунни и неврологични заболявания - така че ако се окаже ефективна, тя може да бъде приложена при пациенти с дълъг COVID сравнително бързо.

Някои предварителни изследвания също така показват, че лекарствата за разреждане на кръвта могат да помогнат за разграждането на малки "микросъсиреци" в кръвта, които са свързани със системното възпаление, което може да облекчи симптомите на дълъг COVID, включително умора, мозъчна мъгла и затруднена концентрация.

Засега няма доказани терапии за хора с неврологични или други симптоми на дълъг COVID. Но Ели казва, че е оптимист, че свързаните с COVID мозъчни промени са обратими - по един или друг начин. "Мозъкът е невероятно невропластичен и може да прави невероятни неща", казва той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Свят Преди 1 час

Бенямин Нетаняху се противопостави на началника на службата си за вътрешна сигурност Ронен Бар

„Посланията му докосваха сърцата”: Католическата църква в България за папа Франциск

„Посланията му докосваха сърцата”: Католическата църква в България за папа Франциск

България Преди 2 часа

До последния си дъх той искаше да бъде близо до хората, коментира Ива Михайлова

Наталия Киселова: В НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

Наталия Киселова: В НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

България Преди 3 часа

Сарафов изпрати писмо до Киселова относно имунитетите на шестима народни представители

<p>Иран:&nbsp;Отношенията с Русия никога преди не са били толкова близки и силни</p>

Ядрена програма на Техеран: Иран е готов да разшири тристранните преговори с Русия и Китай

Свят Преди 4 часа

Съвместната работа с Москва и Пекин е нещо необходимо, заяви иранският външен министър Абас Арагчи

<p>Ватиканът съобщи кога ще бъде погребан папа Франциск</p>

Ватиканът: Папа Франциск ще бъде погребан до 9 дни

Свят Преди 5 часа

Конклав за избирането на негов приемник ще бъде свикан в рамките на месец

Мъж стреля в заведение във Врачанско, двама са ранени

Мъж стреля в заведение във Врачанско, двама са ранени

България Преди 5 часа

Извършителят е задържан за срок до 24 часа

Ужасяваща серия от удавяния в Австралия, 9-годишно дете е сред жертвите

Ужасяваща серия от удавяния в Австралия, 9-годишно дете е сред жертвите

Свят Преди 5 часа

Повечето от фаталните инциденти са причинени от силни океански вълни, които са повличали хората от скалистите участъци директно в морето

НАСА поема нов курс: Марс става приоритет, Луната - под въпрос

НАСА поема нов курс: Марс става приоритет, Луната - под въпрос

Свят Преди 6 часа

Айзъкман ще даде приоритет на изпращането на американски астронавти на Марс

Папа Франциск

Последните часове на Светия отец

Свят Преди 6 часа

Тази сутрин почина папа Франциск. Какво е правил Светия отец в последните часове от живота си

Светът скърби за Светия отец: Как ще бъде запомнен "папата на народа"

Светът скърби за Светия отец: Как ще бъде запомнен "папата на народа"

Свят Преди 6 часа

На втория ден от Възкресение Христово от Ватикана съобщиха, че папа Франциск е починал

<p>Какво е &quot;Пръстен на рибаря&quot; - символът, който папа Франциск промени?</p>

Пръстенът на рибаря – символ на властта и приемствеността в Римокатолическата църква

Свят Преди 6 часа

Пръстенът, връчван на всеки новоизбран папа, носи дълбока духовна и историческа символика, свързана със Свети Петър

Незабравими емоции всеки петък с премиерни филми по KINO NOVA

Незабравими емоции всеки петък с премиерни филми по KINO NOVA

Любопитно Преди 7 часа

Десет ленти ще направят дебюта си във филмовия канал

Политическите и обществени реакции у нас след смъртта на папата

Политическите и обществени реакции у нас след смъртта на папата

България Преди 7 часа

Аржентинският понтифик си отиде на 88-годишна възраст

<p>Следващият папа: Кои са фаворитите за наследник на папа Франциск?</p>

Кой може да бъде следващият папа? Кардиналите, които могат да наследят Франциск

Свят Преди 7 часа

В дните, когато камбаните на Рим бият в памет, погледите на милиони вече са насочени към възможните приемници на Светия престол. Сред тях има познати лица — харизматични, противоречиви, прогресивни