П роучване на изследователи, работещи в областта на изкуствения интелект (AI), показа, че индустрията смята, че темпът на напредък се ускорява и може да бъде от полза за човечеството, докато много от тях имат опасения относно потенциалните недостатъци на нашата надпревара към по-напреднал AI .
Проучването, което все още не е рецензирано, зададе на 2778 изследователи на AI набор от въпроси по теми, свързани с AI, включително колко лош или добър ще бъде машинният интелект на високо ниво (HLMI) за човечеството. Участниците бяха помолени да оценят процентната вероятност бъдещият напредък на AI да причини „изчезване на човечеството или по подобен начин да лиши трайно и тежко човешкия вид от права“.
Експертите оценяват, че възможността това да стане факт е около 5%.
„Между 41,2% и 51,4% от респондентите оценяват, че има повече от 10% шанс за изчезване на хората“, коментира екипът в своето проучване.
„Това е сравнимо, но малко по-високо от дела на респондентите – 38 процента – които определят поне 10 % на „изключително лоши“ резултати „(напр. изчезване на хора)“ във въпроса „Колко добро или лошо за хората ще е машинният интелект на високо ниво?"
Many Artificial Intelligence Researchers Think There's A Chance AI Could Destroy Humanity. https://t.co/7x13yOQZmN #ArtificialIntelligence
— Rituparna Ghosh (@RitupaGhosh) January 5, 2024
Проучването имаше предимството да се сравнява с резултатите от същото проучване, проведено през 2022 г. Като цяло участниците вярват, че напредъкът към определени етапи, като AI автоматизиране на всички работни места или писане на бестселър на художествен роман на New York Times, ще дойде по-рано.
Средната прогноза за годината, в която AI ще напише бестселър, беше след 2050 г. В последното проучване, може би поради вълнението около напредъка на chatbot през последната година, беше малко преди 2030 г. Задачи като шофиране на камион и състезания в маратони се предвиждаше да се случат по-късно през 2030 г., въпреки че тези прогнози също бяха преместени малко напред във времето.
„Въпреки че обхватът на възгледите за това колко време ще отнеме, за да бъдат осъществими етапите, може да бъде широк, тазгодишното проучване видя обща промяна към по-ранните очаквания“, обясниха учените.
„Имаше широк спектър от възгледи относно очакваните социални последици от напредналия AI и повечето хора придават известна тежест както на изключително добрите резултати, така и на изключително лошите резултати“, коментират експертите.
„Докато оптимистичните сценарии отразяват потенциала на AI да революционизира различни аспекти на работата и живота, песимистичните прогнози – особено тези, включващи рискове за изчезване на човешкия вид – служат като ярко напомняне за високите залози, свързани с разработването и внедряването на AI.“ заключават експертите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!