0

В продължение на няколко века, Гренландия била обитавана от викинги, които отглеждали различни земеделски култури, ловували и строели каменни здания, много от които са оцелели и до днес. През XV в., обаче, колонизаторите изчезнали. Каква била причината за това? Този въпрос не спира да е обект на разгорещени дебати сред историците. Според повечето изследователи, съществуват различни фактори, които допринесли за приключването на викингското присъствие в Гренландия – като покачване на морското равнище, климатични промени, болести, постоянни конфликти и икономически сътресения.

Колонизирането на Гренландия

Предполага се, че викингите достигнали бреговете на Гренландия в края на X в. На територията на острова били създадени две колонии. За техен основател се счита Ерик Торвалдсон (известен и с името Ерик Червения) – норвежки мореплавател, който през 985 г. бил прогонен от Исландия заради извършено от него убийство. Едната от колониите се разраснала бързо и се превърнала в селище с население от над 2000 души. В него имало близо 500 ферми, групирани около 12 църкви, обяснява Мариса Борегин от Харвардския университет, която е автор на проучване, свързано с Гренландия и историята на викингите.

На пръв поглед, покритата с дебела ледена покривка Гренландия далеч не била гостоприемно място. Въпреки това, там имало и тучни ливади, скрити между фиордите. Викингите отглеждали земеделски култури, както и кози, овце и крави. Освен това ловували тюлени, моржове, северни елени и други животни. Населението, обаче, така и не нараснало значително. Изследователите доскоро смятаха, че в своя пик не повече от 5000 викинги обитавали острова. Нови изследвания разкриха, че броят им всъщност бил около два пъти по-малък. Към края на XIV в. едната колония изчезнала, а голямото селище, намиращо се в западната част на Гренландия, просъществувало още няколко десетилетия. Има сведения, че през 1408 г. там се състояла сватба. До 1450 г., обаче, всички негови жители или измрели, или го напуснали.

Климатични промени

Съдбата на викингските колонии в Гренландия е обект на много изследвания, но учените все още не са сигурни какво точно довело до изчезването им. Най-вероятно, основна роля изиграл климатът. Викингите пристигнали на острова по време на т. нар. Средновековен топъл период (наричан още и Средновековен климатичен оптимум. Според учените, той обхваща периода между 800 и 1300 г. Характеризира се със значително затопляне на времето в цяла Европа), когато условията за живот били сравнително добри. В средата на XIII в., обаче, температурите започнали да падат и настъпил Малкият ледников период (климатично явление, обхванало Северното полукълбо и продължило до XIX в. Смята се, че било предизвикано от фактори като спадове в слънчевата активност, изригвания на вулкани и промени в океанските течения). Площта на пасищата и нивите, на които били отглеждани земеделски култури, намаляла драстично. В същото време, дебел лед покрил повечето морски пътища, а бушуващите почти непрекъснато мощни бури превърнали пътуването с кораби в почти невъзможна задача.

Скорошни изследвания разкриха още две важни подробности – Гренландия била обхваната от продължителна суша, а освен това морското равнище се увеличило с приблизително 3 м. В резултат, голяма част от плодородните земи, разположени в близост до фиордите, били наводнени. „Проблемите, пред които се изправили колонизаторите, се оказали твърде сериозни. Те нямали избор и били принудени да напуснат Гренландия“, отбелязва Борегин. „Все още не знаем всички подробности, но сме изминали дълъг път“, добавя професорът по антропология от колежа „Хънтър“ в Ню Йорк Томас Макгавърн. Според него, нашето съвременно общество трябва да се поучи от съдбата на викингите, особено що се отнася до климатичните промени. „Очевидно е каква опасност представляват тези изменения. Притеснителното е, че може да направиш много неща правилно и въпреки това да загинеш“, подчертава той.

Икономически сътресения

Сравнително по същото време, търсенето на моржова кост в Европа намаляло, основната причина за което бил увеличеният внос на по-висококачествена слонова кост от Африка. Това се оказало сериозен удар за викингите в Гренландия, за които търговията с въпросната стока била основен източник на приходи. Онези, които се занимавали с лов на моржове, пътували с кораби в продължение на седмици и рискували живота си, за да достигнат местообитанията на тези животни. „Доскоро смятахме, че само малка част от колонизаторите се занимавали с такава дейност. Истината е съвсем различна. Всъщност, в Гренландия имало много хора, за които ловът на моржове бил основен поминък“, отбелязва проф. Макгавърн.

Болести и войни

Изолацията на Гренландия била задълбочена от Черната смърт – опустошителната епидемия от бубонна чума, която според някои учени отнела живота на приблизително половината от населението на Европа в средата на XIV в. Все още няма категоричен отговор на въпроса дали болестта достигнала острова, но тя със сигурност засегнала Норвегия – основната връзка на викингите със Стария континент. „Пристанището в Берген било мястото, през което всички гренландски кораби преминавали“, отбелязва проф. Макгавърн.

Някои изследователи обръщат внимание на още една подробност – пристигането на инуитите (група ескимоски народи, споделящи сходна култура) от Канада през XIII в. В няколко исторически източници се споменава за избухнали сблъсъци между представителите на тази група и викингите. Въпреки това, все още няма консенсус по въпроса в каква степен инуитите оказали влияние върху съдбата на колонизаторите в Гренландия. „Това, което знаем със сигурност, е, че отношенията между тях били враждебни. Представителите на тези две общности непрекъснато се сражавали помежду си“, обобщава проф. Макгавърн.

Още от автора:

Изумително: Гигантите, които наследиха динозаврите

САЩ срещу Китай – новата космическа надпревара

Кафето – напитката, която промени света

Масови екзекуции, смъртоносен студ и апокалиптични разрушения: Непознатата история на Корейската война

Сектата „Райски порти“: Масовото самоубийство на поклонниците на „Стар Трек“

Най-странните медицински практики в Древен Рим

Новият крал на Великобритания и церемонията, която светът очаква с нетърпение

Жената, която се опълчи на нацистите и спаси стотици хора от сигурна смърт

Наистина ли използваме едва 10 процента от мозъка си

Между фактите и легендите – истинската история на крал Артур

Изборите в Турция наближават – ще успее ли Ердоган да остане на власт

Истината зад легендата – какво знаем за предателството на Юда

"Сакро Боско": Градината, която ще ви ужаси

Какво знаем за астероида-убиец, причинил изчезването на динозаврите

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Малки червени точки": "Джеймс Уеб" разкри тайните на ранната Вселена

"Малки червени точки": "Джеймс Уеб" разкри тайните на ранната Вселена

Технологии Преди 2 минути

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" е водещата космическа научна обсерватория в света

Дейвид Шуимър връчил документи за развод на сър Род Стюарт

Дейвид Шуимър връчил документи за развод на сър Род Стюарт

Любопитно Преди 3 минути

Шуимър си спомни за странна среща с британската рок звезда

Главчев: Няма нищо по-добро от създаването на редовно правителствено

Главчев: Няма нищо по-добро от създаването на редовно правителствено

България Преди 11 минути

Надяваме се да бъде направена първа стъпка, която да бъде финализирана с гласуване в пленарната зала на НС, отбеляза той

<p>Тревога: <strong><span style="color:#ff0000;">НАТО вдигна изтребители</span></strong> заради Русия</p>

Тревога: НАТО вдигна изтребители заради Русия

Свят Преди 19 минути

Силите на НАТО са приведени в пълна бойна готовност в Полша

<p>Ще се оттегли ли папа Франциск?</p>

Папа Франциск е категоричен: Не планирам да подавам оставка

Свят Преди 21 минути

Франциск казва , че църквата се "управлява с главата и сърцето, а не с краката"

България, Гърция и Турция продължават сътрудничеството срещу нелегалната миграция

България, Гърция и Турция продължават сътрудничеството срещу нелегалната миграция

Свят Преди 29 минути

На срещата в Истанбул вътрешният министър Атанас Илков подчерта важността от развитие на политическия диалог

Снимката е илюстративна

100-годишна жена, която все още работи, разкри 5 тайни на дълголетието

Любопитно Преди 40 минути

Йоклета каза, че се е пенсионирала три пъти

,

Загадъчни отломки затвориха няколко австралийски плажа

Свят Преди 49 минути

Девет популярни плажа, намиращи се в северната част на Сидни са затворени

<p>Нова &bdquo;<span style="color:#ff0000;"><strong>зомби</strong></span>&ldquo; болест може да се разпространи сред хората</p>

Нова „зомби“ болест може да се разпространи сред хората

Свят Преди 49 минути

Експертите предупреждават от години, че болестта с почти 100%-ова смъртност може да прескочи от животни на хора

.

Ще получи ли Мъск бизнеса на ТикТок в САЩ

Свят Преди 53 минути

Сделката може да бъде сключена веднага, след като Доналд Тръмп се върне в Белия дом

Снимката е илюстративна

Рекорден бюджетен дефицит отчетоха в САЩ

Свят Преди 1 час

През първите три месеца на финансовата 2025 г. дефицитът е достигал до рекордното ниво от 711 милиарда долара

Въоръжен грабеж в офис за бързи кредити в Хасково

Въоръжен грабеж в офис за бързи кредити в Хасково

България Преди 1 час

В 17:58 часа във вторник в обекта влязъл мъж, в тъмни дрехи и с маска на лицето

Какво се случи в Русия? Интернетът прекъсна внезапно

Какво се случи в Русия? Интернетът прекъсна внезапно

Свят Преди 1 час

Съобщава се, че прекъсването е засегнало достъпа до телекомуникационни компании и онлайн платформи

SEC: Мъск ощети инвеститорите на Twitter със 150 милиона долара

SEC: Мъск ощети инвеститорите на Twitter със 150 милиона долара

Свят Преди 1 час

Адвокатът на Мъск, Алекс Спиро, определи обвиненията като „жалба за дреболии“

Парламентът не удължи срока на временната комисия за огнищата на чума и шарка по животните

Парламентът не удължи срока на временната комисия за огнищата на чума и шарка по животните

България Преди 1 час

Проекторешението беше отхвърлено със 73 гласа „за“, 90 „против“ и 47 „въздържал се“

<p>Citroen Berlingo предлага абсолютно всичко (видео ревю)</p>

Citroen Berlingo предлага абсолютно всичко (видео ревю)

Технологии Преди 1 час

В момента Citroen разполага с най-широката и разнообразна гама от лекотоварни автомобили на пазара, но основата на всичко без съмнение е Berlingo, който го има във версии с къса и дълга база, ДВГ (бензин и дизел) и ток, товарен, пътнически и Crew Cab