0

С емейства се разхождат и се наслаждават на фунийки сладолед, докато край тях профучават куриери с велосипеди. Пенсионерите си почиват на пейки близо до чудни цветни лехи, хипстъри със слушалки разхождат кучета, а деца гонят гълъби край фонтан, пълен с бронзови рибки. Тази сцена от Площада на победата в Тимишоара, Румъния, е типично европейска - спокойна среща между стария и новия свят.

Докато разглеждате внушителните дворци в стил Арт Нуво, ограждащи Гранд Плаза - по-големи от три игрища за американски футбол, заети от Националната опера и Митрополитската православна катедрала – вероятно ще се зачудите как този забележителен град, за който вероятно никога преди не сте чували, е останал скрит за пътуващите.

Румънците и любителите на историята познават Тимишоара заради ролята му в кървавата румънска революция от декември 1989 г., когато местни протести предизвикали национална вълна, която свалила диктатора Николае Чаушеску.

Други неща, които му носят слава са това, че е първият град в Европа - вторият в света след Ню Йорк - с електрическо улично осветление (1884 г.) и е наричан Малката Виена заради изобилието от сецесионна и барокова архитектура - незаличим белег на управлението на Хабсбургите. Строителството започнало през 1716 г. след 164 години под властта на Османската империя. Освободен от турците, Тимишоара процъфтявал през следващите два века под унгарски и австрийски контрол. Псевдонимът Малката Виена е преувеличен, въпреки че архитектурата, трамваите и зелените площи наистина напомнят за австрийската столица. Тимишоара до голяма степен е останал непознат за туристите, въпреки че е само на няколко часа от границата с Унгария и столицата ѝ Будапеща.

Привлекателността на Тимишоара сякаш има двойствен характер – от една страна архитектурата, която човек веднага забелязва и неговата автентичност, която постепенно гасне. Това не е туристически капан с изобилие от магазини с дрънкулки, а истински, пригоден за живеене и мултикултурен град, който се движи с премерено темпо и предлага достатъчно разнообразие, за да могат посетителите да запълнят два или три дни.

Историческото ядро на Тимишоара, където са съсредоточени най-популярните забележителности, е компактно, проходимо и се разполага върху три пешеходни площада - "Победа", "Свобода" и "Съединение". По пътя изобилства смесица от смела архитектура.

На "Площада на победата" доминира високата православна катедрала със своя удивителен неомолдовски стил с византийски нюанс, който е по-често срещан в другия край на страната. Катедралата, построена през 30-те години на миналия век и една от най-високите православни църкви в света, се отличава с множество кули, масивен позлатен олтар, извисяващи се фрески и пещерни портици. Безплатен, често пренебрегван музей в сутерена, подготвен от общителна монахиня, съхранява древни икони, ръкописи и религиозни артефакти.

Други места на площада, на които си струва да се възхищавате са дворците от началото на XX-ти век, които все още се свързват с имената на първоначалните си собственици - най-богатите семейства в града. От едната страна на площада два жилищни блока от комунистическата епоха нарушават приемствеността на дизайна, но основно сградите са превъзходни примери за Арт Нуво, по-специално, виенски сецесион с цветни, дори закачливи унгарски и еклектични елементи - наследство от строителния бум, когато градът бил под австро-унгарско управление. Реставрационните дейности продължават, а няколко от наскоро завършените фасади, върнати към първоначалното им величие, си съперничат с всички в Европа.

В края на площада се намира операта, с 686 места, която предлага интимна и зашеметяваща атмосфера отвътре, но е отворена само за представления и туристически групи с предварително разрешение и записване.

От Площада на победата мнозина тръгват по късата улица Алба Юлия, засенчена от чадъри, на път за Площада на свободата и неговата статуя на Св. Йоан Непомук и Дева Мария, изработена във Виена през 1756 г. Бивша унгарска банка в единия ъгъл на площада все още не е реставрирана, но нейната елегантна кула и еркерите излъчват духа на Арт Нуво. Бившето кметство с цвят на нар от XVIII-ти век, в еклектичен стил, съчетан с класически елементи, сега се помещава университетско музикално училище – звуците от цигулка и тромпет често се излизат от прозорците му, добавяйки към чара на сградата.

До музея на изкуствата се намира причудливата къща Брюк от 1911 г., завладяващ пример за Арт Нуво и Сецесион със своята розово-ментова цветова схема, наподобяваща къщичка от натруфен хляб. От другата страна на площада е римокатолическата катедрала „Свети Георги“, блестяща след неотдавнашното й четиригодишно преобразяване, струващо близо 6 милиона долара. Вътре в бароковия шедьовър веднага се пренасяте в Италия, въпреки че литургиите се отслужват на румънски, унгарски и немски.

Площадът на съединението е капсулирал културната и религиозната толерантност на Тимишоара. Срещу католическата катедрала се намира богато украсената и цветна сръбска православна епископия и църква. Немскоезично училище (от което са излезли двама Нобелови лауреати) и книжарница са разположени наблизо, а на няколко пресечки е синагогата "Цетат", завършена през 1865 г.

Някогашната процъфтяваща еврейска общност надхвърляла 13 процента от населението в междувоенния период, но намаляла значително поради масовата емиграция по време на комунистическия режим. Въпреки това еврейското наследство в Тимишоара е огромно и видимо в много от най-хубавите сгради, включително къщата Брюк и забележителния дворец Макс Щайнер, в ъгъла на площада.

Районът на Площада на съединението е пълен с места за хранене, повечето с места на открито - любимото място за местните жители. От традиционната румънска храна опитайте Miorita, от супите, яхниите и от месата на скара, пробвайте и полента (у нас позната като качамак-бел.ред.). Vinto е луксозен ресторант, фокусиран върху виното, където можете да опитате чудесните румънски сортове. Zai Miniature разполага с широка селекция от джин, а Garage Cafe предлага някои от най-добрите закуски и сладкиши в града, включително вегански. Naru е уютен ресторант, подходящ за вегетарианци, който има сенчеста тераса и се намира срещу Doppio, едно от няколкото специални кафета на града.

Освен да разглеждате главните площади, друг начин да преживеете Тимишоара като местен жител е просто да се поразходите покрай плавателния канал Бега, който минава през града, покрай зелени паркове и велосипедни алеи, една от които води 25 мили до границата със Сърбия.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Конклав" беше големият победител

Раздадоха наградите на Гилдията на актьорите

Любопитно Преди 1 минута

Папският трилър „Конклав“ взе голямата награда

<p>Тестваме Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio с 520 &quot;коня&quot;</p>

Alfa Romeo Stelvio QV: ода на радостта и епопея на забравените (тест драйв)

Технологии Преди 16 минути

Това е един от най-емоционалните автомобили, които съм карал през последните години. Такъв, който за пръв път ме накара да крещя зад волана. Следва емоционален разказ, в който прагматизма ще бъде оставен на далечен план

Чешкият премиер пожела на Мерц "много сила и успех"

Чешкият премиер пожела на Мерц "много сила и успех"

Свят Преди 1 час

Той заяви, че очаква "чешко-германското сътрудничество да се задълбочи"

<p>24 февруари &ndash;&nbsp;Съветска подводница потапя кораба &bdquo;Струма&ldquo; край Босфора</p>

24 февруари – Съветска подводница потапя кораба „Струма“ край Босфора

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво още се е случило на тази дата в историята

<p>Ватиканът с последна информация за състоянието на Франциск</p>

Ватиканът: Папа Франциск остава в критично състояние

Свят Преди 2 часа

Състоянието му съживи спекулациите какво може да се случи, ако изпадне в безсъзнание

<p>След гонка:&nbsp;Автомобил се&nbsp;заби&nbsp;в металните ограждения на&nbsp;ул. &quot;Опълченска&quot;&nbsp;(ВИДЕО)</p>

След гонка: Автомобил се заби в металните ограждения на ул. "Опълченска"

България Преди 2 часа

Гоненият 25-годишен шофьор е дал положителни проби за наркотици и алкохол

<p>След изборите в Германия:&nbsp;Вие искате обратното на това, което искаме ние</p>

"Вие искате обратното на това, което искаме ние": Политически лидери с коментари след изборите в Германия

Свят Преди 2 часа

Консервативният блок Християндемократически съюз е големият победител на изборите в Германия

<p>НСТС&nbsp;заседава извънредно</p>

Националният съвет за тристранно сътрудничество заседава извънредно

България Преди 3 часа

Ще бъде обсъден проектът на Държавното обществено осигуряване и на Здравната каса

Вашата кухненска гъба е пълна с бактерии – трябва ли да използвате четка вместо нея?

Вашата кухненска гъба е пълна с бактерии – трябва ли да използвате четка вместо нея?

Любопитно Преди 3 часа

Много видове бактерии могат да оцелеят в изключително сурови условия

.

Булка подложи родителите и кучето си на диета преди сватбата

Любопитно Преди 3 часа

Мнозина изразиха тъгата си от това, че кучето е на диета

.

Кога са измислени партитата за рожден ден?

Любопитно Преди 3 часа

Практиката да се отбелязва рожден ден с годишно празненство е сравнително нова

Три години война в Украйна: Загубена ли е надеждата за мир

Три години война в Украйна: Загубена ли е надеждата за мир

Свят Преди 3 часа

Какво се случи през тези 1096 дни на ужас, страх и разруха

Усещайки, че е близо до смъртта: Папа Франциск се опитва да защити наследството си

Усещайки, че е близо до смъртта: Папа Франциск се опитва да защити наследството си

Свят Преди 3 часа

С влошаването на здравето на Франциск на преден план отново излиза едно старо и мистериозно пророчество – това на свети Малахия

<p><strong><span style="color:#499bff;">Студ, сняг, вятър&nbsp;</span></strong>🥶<strong><span style="color:#499bff;">:</span> </strong>Кога да очакваме затопляне на времето</p>

Студ, сняг, вятър 🥶: Кога да очакваме затопляне на времето

България Преди 3 часа

Жълт код за ниски температури в понеделник е издаден за пет области от страната