Мост към Космоса: Фотоизложба с космическите постижения на Китай в София
Снимка: заснета на 30 октомври 2023 г. от космонавтите на “Шънджоу-16” (“Вълшебна лодка-16“) след отделяне от станцията   
Източник: Китайско национално космическо управление
0

Ф отоизложбата „Космическата програма на Китай: развитие и постижения“ бе открита преди броени дни в София по повод 75 години от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България и 45-тата годишнина от космическия полет на българския космонавт Георги Иванов.

Тя включва 59 снимки, които могат да се видят на Моста на влюбените до НДК и е разделена на 5 отделни части, показващи нагледно еволюцията на китайските космически програми през последните десетилетия. Специален фокус в нея имат програмата за пилотирани космически полети и програмата за изследване на Луната. 

Първата част от изложбата е озаглавена „Път от скромното начало“ и ни запознава с напредъка на космическите програми в страната в периода от 1970 до 2010 година. Можете да се запознаете с легендата и основател на китайската космическа индустрия, професор Qian Xuesen, наричан по света „бащата на китайската ракетна и космическа програма“. Той е водеща фигура в създаването на първите китайски ракети и спътници, а под негово ръководство страната успява да изведе и първия си спътник в орбита през 1970 година - Dongfanghong-1. Събитието също има своето представяне с поредица от снимки, като успешното изстрелване превръща Китай в петата страна в света, която стига до това постижение след Съветския съюз, Съединените щати, Франция и Япония. 

Втората „Сателитни приложения“ е съсредоточена върху развитието и приложението на сателитите на Китай: комуникационни, научни, за дистанционно наблюдение, природни ресурси, климатични и много други, без да пропускаме и най-важното постижение, навигационната сателитна система Beidou, смятана за един от най-важните технологични проекти на страната. Тя има редица глобални приложения и се използва и в редица други държави, интегрирали я в своите навигационни устройства и услуги. Може да се използва в области като телекомуникации, аварийни спасителни операции, логистика, транспорт и т.н.

Източник: Китайска агенция за аерокосмически новини

Третата част от изложбата носи името „Пилотирани космически полети“ и ни запознава с изключителното развитие на програмата "Шънджоу" в последните две десетилетия - период, през който Китай се утвърди като една от водещите космически нации в света. Тук можете да видите моменти от развитието на страната в областта - от първия тестови полет Шънджоу-1, извършен без екипаж през 1999 г. през последващите мисии в годините, включително Шънджоу 7 през 2008 г., когато за първи път китайски астронавт излиза в открития Космос. 

С поредица от кадри ще имате възможност да се запознаете и с изграждането на китайската космическа станция, включително изстрелването на основния модул Tianhe с новопроектираната тежкотоварна ракета Long March-5 през 2021 година. Показани са и кадри с обучението на китайските астронавти, наричани още „тайконавти“, а ценителите ще могат да видят и пионера сред тях - Ян Лиуей, излетял в Космоса на 15 октомври 2003 година с мисията „Шънджоу 5“ и наредил страната си до САЩ и Русия, които единствени до този човек са изпращали самостоятелно човек в орбита. 

Четвъртата част „Изследване на дълбокия космос“ е от два раздела: мисиите за изследване на Луната и мисията за изследване на Марс. В този раздел столичани могат да видят снимка от приключилата преди дни революционна 53-дневна мисия за изследване на обратната страна на Луната „Чанг’e 6“, както и множество кадри и детайли от мисията „Чанг’e 5“, която в основата си е първото успешно връщане на лунни проби на Земята от почти 45 години насам. 

Източник: Китайско национално космическо управление

На тях се вижда как луноходите Yutu се разхождат по Луната, как сонда взима проби с роботизирана ръка и как специално изработеното за целта китайско знаме се издига на непознатата планета. В тази част от изложбата са показани и всички детайли от мисията до Марс - Tianwen 1, насочена към проучване на повърхността, геологията и атмосферата й. На 14 май 2021 г. спускаемият модул каца успешно в региона Utopia Planitia, превръщайки по този начин Китай в първата страна, която успява с една мисия да извърши влизане в орбита, кацане и разполагане на марсоход на Марс. Целта на страната отново е провеждане на редица научни изследвания на повърхността на планетата, както и търсене на признаци на вода и лед. 

Петата част се нарича „Предаване на огъня“ и се състои от една-единствена картина. Тя е съвсем различна от горепосочените и представлява снимка на огромен облак от прах, газ и плазма в Космоса. Направена е от ученик в Пекин, чиято майка е космически инженер. 

Всички тези постижения показват, че факелът на космическата мечта на Китай продължава да бъде предаван от поколение на поколение, като упоритостта и смелостта на китайските аерокосмически професионалисти допринасят все повече във времето за защитата на земята, подобряването на благосъстоянието на хората и са в постоянна услуга на човешкия прогрес. Създателите на изложбата не крият и надеждите си тя да е вдъхновение за множество български ученици, които да се заинтересуват от изследването на Космоса и след време също сбъднат мечтите си да са толкова успешни космически учени, инженери и астронавти. За целта е приложен и QR кодът на сайта на „Разговор с тайконавти“.

Източник: Прес инфо

Във всички секции по-горе са показани и различните дейности по сътрудничеството на Китай с други държави - Франция, Бразилия и много др. в областта на космическите изследвания. Изложбата „Космическата програма на Китай: развитие и постижения“ може да се види от всички софиянци и гости на столицата на Моста на влюбените до Националния дворец на културата. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Келог: Тръмп иска траен и справедлив мир в Украйна

Келог: Тръмп иска траен и справедлив мир в Украйна

Свят Преди 6 часа

Келог също подчерта, че продължаващата криза в Украйна е „предотвратима трагедия“

Преди атаката полицията говорила с атентатора в Магдебург

Преди атаката полицията говорила с атентатора в Магдебург

Свят Преди 7 часа

Разследващите се опитват да установят мотивите му

"Обнови Европа" решава дали да изключи "ДПС-Ново начало"

"Обнови Европа" решава дали да изключи "ДПС-Ново начало"

България Преди 10 часа

Делян Пеевски вече обяви, че партията му напуска либералите в Европарламента

Майката на изчезналия Ники: Детето ми е отвлечено

Майката на изчезналия Ники: Детето ми е отвлечено

България Преди 10 часа

Майката на детето, както и жители на селото коментират, че кучето се е прибрало съвсем чисто

Откриха мъртъв човек в хотелски комплекс в Добрич

Откриха мъртъв човек в хотелски комплекс в Добрич

България Преди 13 часа

В стаята са намерени осем празни флакона райски газ и метамфетамин

Одобриха още 38 млн. лв. за изтребителите Ф-16

Одобриха още 38 млн. лв. за изтребителите Ф-16

България Преди 13 часа

Очаква се новите изтребители Ф-16 Блок 70 да пристигнат в България догодина

Германия предупреди Турция за Сирия

Германия предупреди Турция за Сирия

Свят Преди 13 часа

Ердоган заяви, че е време да се унищожат „терористичните“ групировки

<p>Изборният маратон през 2024 г. &ndash; оцеля ли демокрацията</p>

Изборният маратон през 2024 г. – оцеля ли демокрацията

Свят Преди 13 часа

От Индия през Венецуела и Сенегал до САЩ, демокрацията беше подложена на изпитание, тъй като гласуваха повече хора, отколкото всяка предишна година

Крал Чарлз избра болничен параклис за коледното си послание

Крал Чарлз избра болничен параклис за коледното си послание

Свят Преди 14 часа

За първи път от 14 години насам годишното обръщение не се снима в кралско имение

Влак прегази човек в тунел край Дупница

Влак прегази човек в тунел край Дупница

България Преди 14 часа

Мъжът е починал на място

Пищна сватба за $600 млн.: Джеф Безос се жени за Лорън Санчес в Аспен?

Пищна сватба за $600 млн.: Джеф Безос се жени за Лорън Санчес в Аспен?

Любопитно Преди 14 часа

Безос отрече екстравагантните планове

Мъж твърди, че „случайно“ намушкал баща си 50 пъти

Мъж твърди, че „случайно“ намушкал баща си 50 пъти

Свят Преди 14 часа

41-годишният Джефри Геде влиза на 18 декември в офиса на шерифа на окръг Джеферсън, за да се предаде, като казва на служителите, че баща му е в безсъзнание и кърви в кухнята

Кремъл: Съпругата на Асад не иска развод или да напусне Русия

Кремъл: Съпругата на Асад не иска развод или да напусне Русия

Свят Преди 14 часа

Дмитрий Песков отрече, че на бившия сирийски лидер не е позволено да напуска Москва

Истината за бункера на Страшния съд на Зукърбър

Истината за бункера на Страшния съд на Зукърбър

Свят Преди 15 часа

Съобщава се, че подслонът на Зукърбърг е вдъхновил подобни проекти сред заможни хора

Зеленски

Зеленски: Фицо иска да помогне на Путин

Свят Преди 15 часа

Помощта е като продължава да внася руски газ

а

Откриха плаваща мина в Черно море край Истанбул

Свят Преди 15 часа

Сигналът подали граждани