И нсултът е неврологично спешно състояние, което се случва внезапно и засяга целия мозък или част от него. Вследствие на това нарушение почти 2 млн. мозъчни клетки губят своята функция в рамките на 60 секунди. Факторът време е от изключително значение при появата на инсулт, защото колкото по-бърза е реакцията, толкова по-малки ще са последствията. За целта е нужна и достатъчна информираност за факторите, определящи риска от инсулт, ранните симптоми и правилното поведение.
Високото кръвно и предсърдното мъждене се приемат за основни причинители за появата на мозъчен удар. Ето защо редовният мониторинг на стойностите на артериалното налягане е в основата на навременната превенция. Това е и част от концепцията за отбелязване на Световния ден за борба с хипертонията на 17 май.
Инициативата се провежда в България за 16-а поредна година, като бива подкрепена от различни организации. Един от партньорите е и швейцарската компания Microlife. Тя е от световните лидери в производството на медицинско диагностициращо оборудване за домашна и болнична употреба. Според клинични наблюдения, извършени от университета Oxford, се доказва, че технологията AFIB може да регистрира предсърдно мъждене с точността на ЕКГ и може да е надежден метод за превенция при мозъчен удар.
Уникалната технология е вградена в автоматичните апарати за кръвно налягане на Microlife - BP А6 Plus и BP А3 Plus, които, по случай Деня на хипертонията, могат да бъдат открити в аптечната мрежа на промоционална цена до края на месец май. Полезна информация за алармиращите сигнали и правилни действия при инсулт пък може да бъде свалена от zashtitisarceto.microlife.bg, след попълване на анкета.
Сред важните неща, на които трябва да се обърне внимание е, че инсултът може да бъде овладян с правилно поведение, като от решаващо значение са първите 4 часа след появата на симптоми. А кои са алармиращите признаци? Сред тях са проблеми с говора и отслабени мускули на крайниците и лицето. Внимание трябва да се обърне и при внезапно нарушение на зрението, походката и поява на главоболие или замаяност. Наличието дори на един от тези симптоми за кратко време може да означава, че човекът е получил мини инсулт, който може да се развие напълно.
От Microlife съветват да не се пренебрегват алармиращите симптоми, дори да отминат, защото загубата на време означава загуба на мозъчни клетки. Сред действията, които трябва да бъдат предприети, са незабавно позвъняване на телефон 112 и записване на часа на поява на първите признаци на инсулта.
По данни на Министерството на здравеопазването в България годишно биват регистрирани над 80 000 случая на мозъчно-съдови заболявания. Над 35 000 от тях са с мозъчен инсулт, а не малък брой завършват и с летален изход. Близо 2% от заразените с коронавирус също могат да развият исхемичен мозъчен инсулт. Това най-често се случва в хода на самата инфекция и се свързва с възникналите от Covid-19 васкулити и коагулопатии.
По данни на Националния център по обществено здраве и анализи през последните няколко години България заема челните места в света по смъртност от мозъчно-съдови заболявания. Ето защо правилното поведение и навременната реакция могат да спасят живот.