Н аселението на света надхвърли днес 8 милиарда души, според официалните оценки на ООН, предадоха световните агенции.
Световната организация отбелязва, че това е важен етап в човешкото развитие, но и повод за припомняне, че хората имат споделена отговорност да се грижат за планетата.
Момиченце е символичният 8-милиарден жител на Земята, но от Филипините или Армения?
Момиченце, родено в Тондо, Манила, е осеммилиардния човек в света. Бебето Винис беше посрещнато на 15 ноември от медицинските сестри в Мемориалната болница "Хосе Фабела", както и от представители на Комисията по население и развитие. Майка ѝ, Маргарита Вилоренте, я роди след полунощ в 1:29 сутринта.
Новината бе потвърдена и от Комисия по населението и развитието към правителството на Филипините.
Същевременно областният управител на арменската област Карен Саркисян обяви, че осеммилиардният човек на Земята е бебето Арпи, родено в арменския град Мартуни в област Гехаркуник, предаде ТАСС.
"Съгласно данните, които бяха потвърдени и публикувани от УНИЦЕФ, в Мартунинския родилен дом в област Гехаркуник се е родил осеммилиардният човек на планетата. Това е новородената Арпи, дъщеря на Карен Закарян и Ани Комарян, жители на село Цовинар в област Гехаркуник.
Бебето тежи 2,9 килограма, дълго е 49 сантиметра и е напълно здраво. Поздравления за семейството на новородената и желаем на малката Арпи безгрижно и щастливо детство и светло бъдеще", се казва в съобщението във Фейсбук на областния управител на Гехаркуник.
По-рано днес генералният секретар на ООН Антонио Гутериш определи раждането на 8-милиардния жител на планетата като "важен момент е повод да отпразнуваме разнообразието и напредъка, като същевременно отчитаме споделената отговорност на човечеството за планетата".
The World Population is 8 Billion today, the 15th of November, 2022.#unnigeria #unitednations #unitednationsorganization. @UNFPANigeria @UNFPA @UN_Nigeria @UN @antonioguterres. pic.twitter.com/xGdfDkrghl
— ENOBONG EKWERE (@ENOBONGEkwere2) November 15, 2022
За ООН този безпрецедентен растеж е резултат от прогресивно нарастване на продължителността на живота благодарение на напредъка, реализиран в областта на общественото здравеопазване, прехраната, личната хигиена и медицината, посочва Франс прес. През 1950 г. на планетата живееха едва 2,5 милиарда души, припомня още агенцията. Само за дванадесет години населението на Земята скочи от 7 на 8 милиарда души. Според данни на ООН ще са нужни още 15 години, за да достигне то 9 милиарда души през 2037 г. Световната организация прогнозира пик в увеличаване на населението от 10,4 милиарда души през 80-те години на века и после стагнация до края на хилядолетието.
До какво води демографският растеж
Демографският растеж сега води до големи предизвикателства за най-бедните страни, където е съсредоточена голямата част от населението на планетата ни. Прагът от 8 милиарда души бе прескочен по време на световната конференция за климата в Шарм ел Шейх в Египет, на която още веднъж стана ясно колко трудно ще могат да се разберат помежду си богатите страни, които са най-отговорни за глобалното затопляне, и бедните страни, които искат помощ от богатите, за да се справят с последиците от климатичните промени. Държавите трябва да постигнат съгласие по по-амбициозни цели за намаляване на емисиите на газове с парников ефект, чийто източник са човешките дейности.
"Демографският растеж увеличава въздействието на икономическото развитие върху околната среда. Но страните, в които потреблението на природни ресурси и в които парниковите емисии на глава от населението са по-високи, са общо взето и онези страни, в които доходът на глава от населението е по-висок, а не онези, в които населението нараства най-бързо", отбелязва ООН.
Въздействието ни върху планетата се определя много повече от нашето поведение, отколкото от броя ни
"Нашето въздействие върху планетата се определя много повече от нашето поведение, отколкото от броя ни", обобщава Дженифър Шуба, изследователка в мозъчния тръст "Център Уилсън".
Именно в страните, в които има най-голяма бедност, демографският растеж поражда и най-големи предизвикателства. Така например в Индия, страна с 1,4 милиарда души население, която през 2023 г. ще стане най-населената в света и ще изпревари по този показател Китай, в идните десетилетия ще има демографски бум и това ще доведе до още по-голямо пренаселване на вече пренаселените й мегаполиси и до липсата на основна инфраструктура. В Мумбай, например, 40 процента от населението живее в бедни предградия - в бараки, направени с подръчни средства, без ток, вода и тоалетна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!