П атриотични плакати призовават американките за помощ по време на Втората световна война. И това води доброволното записване в армията на хиляди жени. А още толкова избират да работят на позиции, които традиционно се заемат от мъже.
Но как са изобразявани жените по време на Втората световна война?
Като съвестни работнички, отдадени на каузата и страната си. Американски плакати от 40-те години на миналия век са приканвали американските жени да вземат участие във войната или да заемат позиции, които ще помогнат на мъжете им да се приберат по-бързо от бойното поле. Как? Като подпомогнат икономиката.
"За доброто на страната си днес - за доброто на себе си утре"
Това е гласял един от популярните плакати за набиране на военнослужещи от въоръжените сили на САЩ от средата на 40-те години на миналия век. На него били изобразени четири жени в различни униформи - морски пехотинци, жени, приети за доброволна служба в извънредни ситуации (WAVES), жени от армейския корпус (WAC) и жени от бреговата охрана (SPARS)).
Момиче с обсипано със звезди сърце ли си?
Плакат за набиране на персонал на Женския армейски корпус (WAC) от 1940 г., който изобразява жена в униформа на фона на американското знаме.
Униформи
На плакатите от военно време, често можем да видим жени с различни униформи. Те са изобразявани като войници добри точно толкова колкото и мъжете. Те са имали свой корпус и често видът им на плакатите е ведър и усмихнат – признак, че са щастливи от факта, че положението им в обществото може да бъде равно с това на мъжете. Така ли е било обаче?
Набирането на жени за военна служба от различен тип било предимно на доброволен принцип. Затова и плакатите ги показвали като ведри и спокойни дами.
Съпругата
Другата роля на жените, която можем да открием на такъв тип свидетелства от времето на Втората световна война, е на подкрепящи и любящи съпруги, които очакват или се радват на пристигането на мъжете си.
Идеята на тези плакати също е за набиране на персонал за различни доброволчески организации – за аварийна служба, за пехота.
Работничката
С времето и с напредването на войната, работната ръка в различни производствени цехове намаляла, затова компаниите започнали да имат нужда от жените и за тежък физически труд.
Тогава се появили плакати на жени с бормашини и в различни цехове, призоваващи ги да преосмислят мястото си в обществото като цяло.
Със сигурност към жените по времето на Втората световна война е имало големи очаквания, които те са успели да покрият до голяма степен, а резултатът от това можем да наблюдаваме и в днешното съвременно общество.
Вижте още:
Жена за продан: Защо жените се продавали сами на търгове за съпруги
Най-големите "побойнички" в историята
Някога чаровни и с високо вдигната глава, а днес трябва носят бурка: Жените в Афганистан
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!