Т айлър Уилсън не е супергерой. И въпреки това – той е един от онези, които могат да спасят човешката цивилизация.
„Добивът на енергия е най-сериозното предизвикателство пред хората днес. Всичко останало – чистата вода, достатъчното храна и геополитическата стабилност са свързани с това как използваме енергията. И как я добиваме.”
Рекорд: Ученик на 13 г. конструира ядрен реактор
Повечето хора на 23 не говорят като Уилсън. С риск да генерализираме, повечето хора на 23 не се интересуват от бъдещето на света, а по-скоро от собственото си бъдеще. И почивката в Гърция.
Уилсън обаче е необикновен. Той е истински вундеркинд, започнал да се занимава с ядрена физика на 10-годишна възраст. Точно така, на 10. Докато все още е ученик, той паралелно учи в Davidson Academy of Nevada и University of Nevada, Reno. Докато неговите съученици откриват първите романтични тръпки и любимите си хип хоп групи, той вече работи в университетски лаборатории и да говори с професори, експерти в областта на ядрената физика.
Нещо повече – на 14-годишна възраст Уилсън изумява научния свят, като сам постига термоядрен синтез. В гаража на родителите си. Малкият ядрен реактор построява сам, а някои от материалите, с които работи, също добива сам. В същия този гараж Уилсън произвежда „жълт кейк”, тоест уранов концентрат U3O8, който се получава при преработването на уранова руда. Урановата руда пък добива директно от пустинята Мохаве в Невада, където търси останки от метеорити, съдържащи уран.
Най-важното за нас обаче е каква е голямата мечта на Уилсън.
„През 50-те ядрената енергия беше впрегната в това да произвежда електричество. Време е обаче да я преоткрием. Смятам да създам термоядрен реактор, който ще произвежда енергия, ползвайки бракувани ядрени оръжия, радиоактивни отпадъци от атомни централи и всякакви други опасни съставки, които днес не знаем какво да правим и къде да складираме.”
Реакторът на Уилсън ще бъде изключително малък – едва 3 метра в диаметър, ще има радикално нова система за безопасност и ще може да работи 30 години без презареждане, осигурявайки енергия за 10 000 домакинства. „Само след 5 години ще имаме прототип на този реактор. Тоест, ще бъдем готови за масово производство.”
Добре дошли в новата ера на ядрената енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!