З аминаването на почивка винаги е повод за празнуване и много пътници вдигат тост за празника с алкохолна напитка, преди да подремнат в самолета.
(От видеото научете взаимодействието между лекарства и алкохол)
Но според ново проучване почиващите може би трябва да преразгледат този ритуал.
Германски учени са установили, че комбинацията от алкохол по време на полет и налягане в кабината на голяма височина може да доведе до натоварване на сърцето на спящите пътници, съобщава Sky News.
Те откриват, че когато хората заспиват след употреба на алкохол при ниското въздушно налягане, което обикновено се наблюдава по време на полети, нивата на кислород в кръвта спадат, а сърдечната честота се увеличава - дори при здрави и млади хора.
„Бяхме изненадани да видим, че ефектът е толкова силен“, казва съавторът на изследването д-р Ева-Мария Елменхорст пред американската мрежа NBC News.
Ето кои са най-добрите упражнения за понижаване на кръвното налягане
„Моля, не пийте алкохол, докато сте в самолет.“
В публикация в списание Thorax изследователите посочват, че пътниците със сърдечни проблеми са изложени на повишен риск от изостряне на симптомите поради пониженото налягане в кабината на пътническа височина, което се усилва по време на сън.
Алкохолът, който често се употребява на борда, има подобно въздействие, казват те.
„Консумацията на алкохол на борда е подценяван риск за здравето, който може лесно да бъде избегнат“, заявиха учените от Института по аерокосмическа медицина в Германия.
„Може да е полезно да се обмисли промяна на нормативната уредба, за да се ограничи достъпът до алкохолни напитки на борда“.
The combination of in-flight alcohol and cabin pressure at cruising altitude may put strain on sleeping passengers’ hearts, study shows. https://t.co/Xg2qMim4V8 pic.twitter.com/QCFnyG8rFo
— STV News (@STVNews) June 4, 2024
За целите на проучването изследователите са тествали въздействието на консумацията на алкохол и съня в хипобарична среда - такава с ниско въздушно налягане.
Те оценяват 48 души на възраст между 18 и 40 години в продължение на две нощи в две различни среди - лаборатория за сън и височинна камера.
Участниците са консумирали алкохол преди една от нощите.
Макар че младите и здрави хора най-вероятно няма да изпитат сериозно увреждане на сърцето си от употребата на алкохол по време на полет, д-р Елменхорст отбелязва, че „намаленото насищане с кислород заедно с увеличаването на сърдечната честота може да влоши вече съществуващи заболявания“.
Изследователите са установили, че комбинацията от алкохол и преживяване на ниска концентрация на кислород на голяма надморска височина намалява качеството на съня, „поставя на изпитание сърдечносъдовата система“ и води до удължаване на продължителността на ниските нива на кислород в кръвта.
Авторите заключават:
„Заедно тези резултати показват, че дори при млади и здрави хора комбинацията от прием на алкохол със спане в хипобарични условия представлява значително натоварване за сърдечната система и може да доведе до изостряне на симптомите при пациенти със сърдечни или белодробни заболявания.“
„Насищането с кислород по време на сън спада до доста ниски нива“, казва д-р Елменхорст.
„Ето защо бих препоръчал да се избягва употребата на алкохол, дори когато някой е здрав“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!