12-седмично проучване е установило, че хората на средна възраст с наднормено тегло и признаци на инсулинова резистентност, които ядат еквивалента на една чаша ягоди всеки ден, имат по-добра памет. Според данните те страдат и от по-малко депресивни симптоми в сравнение с контролната група.
В допълнение към деменцията, метаболитните нарушения като инсулинова резистентност и затлъстяване стават все по-чести. Липсата на чувствителност към инсулиновия хормон засяга почти половината от населението на САЩ на възраст над 60 години и е рисков фактор за деменция.
Новаторско проучване: Интелектуалната дейност намалява риска от развитие на деменция
„Това проучване оценява дали консумацията на ягоди може да подобри когнитивното представяне и метаболитно здраве в тази популация“, казва неврологът Робърт Крикориан от университета в Синсинати.
Крикориан и неговият екип в САЩ набират 30 възрастни, предимно жени, на възраст от 50 до 65 години с леки когнитивни увреждания и индекс на телесна маса, който ги поставя в категорията с наднормено тегло. Те са били помолени да избягват консумацията на горски плодове от всякакъв вид в продължение на две седмици преди изследването.
Participants who consumed strawberry powder experienced less memory interference- or 'less confusion of semantically related terms on a word-list learning test'. https://t.co/wmjZUdVDmS
— Labroots (@Labroots) November 4, 2023
По време на проучването учените са разделили пациентите в две групи. На едната дали ягоди, а на другата плацебо. Изпълнителните способности на участниците, извличането на думи, функцията на дългосрочната памет и настроението са били оценени чрез когнитивни тестове преди и след проучването. Тези, на които е дадено плацебо, не са се справили добре по време на тестовете. При тези пациенти е регистрирано и “смущение в паметта”.
Намесата в паметта е била регистрирана при тези, на които са давани ягоди, което предполага, че те са по-способни да игнорират маловажни данни.
„Намалената намеса в паметта се отнася до по-малко объркване на семантично свързани термини“, обяснява Крикориан.
Участниците, които са консумирали ягоди, са съобщили за по-слаби депресивни симптоми, което показва подобряване на емоционалното състояние и реакциите.
Even 10 minutes of exposure to natural light in the morning helps properly set you biological clock. This can lead to better sleep & metabolic #health. #healthyliving #healthylifestyle pic.twitter.com/XVvxQNYAnH
— Kristie Leong M.D. (@DrKristieLeong) November 7, 2023
Изследователите отбелязват, че инсулиновата резистентност вероятно има леко нарушена изпълнителна функция при много от участниците, което предполага, че „лечението“ е коригирало до известна степен съществуващия дефицит. Те не знаят дали ягодите биха подобрили функцията при хора без увреждане.
„Както ягодите, така и боровинките, съдържат антиоксиданти, наречени антоцианини, които допринасят за здравето чрез метаболитни и когнитивни подобрения“, казва Крикориан.
Пропускате ли закуската често? Ето защо не бива
Крикориан и екипът не могат да направят общи заключения от своите открития поради малкия размер на извадката, кратката продължителност и ограниченото регулиране на диетите на участниците. Изследването на въздействието на храните, които никога не се консумират изолирано, върху здравето е трудно, тъй като телата ни са със сложни хранителни изисквания.
Като оставим настрана възможните когнитивни ползи, експертите обикновено препоръчват разнообразна и балансирана диета – която може да включва ягоди като чудесен източник на витамин С – като най-добрият подход за получаване на витамините, минералите и хранителните вещества, от които се нуждаем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!