М ладите хора днес не пият толкова алкохол, колкото техните предшественици милениали, Gen X и бумърите. Въпросът е защо? Нова редакционна статия на учени от Австралия и Швеция казва, че има много потенциални фактори, но към момента просто няма достатъчно изследвания, за да се знае със сигурност.
Някога милениалите бяха обвинявани за упадъка на всичко - от универсалните магазини, през кабелната телевизия, до стафидите и всякакви други неща. Но честно казано, сега сме по-големи, уморени сме и – ако се вярва на изследванията – е време да се обърне внимание на някой друг.
Gen Z, първото поколение, израснало заобиколено от интернет култура и социални медии, навърши зряла възраст и тъй като тези млади възрастни започнаха да заемат местата си в света, учените забелязаха някои любопитни тенденции – едно е доста съществено, те консумират по-малко алкохол от предците си. Представяйки специален брой на списанието Drug and Alcohol Review, група изследователи изложиха това, което ни е известно – и най-важното, това, което не знаем – за това какво ги отблъсква от пиенето.
Young People Are Drinking Less Alcohol – But Do We Know Why?https://t.co/SozMCjat9n
— IFLScience (@IFLScience) February 27, 2024
Поколението Z е описано като „трезво, любопитното поколение“, но това не означава, че всички те са обикновени. Проучване на Mintel през 2023 г. установи, че поколението Z смята алкохола по-скоро за „нещо, което консумират от време на време“, отколкото за „обичаен, релаксиращ, освежаващ навик“, което е често схващане сред по-старите поколения.
В новата редакционна статия Майкъл Ливингстън от Националния институт за изследване на лекарствата към университета Къртин и колегите му посочват едно проучване, което установи, че този спад в консумацията на алкохол не е разпределен равномерно между поколението: „намаляването на консумацията на алкохол се дължи повече на момчета, отколкото момичета, което води до стесняване (или дори преобръщане) на разликата между половете в пиенето.
Но докато полът може да е допринасящ фактор, личността очевидно не е, както установи друго проучване, като спадът в консумацията на алкохол се наблюдава във всички основни групи личностни черти.
Що се отнася до причините за това, бяха предложени редица възможности. Една тенденция предполага, че младежите може да преминават от алкохол и други вещества към канабис. Тъй като все повече места неуверено се движат към легализация, консумацията на канабис може да стане по-социално приемлива. Всъщност данните сочат, че употребата му сред младите хора не намалява.
Данните на Mintel също така хвърлиха светлина върху факта, че най-младите потребители може да са по-загрижени за емоционалните въздействия на пиенето, като страховитото „притеснение“ или липсата на хранително съдържание и вместо това да предпочитат по-малко калоричните алтернативи на безалкохолните напитки.
Но въпреки че производителите на напитки може да са ужасени от данните, те повдигат въпроса: ако поколението Z избягва алкохола, успяват ли да избегнат и някои от негативните му последици за здравето?
Research shows young people are increasingly rejecting alcohol, especially when compared to older generations.
— The Conversation - Australia + New Zealand (@ConversationEDU) February 27, 2024
Maree Patsouras + colleagues (@latrobe) discuss why alcohol retains a chokehold on our screens. https://t.co/brLO3gkIqd
Данните за това са противоречиви. Едно от проучванията, споменати в редакционната статия, използва данни от Швеция и установи намаляване на алкохолните разстройства, алкохолни отравяния и други остри вреди в съответствие с намаляването на консумацията. Това обаче е в контраст с някои предишни изследвания, които установяват обратното, като например проучване от 2020 г., което заключава, че повече млади хора (както милениалите, така и поколение Z) в САЩ са били хоспитализирани с чернодробно заболяване, свързано с алкохола.
„Документите в този брой посочват важни текущи посоки на изследване – необходима е повече работа, за да се разбере как тенденциите във вредите отразяват тези в употребата на алкохол, за да се прецени по-добре как употребата на незаконни наркотици се вписва в общата история за намаляването на алкохола сред младите хора и, особено, за пълноценното осъзнаване на положителните и отрицателните страни на намаляването на употребата на алкохол сред младите“, заключават изследователите.
„Тъй като промените в пиенето сред младежите са толкова дълбоки, по-старите теории, често използвани за разбиране на употребата на вещества от младите хора, вероятно са остарели“, добавят те, заявявайки, че ще е необходим по-цялостен поглед върху този въпрос, ако искаме да помогнем на новите поколения да се ориентират по-добре в променящите се отношения с алкохола.
Редакционната статия е публикувана в Drug and Alcohol Review.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!