Ф иналът на десетата кръгла годишнина на “Академия за иновации” се проведе на 2 и 3 юни в София Тех Парк. В тазгодишния конкурс за студентски предприемачески идеи участваха над 50 проекта, от които десет бяха допуснати до финал.
А ето и трите идеи и отбори, които заеха челните места:
I място за геймифицирано мобилно приложение за хвърляне на боклуци EcoHunt
На първо място в Академия за иновации 2023 се класира отборът на Ecohunt, със студентите Зорница Найденова, Университет за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и Илияна Банкова, Университет за национално и световно стопанство (УНСС). Te печелят грант в размер на 10000 лв., пътуване до Европейските институции в Брюксел и участие в акселераторската програма на Innovation Starter. Финансовата награда връчи Христо Стоянов, представител на Европейски инвестиционен фонд за България, а награда на Европейската комисия - Бойко Благоев, Ръководител отдел Комуникации в представителството на Европейската комисия в България.
“EcoHunt” е мобилното приложение е посветено на почистването на околната среда и подобряване на човешките навици.
”Вдъхновени от природата и с желание да я запазим чиста, искаме да ангажираме всички в тази обща мисия. Това ще стане чрез геймифицирано мобилно приложение на принципа „търсене на съкровища“, като всеки ден се дава мисия, която през деня трябва да се изпълни. Така почистваме всеки ден с малки стъпки, създава се навик и отговорност към природата и се цели предотвратяване на големите замърсявания и замърсяването на почви, вода и храна. Целим решаване на глобален проблем с малки стъпки. Използва се методологията и полезните модели на геймификацията. Имаме разработени функционалности и дизайн”, добавя лидерът на проекта Зорница, студент в специалност “Геодезия”, УАСГ.
II място за мобилна и уеб платформа за сервизиране на техника
На второ място остана отбор “Twisted Technology” със студенти от Технически университет – София, Кристиян Григоров, специалност “Компютърно и софтуерно инженерство” и Димитър Павлов, специалност “Стопанско управление”, които са създали мобилна и уеб платформа, където всеки потребител може да намери и да се свърже с най-подходящия за него сервиз за техника. Те печелят финансова премия в размер на 2000 лв. и посещение на Европейските институции в Брюксел, както и участие в акселераторската програма на Българска фондова борса Beam lab.
III място за екологични панели, изработени от мъх и мицел
На трето място са студентите от Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“, отбор Black Window, с участници Доротея Николаева и Цветан Митев, студенти в специалност “Архитектура” и Калина Митева, студентка в специалност “Международен бизнес с английски език”във ВСУ “Черноризец Храбър”, които кандидатстваха с идеята си за екологични панели “Green Air”, изработени от мъх и мицел. Те печелят финансова премия от 1000 лв.,пътуване до Европейските институции в Брюксел, предметни и поощрителни награди.
Ключови партньори на Академия за иновации са Представителството на Европейската комисия в България, Европейска инвестиционна банка, Българска фондова борса, а сред генералните медийни партньори е и „НетИнфо“.
Повече за Innovation Academy:
Основната цел на Академия за иновации е да се превърне в изнесен център за споделено знание между университетите в България по модела на иновационните центрове на университетите от бръшляновата лига. Исторически, проектът стартира през 2014 година в партньорство с 1 университет в столицата на България, София, а през 2023 г. ще се проведе в национален мащаб, в партньорство с повече от 14 университетa и обучителни центрове. С подкрепата на Представителството на Европейската комисия в България.
В проекта са обучени над 4680 участници и повече от 737 екипа до момента, от които са стартирани и преминали над 15% предприемачески идеи.
Сред лекторите на събитието са били международни гости като Чарлз Ландри, авторът на концепцията за креативен град, Антони Христов, бивш арт директор в Pixar, Линзди Шилваши, Innovation Space Manager в Google и много други.
Ако имате страхотна идея, можете да се регистрирате тук: https://innovationacademy.bg/bg/
И още допълнителни материали за студентите - инструкция за работа с ментор, инструкция за изработка на pitch deck, инструкция за валидация на идея и др., можете да видите ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!