Н ай-популярният образ на феминистката, който все още не може да напусне съзнанието на мнозина, е свързван с това, че целият ѝ живот се основава на омраза и борба срещу мъжете. Отчасти вина за това имат медиите, защото именно благодарение на тях се формира този мит. Вероятно благодарение на Фройд много хора днес не възприемат феминизма като отделно, самодостатъчно движение. Съществува само като антитеза на мъжествеността и женомразството.
Нека развенчаем няколко мита за феминизма:
- Всички феминистки са агресивни
Феминизмът позволява на жените да бъдат многостранни и да се чувстват свободни да бъдат себе си. Феминистките знаят какви са личните им граници и също така са наясно, че не е нужно да се съобразяват със социалните очаквания и половите стереотипи. Обвиняването в агресия на хората, които защитават своето „Аз“, е друга социална манипулация. Не трябва да забравяме, че във всяко движение има наистина агресивни хора. И феминизмът не е имунизиран срещу това. Но да се съди за цялото движение по атаките на отделни последователи е фундаментално погрешно.
- Само жена може да бъде феминистка
Феминизмът е система от вярвания, така че както жените, така и мъжете, които споделят тези възгледи, могат да се считат за феминисти. Има хора, които вярват, че тъй като феминизмът е за правата на жените, тогава мъжете могат да бъдат само „про-феминисти“ или „съюзници“.
- Феминистките са жени, които мразят мъжете
Сред феминистките вероятно има такива, които „мразят“ мъжете. Но повечето феминистки мразят патриархата – неравенството между половете, което поставя жените в подчинено положение. Феминистките се стремят да разрушат патриархалната система, включително да лишат мъжете от техните привилегии. Феминизмът не е война срещу мъжете, а срещу техните привилегии.
- Феминистките са жени, които са несигурни и обидени от мъжете
Първо, не всички жени се интересуват от мъже. Второ, дори ако личният опит води човек до определени възгледи, това не означава, че те трябва да бъдат обезценени: съвсем логично е момиче, което е било тормозено заради нестандартния си външен вид, да се окаже във феминизма. Феминистките ценности се споделят от много различни хора.
- Феминистките имат нестандартни представи за семейството и майчинството
Има много различни направления във феминизма, но повечето феминистки се застъпват за свободата на избора по въпросите на семейните отношения и майчинството. Една жена трябва да може да има толкова деца, колкото иска: дали ще са десет, дали нито едно. И жените, и мъжете трябва да имат възможността да се омъжат за човека, когото обичат, без значение от какъв пол, и да отглеждат деца с него или нея.
- Феминистките са против мъжката галантност
Повечето феминистки са загрижени за проблеми като домашното насилие, неравенството в заплащането между мъжете и жените и нарушаването на репродуктивните права на жените. Така че е малко вероятно някоя феминистка да се сети да съди мъж, че ѝ е подал палтото, особено след като съдилищата често не могат или не желаят да защитят жените по много по-сериозни въпроси.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
Още от автора:
Секс етикет: Как трябва да се държим в леглото
Сънували ли сте бебе? Ето какво означава
Хор, Анубис, Ра: Ето кои египетски богове трябва да знаем
Шест причини да не можете да се съсредоточите при четене
Успешна и независима жена: Навиците, които ни правят такива
Кой е Анаксагор и какви са неговите теории?
Четири техники за справяне с главоболието (без лекарства)
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!