Ч овешкият мозък е един изумителен орган, който науката все още познава твърде малко.
Въпреки това хората имат някаква представа каква роля играе той в ежедневието ни.
Според ново проучване обаче в масовото общество и дори сред преподавателите са се промъкнали митове, свързани с мозъка и ролята му при ученето, на които сляпо се вярва, въпреки че не са подкрепени с факти.
Много от участниците в изследването например вярват, че мозъкът се смалява при недостатъчен прием на вода и че децата по-трудно се концентрират, след като са похапнали сладко. И двете твърдения са просто митове, при това разбити.
Изследването е проведено чрез анкета,
състояща се от 32 въпроса с възможен отговор „вярно“ или „грешно“.
Анкетата е попълнена от три различни групи участници – преподаватели, средностатистически обикновени граждани и хора, които са се занимавали с невронауки.
От всички 32 въпроса учените отделят 7, в които най-много от участниците вярват.
Разберете кои са те в галерията:
От 3045 средностатистически обикновени граждани, попълнили анкетата, 68 % вярват в тези митове за мозъка и ученето.
56 % от 598 преподаватели също вярват в тях и цели 46% от хората, имащи познания в сферата на невронауките, също вярват.
Оказва се, че хората са най-убедени в истинността на митовете
за слушането на класическа музика, дислексията и различните стилове на учене.
Теорията за стиловете на учене предполага, че хората могат да запомнят визуално, слухово и механично. Според мита учещите не са достатъчно ефективни, ако не могат да използват своя личен начин на запомняне. Науката обаче не подкрепя това твърдение.
„Митовете, в които хората очевидно вярват, са свързани с поведение и учене, а не с мозъка. Затова познанията в сферата на невронауките не задължително биха помогнали що се отнася до теми от психологията и образованието“, разяснява Лорън Макграт, водещ изследването.
Начетеността явно невинаги може да ни предпази от митовете
И тъй като много училища и институции като цяло използват образователни и възпитателни техники, повлияни от тези митове, екипът на изследването се надява резултатите да отворят очите на хората и те да започнат да вървят към промяна.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!