И звестен като спа столицата на Балканите, Велинград е любима дестинация за спа туризъм през всеки сезон.
Разположен е в Западните Родопи, на 80 км от Пловдив, 130 км от София и на 196 км от Смолян.
Красивата природа, иглолистните и широколистни гори и чистият въздух допълват ефекта от лековитата вода на минералните извори в района.
Неслучайно Велинград носи името спа столица на Балканите. Той е на първо място в България по изобилие и разнообразие на минерални води. В района бликат около 80 извора с общ дебит 170л/с. За сравнение това е съчетаната сила (лечебна и като количество) едновременно на Хисаря, Баня и Наречен. Температурата на изворите му варира от 28 до 91 градуса в квартал Каменица.
Водите са подходящи както за релаксация, така и за рехабилитация и възстановителни процедури, като курортът е профилиран за лечение на белодробни и ставни заболявания, на неврологични и гинекологични проблеми (в това число и стерилитет), на бъбречни, чернодробни, стомашно-чревни и много други заболявания.
Велинград ще ви посрещне с много приятни места за почивка - къщи за гости, хотели, балнеологични бази. Какво обаче можете да разгледате в самия град и наоколо?
Едно от чудесата на природата е най-големият карстов извор в България - Клептуза. От повърхността му всяка секунда бликат 570л ледена вода, която образува две езера. Клептуза се е превърнал в символ на града, а паркът край езерото е чудесно място за релакс и разходка.
В квартал Каменица се намира и Историческият музей. Основан през 1952 година, сега той помещава три постоянни експозиции. В музея се намира и най-голямата колекция от великденски писани яйца от цяла България и дори Европа. Ясно можете да видите характерната за Чепинския край традиция за изписване на яйцата с восък и писалка. Най-новата експозиция на музея е посветена на оперния певец Николай Гяуров (1929–2004г), който е роден във Велинград.
Това, което със сигурност не трябва да пропускате, е Вельова баня. Разположена е в квартал Лъджене сред прекрасен боров парк. Датирана е от далечната 1640 година, а температурата на водата достига до 43 градуса. Легендата разказва за Вельо - богат управител на селата наоколо. За да излекува кожното си заболяване по съвет на местна баятелка, той започнал да прави бани в локва на мястото на днешната баня. След като се излекувал, заградил мястото, за да се ползва за баня от всички. И така до ден днешен.
В квартал Лъджене има още една запазена баня - кремъчната баня. Построена е в средата на 18 век и представя типичното турско строителство по нашите земи от този период. Според преданието тя е дело на човек от Костандово. След като се опитал да откара топлата вода от изворите в своето село и не успял, той построил тази баня. Плочката с арабски надпис от входа ѝ се пази в историческия музей.
По-нетрадиционна забележителност е гигантската секвоя. Секвоята е вид иглолистно растение от семейство Кипарисови, познато още като Мамонтово дърво. Това е най-едрият дървесен вид на планетата. За какво величие става дума можете да видите от секвоята във Велинград, която вече е на 92 години.
Ако искате да се разходите извън града, можете да посетите крепостта Цепина. Тя се намира само на половин час път от Велинград и е една от най-посещаваните исторически забележителности в този дял на Родопите.
На мястото са открити останки от тракийско селище с жилища, църкви, водохранилища, базилика и некропол. Най-вероятно тази твърдина е била седалище на деспот Алексий Слав, племенник на цар Калоян.
Посетете Велинград на най-добри цени с Grabo.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!