К упища мистериозно бяло, прахообразно вещество, открито в руините на 3000-годишна сграда в Армения, са мечтата на кулинарния историк - останките на древно брашно.
Полско-арменски екип от археолози направили откритието, докато работели на археологически обект в град Мецамор, в Западна Армения, миналата есен. След идентифициране на брашното и разкопаване на няколко пещи, екипът осъзнал, че древната структура някога е служила като голяма пекарна. Прахът от древното брашно е бил поръсен в покрити с мръсотия руини, включително върху няколко пещи, според Science in Poland, полски новинарски уебсайт, управляван съвместно от независими медии и правителството.
„На пръв поглед изглеждаше като пепел“, каза Кшищоф Якубиак, професор по археология във Варшавския университет, който ръководи разкопките, пред Live Science. „Знаехме, че е нещо органично и събрахме около четири до пет чувала от материала.“
След извършване на химичен анализ екипът установил, че веществото е пшенично брашно, използвано за печене на хляб. Те изчислили, че приблизително 3,5 тона брашно е било възможно да се съхранявава в сградата с размери 25 на 25 метра, която съдържала два реда от 18 дървени колони, поддържали тръстиков покрив с дървени греди. Изследователите смятат, че пекарната е функционирала между 11-ти и 9-ти век пр.н.е. през ранната желязна епоха, според Science in Poland.
„Това е една от най-старите известни структури от този вид в Мецамор“, каза Якубиак. „Тъй като покривът на конструкцията се е срутил по време на пожар, той е предпазил всичко и за щастие брашното също е оцеляло. Това е удивително, при нормални обстоятелства всичко би трябвало да изгори и да изчезне завинаги.“
„Преди сградата да се превърне в пекарна, тя вероятно е била „използвана за церемонии или срещи, а след това е превърната в склад“, каза Якубиак.
Въпреки че не се знае много за древните жители на Мецамор, тъй като те не са имали писменост, изследователите знаят, че укрепеният град е станал част от библейското царство Урарат (също изписвано Урарту), след като е бил завладян от крал Аргищи I през VIII век пр.н.е. Преди това той се разпростирал на 100 хектара земя и някога е бил „заобиколен от храмови комплекси със седем светилища“, според Science in Poland.
Предишни разкопки в Мецамор разкрили оградено селище с гробище, съдържащо 100 погребения. Въпреки че много от гробниците били празни, вероятно поради плячкосване, в една от тях имало няколко златни висулки и около 100 мъниста за бижута, според The Miami Herald.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!