Д ъното на подводната планина "Дейвидсън", намираща се край бреговете на Калифорния, крие мистериозен свят на чудеса.
Именно там, хиляди „перлени“ октоподи се събират, за да се чифтосват, гнездят и да мътят яйцата си, преди да се излюпят.
Открит през 2018 г., домът на октоподите е най-зрелищното място за гнездене на морските обитатели, откривано някога, пише издание Science Alert.
Celebrating Galentine’s Day with some of our favorite deep-sea gals. 💕
— MBARI (@MBARI_News) February 13, 2022
These octopuses (Muusoctopus robustus) were observed tucked into crevices in the lava seafloor on the edge of Davidson Seamount, each one carefully guarding the developing eggs underneath. #galentinesday pic.twitter.com/K2SOXxzmXT
Сега, след многобройни гмуркания за наблюдение на мястото, екип, ръководен от морския учен Джеймс Бари от Изследователския институт за аквариуми в залива Монтерей, откри причината, защо октоподите да гнездят именно там. Топлината, идваща от вулкана, ускорява развитието на яйцата, увеличавайки шансовете им за оцеляване.
„Благодарение на усъвършенстваната морска технология на Изследователския институт за аквариуми успяхме да изследваме Градината на октоподите в изключителни детайли, което ни помогна да открием защо толкова много дълбоководни октоподи се събират там“, казва Джеймс Бари.
„Тези открития могат да ни помогнат да защитим други уникални дълбоководни местообитания от климатичните промени и други заплахи“, посочва изследователят.
"Градината на октоподите е на малко странно място, имайки предвид физиологията на животните", посочват учени. Намира се на 3200 метра под повърхността на океана, в така наречената батипелагичната зона. Точка на океана до която не достига светлина.
Октоподите, подобно на много морски създания, са студенокръвни. Средната температура на околната среда в бездната на подводната планина "Дейвидсън" е около 1,6°C, обясняват учени. По думите им топлината на водата забавя метаболизма на октоподите.
При тази температура се очаква излюпването на яйцата на главоногите – „перлени октоподи“, да отнеме от пет до осем години.
В продължение на три години изследователите са извършили 14 гмуркания, използвайки дистанционно управлявано превозно средство. Те документираха като отличителните белези на животните, така и местата на които женските избират да снасят яйцата си. Слабото блещукане на водата в подводната планина се оказа ключово за учените. Това явление им помогна да разберат, защо октоподите се заселват именно там.
"Блещукането" на водата се проявява, когато по-топла вода се смеси с много по-студена вода.
Учените открили, че октоподите са склонни да групират гнездата си в пукнатини – места, където топлината се просмуква от морското дъно, загрявайки водата до 11°C.
Екипът учени, установи, че тази температура е благоприятна за инкубацията на яйцата на октопода. Чрез проследяване на отделни октоподи те установяват, че инкубационният период за перлените октоподи е съкратен до около 21 месеца. "Топлината беше ускорила растежа на ембрионите и метаболизма на майките", коментира Джеймс Бари.
タコ畑🐙🐙🐙pic.twitter.com/eWBdAPa9uk
— 三日月あかり🌘生き物大好き🌒 (@mikage__akari) May 25, 2023
(Muusoctopus robustusの群れ。抱卵しているとか!)
"Не е ясно дали топлината е изискване, за да гнездят октоподите, но е ясно, че е полезно. По-краткият инкубационен период драстично намалява шанса да бъдат изядени от хищник, докато инкубиращите се октоподи са все още уязвими и не могат да се защитават или бягат, което увеличава шансовете им за оцеляване в дългосрочен план", смята Бари
„Дълбокото море е една от най-предизвикателните среди на Земята, но въпреки това животните са развили интересни начини да се справят с ниските температури, постоянна тъмнина и екстремното налягане. Много дългите периоди на мътене увеличават вероятността яйцата да не оцелеят“, категоричен е Бари.
¿El calor de las fuentes hidrotermales juega un papel vital en la biología y ecología de los animales abisales?
— Enrique Coperías (@CienciaDelCope) August 24, 2023
En las profundidades de la zona central de California, miles de pulpos (Muusoctopus robustus) migran desde las aguas frías y oscuras hasta manantiales hidrotermales… pic.twitter.com/SD0482SM5J
Като гнездят в хидротермални извори, октоподите майки дават предимство на потомството си, посочват учени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!