П редставете си как се разхождате из руската Арктика. Изведнъж се натъквате на странен сняг, сияещ със специфична синя светлина. Доста странно, нали?
Огромно богатство под водите на руската част на Арктика
Scientists Perplexed By Glowing Snow In Russian Arctichttps://t.co/a1j3N1o6A3 pic.twitter.com/OJhJ5T9djw
— IFLScience (@IFLScience) January 10, 2022
Но точно това открива Михаил Неретин, син на молекулярен биолог, по време на разходка край отдалечената полева станция край крайбрежието на Бяло море.
Всеки, който е гледал филмът "Нещото" (The Thing), вероятно би избягал надалеч от каквито и да било мистериозни арктически форми на живот.
Непознатото масово измиране, довело до изчезването на 2/3 от видовете на Земята
Спътникът на Неретин обаче, руската биоложка Вера Емелианенко, решава, че този феномен си струва да се изследва по-отблизо. След като смачкват снежна топка в ръце и установяват, че колкото по-голям е натискът, толкова по-силно е сиянието, двамата са категорични, че сцената си заслужава да се заснеме.
Неретин и Емелианенко се обръщат към фотографа Александър Семенов с молбата да документира странния биолуминисцентен сняг, който започва да сияе от нещо най-обикновено като стъпките на изследователите или дори на придружаващите ги кучета.
Семенов споделя снимките във Facebook и за изключително кратко време те разпалват интересa към този красив, но необичаен феномен.
Това е довело до застудяване на климата на Земята преди 34 милиона години
Но какво на практика кара снега да сияе? Емелианенко наблюдава топяща се проба под микроскоп и открива, че в него се крият водни организми, наречени копеподи.
Тези миниатюрни ракообразни се срещат в хабитати в прясна и солена вода и някои ги наричат "гнутата на океана", тъй като допринасят изключително много за хранителните вериги на океаните.
ООН: Червен код, на път сме да счупим климата
В момента, в който Емелианенко бодва водните обитатели с игла, те започват да сияят, което показва, че именно това е източникът на странната синя светлина.
Уникални места по света, които никога няма да видим на живо
Знаем, че копеподите сияят, но те се срещат обикновено в океаните, а не на земята. Откритието на Неретин и Емелианенко най-вероятно е първото документирано обяснение на сияещ сняг, който е бил откриван и преди от изследователи в Арктика, но досега не е бил изучаван отблизо, посочва National Geographic.
Благодарение на химична реакция, която образува излъчващия светлина субстрат коелентеразин, копеподите могат да сияят. По този начин те отблъскват потенциалните хищници. Защитната им стратегия обаче не винаги сработва и коелентеразинът може да се разпространи из хранителната верига и да позволи и на други организми да сияят.
Екстремният климат стана проблем и на богатите страни
Това, което прави настоящото откритие толкова интересно е, че копеподите се срещат в дълбините на океаните, а не по бреговете. Как са се озовали в снега? Не е ясно.
"Вече направихме подробно проучване и ще публикуваме научна статия по въпроса", казва Семенов пред IFLScience.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!