И деята за „призрачен“ остров може да звучи като концепция от последния епизод на анимационната поредица „Скуби Ду“. Но това се превърна в реалност в Каспийско море, пише „Дейли Мейл“ (Daily Mail).
Сателитите на НАСА забелязаха мистериозен остров - преди да го видят как изчезва напълно. Парчето суша се появило край бреговете на Азербайджан след изригването на кален вулкан в началото на 2023 г. Но до края на 2024 г. той почти е ерозирал.
Според Земната обсерватория на НАСА островът е изчезнал от погледа „като привидение“.
Mysterious 'ghost island' is spotted by a NASA satellite - before vanishing entirely https://t.co/R0c3KR2h2k pic.twitter.com/jeN1N1u5V5
— Daily Mail Online (@MailOnline) January 13, 2025
„Мощните изригвания на калния вулкан Кумани Банк са създавали подобни преходни острови няколко пъти след първото регистрирано изригване през 1861 г.“, обясняват от обсерваторията. „Известен също като Chigil-Deniz, обектът се намира на около 25 километра от източното крайбрежие на Азербайджан“.
Сателитите Landsat 8 и 9 на НАСА заснеха изображения на острова на 18 ноември 2022 г., 14 февруари 2023 г. и 25 декември 2024 г. През ноември билото на вулкана остана под морската повърхност. Но според изображението от февруари островът се е появил и седиментна струя се е отдалечила от него.
Според Марк Тингай, геолог от университета в Аделаида, допълнителни сателитни наблюдения предполагат, че островът се е появил между 30 януари и 4 февруари и е измерен приблизително 400 метра напречно. Въпреки това
до края на 2024 г. островът е изчезнал.
DISCOVERY!
— Enrique Antonio Peña Tavárez (@Enrique12705477) January 13, 2025
NASA captures ghost Island ofter eruption of a volcano, NASA observatory via LANSDSAT 8 and 9 satellites located the island 25 kilometers from Azerbaiyan showing that the island shrinks and emerges.
Incredible! pic.twitter.com/ceZRWtHGeq
Предишните осем записани изригвания на вулкана се случиха на изблици, продължили по-малко от два дни, и създадоха острови с различни размери и продължителност. „Събитие от май 1861 г. доведе до създаването на остров с диаметър само 87 метра и 3,5 метра над водата. Той ерозира до началото на 1862 г. Най-силното изригване през 1950 г. създаде остров с диаметър 700 метра и висок 6 метра.“, каза НАСА.
Г-н Тингай описва калните вулкани като „странни и прекрасни характеристики“, но признава, че те са „до голяма степен недостатъчно проучени и малко се знае за тях“. Повечето кални вулкани се намират в райони с активна тектоника – като Азербайджан е необичаен с високата си концентрация. „Геолозите са преброили повече от 300 в източен Азербайджан и край бреговете на Каспийско море, като повечето от тях са на сушата. Регионът попада в зона на конвергенция, където се сблъскват арабската и евразийската тектонични плочи“, каза НАСА.
Притеснително е, че калните вулкани имат потенциала да бъдат опасни
благодарение на способността си да изхвърлят големи количества материали - и дори пламъци - за кратък период от време. „Не е сигурно дали изригването на Кумани Банк през 2023 г. е било огнено, но минали изригвания на този и други близки кални вулкани са изпратили огнени кули на стотици метри във въздуха“, добави НАСА.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!