1

Б ългария е наситена с интересни места, които имат дълга и сложна история. Те пазят в себе си тайни на различни епохи и племена, като често остават неразгадани и дори неразбрани. Има и места, които не са ни добре известни, но се оказва, че са голяма част от пъзела на българската древна история. Едно такова място е Хераклея Синтика. За съжаление имаме много малко сведения за този толкова интригуващ древен град, но се надявам, че в близкото бъдеще това ще се промени.

  • Местоположение на древния град

Хераклея Синтика е античен град, който се намира в Югозападна България. Руините му са разположени близо до село Рупите, община Петрич, върху южния склон и подножието на Джонков връх, който е част от вулканичното възвишение Кожух. В древността градът е бил център на областта Синтика, населявана от тракийското племе синти, за което споменават Омир, Херодот и Тукидид. Предполага се, че градът е имал важно стратегическо значение.

Дълго време учените са спорили къде точно се намира град Синтика. Предполагало се е, че местоположението му е в Гърция, но все пак се установява, че именно точи античен град около Рупите е Хераклея Синтика.

  • История на града

Смята се, че едно от най-ранните за съществуването на Хераклея Синтика е на Тит Ливий, който изтъква, че местоположението ѝ е в племенните територии на племето синти – „Heraclea ex Sintis“. По-късно се оказва, че у други видни древни личности са споменавали за подобен град, който наричали „Градът на синтите“. Като цяло градът е слабо проучен, доста мистериозен и както се оказва от различни антични източници – важен център за племето синти.

Според една българско-полска научна експедиция, градът възниква към последната четвърт или към края на ІV век пр. Хр. И макар това твърдение или по-скоро хипотеза да е подкрепено с доказателства в различни древни текстове, все още не може да се каже, че е категорично.

Има предположения, че Хераклея Синтика е бил най-важният град по средното течение на река Струма. Според древните текстове това е продължило за доста дълъг период – около 1000 години.

Както вече споменах, Омир е първият, който пише за синтите и тяхната връзка с Хефест, бог на металургията. По времето на Филип II (359-336 г.пр.Хр.) Хераклея Синтика се превръща в една от важните македонски царски резиденции. Има сведения, че първите военни походи на Александър Велики (336-323 г.пр.Хр.) започват от град в м. Рупите. През 168 г.пр.Хр. Хераклея Синтика е завладяна от римляните и като римско селище съществува чак до времето на император Юстиниан Велики (527-565 г.).

  • Археологически разкопки

Първите разкопки са правени от доцент Атанас Милчев през 1958 г., но системни разкопки започват през 2007 г. под ръководството на доцент Людмил Вагалински и Исторически музей Петрич.

  • Хераклея Синтика – светилище на Немезида

Немезида е древногръцка богиня на възмездието, която е на силна почит в Гърция. В древния град Синтика е открито нейно светилище. Уникалното в случая е, че това светилище на богинята е единственото по нашите земи, а и броят им в световен мащаб също не е много голям.

Немезида, в класическата митология, е първично божество, свързано с възмездието, отмъщението и божествената справедливост. Концепцията за Немезида произхожда от древногръцката религия и философия, където тя олицетворява справедливия гняв на боговете срещу човешката арогантност, високомерие и нечестие. Нейното име, произлизащо от гръцката дума "nemesis", което означава "да дам дължимото", подчертава ролята ѝ на разпределител на заслуженото наказание.

В изкуството и литературата Немезида често се изобразява като тържествена и строга фигура, носеща атрибути като измервателна пръчка, везни или камшик, символизиращи прецизността и строгостта на нейните преценки. Нейното присъствие служи като предупреждение срещу надменността и надменността на смъртната амбиция, напомняйки на хората за последствията от прекрачването на моралните граници.

Един от най-известните разкази, включващи Немезида, е митът за Нарцис, където нейната роля е ключова в наказването на едноименния герой за неговата суета и самовглъбяване. В тази приказка Нарцис, запленен от собственото си отражение във воден басейн, бива погълнат от собствената си красота, без да обръща внимание на чувствата на другите. Като наказание за неговата арогантност, Немезида го кара да се влюби дълбоко в собственото си отражение, което в крайна сметка води до смъртта му.

Значението на Немезида се простира отвъд индивидуалното възмездие, за да обхване по-широки теми за съдбата, справедливостта и неизбежността на последствията. Тя представлява присъщия морален ред на вселената, в който действията имат последствия, а грешните действия се посрещат с подходящо възмездие.

Докато Немезида въплъщава концепцията за божественото възмездие в древната митология, нейното влияние продължава да резонира в съвременната култура, където името й често се използва, за да опише случаи на поетична справедливост или кармично възмездие. Независимо дали в литературата, изкуството или популярната култура, фигурата на Немезида служи като напомняне за трайната сила на справедливостта и последствията от отклонението от етичното поведение.

По време на разкопките в античния град е намерена част от мраморна оброчна плочка с интересно изображение: богинята Немезида е стъпила върху легнала руса млада жена, символизираща порока. Срещу нея е изобразен гладиаторски шлем, а това е навело учените на мисълта, че в Хераклея Синтика са провеждани гладиаторски игри през римската императорска епоха. Връзката на Немезида с тези зрелища е известна от писмени извори и надписи, но нейни изображения с гладиаторски атрибути са изключително редки и за това откритието се счита за наистина уникално.

Интересното тук е и друго, че се откриват множество езически, но и християнски символи. Сигурно това е така, защото градът е съществувал хиляди години и е бил населяван от езически и християнски народи.

Предполага се, че много силно земетресение срива града до основи като по този начин запечатва за дълго време историята на един античен град, който все още не е разкрил напълно своите тайни. Можем само да гадаем какво още крият останките от Хераклея Синтика, но дали някога ще успеем да разшифроваме нейният код – кой знае, може да успеем, а може и да не трябва!

Още от автора:

30 невероятни факта за ацтеките

Какво се крие зад фамилията Рокфелер?

Проверете знанията си: 50 географски факта за България

„Аз съм държавата“: Лудостта на Краля Слънце и „позлатената клетка“ Версай

Електронната мъгла, буря и извънземни: Какво се крие зад легендата на Бермудския триъгълник?

Кои са най-известните учени на всички времена и какви мистерии се крият зад тях?

Най-мистериозните места в България

50 невероятни факта за историята и културата на Япония

Най-интересните теории за Светия граал

Легенди и интересни истории, свързани с българските върхове

3 от най-мистериозните места в България

3 от най-мистериозните места в света

Най-интригуващите факти за Космоса

Копривщица: Градът, който носи духа, бита и културата на миналите времена

Кой е крал Артур и кои са най-популярните легенди за него?

Кои са най-интересните и мистериозни тайни общества?

Известни символи в световната история и тяхното тълкувание

5 неща, които психически стабилните хора НЕ правят

Село Чавдар през древността и античната епоха – една неразказана история

Предизвикателен, но уникален: Защо периодът на бременност е толкова специален

Какви тайни крие човешкото тяло – интересни факти

Вярвате ли в духове: Мит или реалност са призраците

Египетски мистерии: Завладяващите митове на древната цивилизация

Лайката: Защо е толкова полезна и какви са нейните приложения

Кои са най-популярните легенди, свързани с Пирин планина

Кой е Волтер и какво се крие зад философската му същност?​

Дяволският мост над река Арда: История, легенди и факти

Забулени в мистерии и легенди: Три от най-големите загадки по българските земи

Пет от най-странните легенди от целия свят

6 цитата за любовта и добротата от Библията и как да ги тълкуваме

Отворете вратата към нов свят: Професионалният писател и неговата магия с думите

Да помогнем на детето по-лесно да се адаптира в яслата: Ценни съвети за родители

Търсенето на истинската любов: Копнеж или проклятие

Нови 60 000 семена ще бъдат добавени в Ноевия ковчег за растения

Улични художници получават 7 млн., след като заличиха графитите им

10 навика, които ще ни предпазят от болести

Грешката, която допускаме след душ

7 мистериозни места в света

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мохамед Халаф

Халаф за атентатора в Магдебург: Не може да го вкараме в рамката на джихадизма

Свят Преди 1 час

Според него случката е нещо ново в историята

,

Руските сили са поели контрол над селище в Източна Украйна, твърди Министерството на отбраната в Москва

Свят Преди 2 часа

Ройтерс не е успял да потвърди по независим път предоставените от руската страна данни

<p>Папа Франциск: Въздържайте се&nbsp;от клюки и сплетни</p>

Папа Франциск укори служителите на Ватикана

Свят Преди 2 часа

Франциск отдавна приветства откровените и открити дебати и дори критиките към собствената си дейност

<p>Автобус падна в пропаст, има загинали&nbsp;</p>

Автобус падна в пропаст в Иран, има загинали

Свят Преди 3 часа

Помощни и спасителни екипи са изпратени в района

<p>Отиде си пионерът на британската гимнастика (СНИМКИ)</p>

Отиде си мъжът на Вера Маринова - легендата на британската гимнастика Джон Аткинъсън

Свят Преди 3 часа

Той издъхна след дълго боледуване в болница „Принцеса Роял“ в Телфорд

<p>Виктор Орбан: Светът е на ръба на нова реалност</p>

Орбан: Предстоят големи промени, преминаваме от военно към мирно време

Свят Преди 3 часа

Той говори по време на годишната си пресконференция

Каква е връзката между музиката и болестта на Алцхаймер

Каква е връзката между музиката и болестта на Алцхаймер

Свят Преди 3 часа

Спомените на Фластър може и да избледняват, но едно нещо остава: радостта, която музиката му носи

<p>Пиян мъж се покатери на върха на гигантска коледна елха (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Пиян мъж се покатери на върха на гигантска коледна елха в Полша

Свят Преди 4 часа

41-годишен пиян мъж решил да завладее Коледната елха, която стои срещу градската гара

<p>Подробности за нападението на коледния пазар в Германия (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Шолц посети Магдебург след нападението на коледния пазар

Свят Преди 5 часа

Очаква се тази вечер в градската катедрала да се проведе заупокойна служба

,

На 70 години: Светлозар е първото бебе, спасено в кувьоз в Блгария

Вдъхновени истории Преди 5 часа

Всичко започва през 1954 година, когато здравеопазването у нас прави първи стъпки в неонатологията

<p>ЕК обяви, че разследването на споразуменията с &quot;Боташ&quot;&nbsp;е приключено, какво е установила проверката&nbsp;</p>

ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключено без установени нарушения

България Преди 5 часа

Това съобщиха то пресслужбата на Министерството на енергетиката

<p>Сигнал за бомба в централата на БСП (СНИМКИ)</p>

Сигнал за бомба в централата на БСП

България Преди 5 часа

Заплахата бе отправена около 11.15 часа

Експерти: Изминаващата година беше трудна за свободата на печата в САЩ

Експерти: Изминаващата година беше трудна за свободата на печата в САЩ

Свят Преди 6 часа

"Станахме свидетели на тройно по-голям брой арестувани журналисти в сравнение с миналата година"