Е дна от най-интересните цивилизации, бродили по нашите земи безспорно е тракийската. Траките крият безброй тайни, мистерии и легенди, като доста от тях не можем да си обясним и до днес.
Тази интересна цивилизация е оставила множество паметници, които да напомнят за тях и като че ли във всички има някакво скрито послание, до което все още не можем да стигнем.
Уникално наследство от траките е и Свещарската гробница, която е сред най-добре запазените тракийски гробници в България. Нарича се така, защото се намира близо до село Свещари, област Разград. Тя е добре известна, както у нас така и в чужбина. Архитектурата ѝ е просто впечатляваща и може да ви остави буквално без дъх.
Тракийската гробница е част от историко-археологическия резерват „Сборяново“. Гробницата е част от 100-те национални туристически обекта на България, а от 1985 г. е и част от списъка за материално културно наследство на ЮНЕСКО.
Откриване, история и архитектура
Тракийската гробница край село Свещари е открита през 1982 г. по време на разкопаване на Гинина могила. Едно от уникалните неща свързани с нея е, че след като е разкопана и проучена, около нея е изградена камера, която е затрупана напълно и по този начин всеки посетител може да я заобиколи и да види външните ѝ стени. Никоя друга гробница в България не предлага това.
Предполага се, че гробницата е построена през първата половина на III век пр.н.е. Тя впечатлява своите посетители с много внушителни размери – дълга е 7.5 метра, широка е 6.5 метра, а височината ѝ отвътре е 4.45 метра. Цялата гробница е изградена от огромни блокове варовик, които са били предварително обработени.
Тракийската гробница се състои от дромос или вход, който води към други три помещения – предверие, странично помещение и гробна камера. Входът на самото предверие е много богато украсен с розетски и волски глави, които са свързани с гирлянди. Почти цялата гробница е осеяна с множество рисунки на животни или други форми.
Повечето учени предполагат, че това е бил последният дом на царят на племето гети – Дромихет. Предполага се, че в този район се е намирала и столицата на гетското царство – Хелис. В камерата са били намерени две каменни легла, човешки останки както и известен брой гробни дарове. След направените анализи е било установено. Че човешките кости принадлежат на трима души.
Една от най-интересните части на гробницата е именно камерата, благодарение на своята богата украса. Като цяло тя е оформена в елинистичен стил. Три от страниците на камерата са направени като колонада от 10 жени с вдигнати ръце към тавана, сякаш го придържат, за да не падне. Те се наричат „кариатиди“ и всяка е висока 1.2 метра. Облечени са в много интересни рокли, чиито краища за обърнати нагоре, като чашка на цвете.
В гробната камера са изобразени и други сцени, типични за елинската култура. Именно по красивата и пищна орнаментика и размерите на камерата и самата гробница се предполага, че владетелят е бил много заможен приживе.
Тракийската гробница не е самостоятелен обект, а е част от комплекс, който включва още 26 запазени могили. Освен тях на територията на комплекса са разкрити крепостни стени, религиозни обекти и множество артефакти.
Интересни находки
През 2012 г. екипът на професор Гергова намира в гробницата в село Свещари множество златни апликации и женски накити. Изследвайки ги те установяват, че това може би е свързано с предшественика на Дромихет – Котела.
Именно тези сензационни открития водят тук учени и археолози от цял свят – Армения, Турция, Великобритания, Чехия, Полша, Япония и други.
Реставрация и проекти
За периода 1988–2000 г. Българският национален комитет (БНК), който играе ролята на обединител на българските членове на международния съвет за паметници на културата и забележителните места (ИКОМОС), създава проект за реставрация и консервация на обекта, в рамките на който трябва да се извършат и строителни работи, изграждане на инфраструктура и качествено промотиране на обекта.
Вследствие на този проект гробницата е добре консервирана и реставрирана. Тя е и толкова добре рекламирана, че става един от най-посещаваните обекти в България, както от българи, така и от чужденци.
Гробницата при Свещари стана не просто паметник с национално наследство, ами дори със световно такова.
За нея има филм, направен от National Geographic и освен това е включена в тяхна енциклопедия на тема „Богатствата на България“, като дори снимка от величествената гробница краси самата корица на енциклопедията.
Вижте още:
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Еленската базилика – останки от някогашно величие
Асеновата крепост - самотният страж на Родопите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!