С амо преди няколко седмици беше разкрит шокиращият произход на Олтарния камък от Стоунхендж, който се намира на стотици километри по-далеч от паметника, отколкото се смяташе досега. Сега друго изследване усложни картината още повече, като окончателно отхвърли най-вероятното място, откъдето е тръгнал Олтарният камък.
Малко са местата, които са толкова известни със своята загадъчност, колкото Стоунхендж. За какво е бил построен? Не знаем. Как са били оформени камъните? Съжаляваме, но не можем да ви помогнем. Дали изобщо е истински хендж? Не! Сигурно си мислите за онзи, който е на 20 мили по-на север.
Някои от най-трайните въпроси са свързани със самите камъни. Те не произхождат от равнините на Уилтшър, където се намира паметникът, така че как са били донесени там? Теориите са многобройни, но всички те в някаква степен зависят от нещо още по-фундаментално: откъде първоначално са дошли камъните?
The Mystery Of #Stonehenge's Altar Stone Just Got Even More Confusing. https://t.co/9cmivQCA1E
— Carles Dijous (AAlb) (@carlesdijous) September 7, 2024
Дълго време се смяташе, че отговорът е „Уелс“ - поне за сините камъни, с които започва строежът. Пътуването от хълмовете Пресели до Уилтшър би трябвало да е най-малко 200 километра - около 124 мили - което прави Стоунхендж почти уникален в древния свят по отношение на това колко далеч са били транспортирани материалите за създаването му.
Но наскоро нови изследвания засрамиха дори това разстояние. Миналата година стана ясно, че Олтарният камък на Стоунхендж - огромен блок от пясъчник в сърцето на монумента, вкопан в земята, така че да лежи равномерно на околната равнина - изобщо не идва от Уелс. Той е от Шотландия.
Това е резултат, в който дори отговорните изследователи първоначално не могат да повярват. Пътуването от североизточна Шотландия, където само преди няколко седмици проучване установи произхода на Олтарния камък, би било практически невъзможно още през неолита - да не говорим, че се опитвахме да вземем със себе си и 6-тонен скален къс.
„Когато разбрах, че е шотландски, аз и екипът ми си помислихме: „Няма как хората да са пренесли това. Просто е твърде далеч. Това е напълно безпрецедентно“, казва тогава Антъни Кларк, водещ автор на това изследване и докторант в Училището по науки за Земята и планетите към Университета Къртин.
Въпреки това загадката изглеждаше разрешена: Олтарният камък идва от върховете на Великобритания - най-вероятно от остров Оркни, смятаха някои експерти, където има изобилие от пясъчник и е известна подобна традиция за преместване на камъни за създаване на мегалитни паметници.
Вероятно е бил „дипломатически подарък“, предполагат историците, като екзотичният му произход е увеличил силата и сакралността на Стоунхендж; на свой ред Стоунхендж може да е вдъхновил някои от каменните структури, които са осеяли пейзажа и на шотландския остров. Това е една прекрасна история за праисторически космополитизъм.
Има само един проблем: оказва се, че Олтарният камък изобщо не идва от Оркни.
В ново проучване, проведено отделно от това от миналия месец, но с участието на същите изследователи, е установено, че Олтарният камък всъщност е значително по-различен от тези, използвани в оркадските каменни кръгове като Камъните на Стеннес и Пръстена на Бродгар.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!