П ушенето на цигари е основен рисков фактор за рак на белия дроб, като тютюневите изделия са причина за 90% от смъртните случаи от рак на белия дроб в САЩ, пишат от Sciencealert.
Без съмнение най-сигурният начин да се предпазите от рак на белия дроб е да избягвате пушенето на цигари, но в същото време е вярно и това, че не всички хора, които пушат цял живот развиват заболяване на белите дробове.
Защо да кажете НЕ на цигарите точно сега
Всъщност голяма част от тях не се разболяват. Учените отдавна си задават въпроса защо, а ново проучване подкрепя идеята, че генетиката има своята роля.
При хората, които пушат, но не развиват рак на белия дроб, изследователите откриват определени особености.
Клетките, които изграждат белите им дробове, изглежда са по-малко склонни да мутират с течение на времето.
Откритията предполагат, че гените за възстановяване на ДНК са по-активни сред някои хора, което може да ги предпази от появата на рак, дори когато редовно пушат цигари.
В изследването са използвани генетични профили взети от бронхите на 14 никога непушили хора и 19 леки, умерени и тежки пушачи.
Повърхностните клетки, взети от белите дробове на участниците, са изследвани поотделно, за да се измерят правилно мутациите в геномите им.
"Белодробните клетки оцеляват години, дори десетилетия и по този начин могат да натрупват мутации както с възрастта, така и с продължителното тютюнопушене", обяснява епидемиологът и пулмолог Саймън Спивак от Медицинския колеж "Алберт Айнщайн". "От всички видове клетки на белия дроб те са сред най-склонните да се превърнат в ракови", допълва той.
Според изследователите откритията показват, че мутациите в човешкия бял дроб се увеличават с естествената възраст, а сред пушачите увреждането на ДНК-то е още по-значително.
Тютюневият дим отдавна се свързва с предизвикването на увреждане на ДНК в белия дроб, но новото проучване установява, че не при всички пушачи нещата се развиват по един и същ начин.
Ето защо на жените им е по-трудно да откажат цигарите
Макар че количеството на цигарите, които пуши човек за ден е свързано с увеличаване на броя на клетъчните мутации, след около 23 години пушене на кутия цигари дневно рискът се понижава.
Откритията биха могли да помогнат да се обясни защо 80 до 90% от хората, които пушат цял живот, никога не развиват рак на белия дроб. Те биха могли да обяснят и защо някои хора, които никога не са пушили развиват тумори.
Макар че токсичният тютюнев дим изглежда предизвиква допълнителни клетъчни мутации в белия дроб, дали тези мутации ще се превърнат в тумори, зависи от това колко добре организмът може да възстановява и да намали увреждането на ДНК.
Гените свързани с възстановяването на ДНК могат да бъдат унаследени или придобити. Те обаче не са единствените фактори, които оказват влияние върху риска от рак при даден човек.
Определящ фактор от начина ни на живот, например диетата ни, често влияе на обработката на хранителните вещества в организма ни и може да спомогне за развитието на тумори.
Все още е предмет на дискусия и редица проучвания на какво се дължи този процес, но новите открития показват, че той е тясно свързан с развитието на рак на белия дроб.
"Сега искаме да разработим нови тестове, които да измерват капацитета на човека за детоксикация, което може да предложи нов начин за оценка на риска от рак на белия дроб", казва генетикът Ян Вийг.
Изследването е публикувано в Nature.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!