К огато през 1911 г. британският географ Томас Грифит Тейлър предприема дръзкото си пътуване през Източна Антарктида, експедицията му се натъква на ужасяваща гледка: ръбът на ледник, от който тече струя кръв. След столетие на спекулации, причината за Кървавия водопад, е установена.
Учени от САЩ използват мощни трансмисионни електронни микроскопи, за да анализират проби от водата на Кървавия водопад, и откриват изобилие от богати на желязо наносфери, които при окисляване стават червени.
"Веднага щом погледнах изображенията от микроскопа, забелязах, че има тези малки наносфери и те са богати на желязо, а освен желязо в тях има много различни елементи - силиций, калций, алуминий, натрий - и всички те са различни", казва в изявление Кен Ливи, учен-изследовател в катедрата по материалознание и инженерство на Whiting School към университета "Джон Хопкинс".
Scientific breakthrough unveils the mystery behind Antarctica's blood falls
— Brian Roemmele (@BrianRoemmele) July 3, 2023
"What would happen if a Mars Rover landed in Antarctica? Would it be able to determine what was causing the Blood Falls to be red?" https://t.co/0XPqoWsH2a
Известен с наситения си червен цвят, железният оксид досега беше основен заподозрян в мистерията на Кървавия водопад. Тази модерна техника за визуализация обаче помогна на изследователите да получат по-ясна представа за това защо изтичащите води са с такъв ярък червен оттенък - и защо някои предишни изследвания се провалиха.
"За да бъде минерал, атомите трябва да са подредени в много специфична, кристална структура. Тези наносфери не са кристални, така че методите, използвани преди това за изследване на твърдите тела, не ги откриват", обяснява Ливи.
Може да се предположи, че кървавочервените му води са най-необичайната характеристика на Кървавия водопад в Антарктика, но този геоложки обект е пълен със странности.
Учените са установили, че червената вода, която се процежда от Кървавия водопад, произхожда от солено езеро, което е останало затворено в леда в продължение на 1,5 до 4 милиона години. Всъщност това езеро е само част от много по-голяма подземна система от хиперсолени езера и водоносни хоризонти.
Cthulhu? https://t.co/jKuROlQ2V5
— Paul Dokas (@pauldokas) July 3, 2023
Анализът на водата показва, че в погребаните водоеми със свръхсолена вода живее рядка субледникова екосистема от бактерии - въпреки почти пълното отсъствие на кислород. Това означава, че бактериите се запазват в продължение на милиони години без фотосинтеза и вероятно се поддържат чрез циклично използване на желязо от соления разтвор.
Като се имат предвид тези неземни свойства, учените смятат, че Кървавият водопад може да бъде изследван, за да се получи по-дълбоко разбиране за други планети в други части на Слънчевата система.
"С появата на мисиите на марсоходите имаше интерес да се опитаме да анализираме твърдите вещества, които излизат от водите на Кървавия водопад, сякаш това е марсианска площадка за кацане", казва Ливи.
"Какво би станало, ако марсоход кацне в Антарктида? Ще може ли да определи какво е причинило червения цвят на Кървавия водопад? Това е завладяващ въпрос, който няколко изследователи обмисляха".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!