М огъщата кралска кобра - най-дългата отровна змия в света - всъщност е четири различни вида, потвърждават учени в ново проучване.
В продължение на 188 години кралската кобра е била представена от един вид - Ophiophagus hannah. Но този широко разпространен вид показва огромни разлики в оцветяването на тялото и други физически характеристики в различните региони, което кара учените да се съмняват дали става въпрос за един вид.
В проучване, публикувано през 2021 г., учените потвърждават генетичните различия между популациите на кралската кобра. Въз основа на това изследване сега учените са сравнили физическите разлики в музейни екземпляри и са идентифицирали четири отделни вида: северна кралска кобра (O. hannah), кралска кобра от Сунда (Ophiophagus bungarus), кралска кобра от Западните Гати (Ophiophagus kaalinga ) и кралска кобра от Лусон (Ophiophagus salvatana). Откритията са публикувани на 16 октомври в European Journal of Taxonomy.
King cobra mystery that's puzzled scientists for 188 years finally solved https://t.co/djM26ECe75
— Live Science (@LiveScience) November 8, 2024
„Чувствам се така, сякаш създадохме история“, казва пред Mongabay авторът на изследването Гоури Шанкар Погири, основател на фондация „Калинга“ и директор на Центъра за екология на тропическите гори „Калинга“.
Кралските кобри живеят във влажна среда, включително в открити гори и гъсти мангрови блата, от Северна Индия до Южен Китай и в цяла Югоизточна Азия. В тези региони външният им вид се различава по цвят, рисунък и размер на тялото.
В изследването от 2021 г. ДНК анализ, който обхваща почти целия диапазон на разпространение на кралските кобри, идентифицира четири отделни генетични линии. Тези линии бяха класифицирани като потвърдени кандидат видове - видове, които все още не са официално описани и наименувани.
Въз основа на тези изследвания новото проучване разглежда физическите различия между 153 музейни екземпляра. Анализът на морфологията на тялото на екземплярите, включително техните цветови модели, ширината на тялото и зъбните характеристики, позволи на изследователите да идентифицират четири вида, съответстващи на генетичните линии, открити в проучването от 2021 г.
Северната кралска кобра (O. hannah) е широко разпространена в Субхималаите, Източна Индия, Мианмар и Индокитай и се простира на юг до най-тясната част на полуостров Тайланд, в провлака Кра. Възрастните са с тъмни жълти ивици и между 18 и 21 зъба.
Сундската кралска кобра (O. bungarus) живее на Малайския полуостров и островите от Големите Сунди, включително Суматра, Борнео и Ява, както и на Миндоро във Филипините. Големите екземпляри от този вид обикновено са без ленти или с тесни, бледи ленти с тъмни краища по тялото.
Кралската кобра от Западните Гати (O. kaalinga) се среща само в Западните Гати на Индийския полуостров. Този вид се различава от O. bungarus по това, че няма тъмни ръбове около бледите ивици по тялото.
Подобно на O. kaalinga, лусонската кралска кобра (O. salvatana) обитава Лусон, остров в северната част на Филипините. Тя има изключително ъгловати бледи телесни ивици в сравнение с ивиците на другите три вида.
Всички тези видове са отровни. Кралската кобра е сред най-отровните змии в света и при едно ухапване отделя голяма доза отрова, която може да убие човек само за 15 минути. В новото проучване се споделя, че това може да бъде първата стъпка в разработването на подобрена противоотрова от ухапвания на Ophiophagus в съответните региони.
Погири смята, че може би има още неизвестни видове кралска кобра, които предстои да бъдат открити на малки острови, които не са били част от това изследване.
„Проучването им вече е в ход“, казва той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!