И зображение от сонар, за което се предполага, че показва останките от самолета на Амелия Еърхарт, известната американска авиаторка, изчезнала над Тихия океан през 1937 г., се оказва скално образувание.
Фирмата Deep Sea Vision (DSV), базирана в Южна Каролина, публикува през януари размазаното изображение, заснето от безпилотен подводен апарат, което според нея може да е самолетът на Еърхарт на морското дъно.
Не е така, заяви компанията в актуализация в Instagram този месец.
„След 11 месеца чакането най-накрая приключи и за съжаление нашата цел не беше „Електра 10Е“ на Амелия (а само естествено скално образувание)“, заяви Deep Sea Vision.
„Докато говорим, DSV продължава да търси. Сюжетът се заплита, като все още не са открити никакви доказателства за нейното изчезване“, се казва още в съобщението.
The Mystery of Amelia Earhart's Lost Plane May Not Be Solved After Allhttps://t.co/gI75XDY4Uh pic.twitter.com/uWY671RbYr
— ScienceAlert (@ScienceAlert) November 26, 2024
Снимката е направена от DSV по време на обширно търсене в район в Тихия океан, разположен на запад от планираната дестинация на Еърхарт - отдалечения остров Хауланд.
Еърхарт изчезва по време на пионерския си околосветски полет с навигатора Фред Нунан.
Изчезването ѝ е една от най-загадъчните мистерии в авиационната история, която вълнува историците от десетилетия и поражда множество книги, филми и теории.
Преобладаващото мнение е, че 39-годишната Еърхарт и 44-годишният Нунан са изчерпали горивото си и са насочили двумоторния си самолет Lockheed Electra в Тихия океан близо до остров Хауланд, докато са изпълнявали един от последните етапи на епичното си пътешествие.
Photo said to show Amelia Earhart's plane is something else entirely, exploration company sayshttps://t.co/J7JzKKlfI7
— Usa Jaun News🇺🇸 (@UsaJaunNews) November 25, 2024
Еърхарт, която през 1932 г. се прославя като първата жена, прелетяла самостоятелно Атлантическия океан, излита на 20 май 1937 г. от Оукланд, Калифорния, с надеждата да стане първата жена, обиколила света.
Двамата с Нунан изчезват на 2 юли 1937 г., след като излитат от Лае, Папуа-Нова Гвинея, на труден полет от 2500 мили (4000 км), за да заредят с гориво на остров Хауланд - малка част от територията на САЩ между Австралия и Хаваите.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!