Н а 3 декември 1926 г. кралицата на криминалетата Агата Кристи напуска дома си в Бъркшир, Англия около 21:30 ч. и никой не я вижда в продължение на 11 дни.
По това време Кристи вече е популярен автор и издирването, което полицията предприема е едно от най-големите в британската история. В крайна сметка тя е намерена в хотел на около 320 км от дома ѝ.
Агата Кристи твърди, че не помни нищо от последните 11 дни. Писателката никога не говори публично за случилото се и спекулациите около изчезването ѝ не спират и до днес.
Първата сърдечна трансплантация
През 1967 г. на тази година медицината прави един от най-големите си пробиви – д-р Кристиан Барнард Неедлинг извършва първата в света трансплантация на човешко сърце.
В продължение на няколко години Барнард експериментира с животински трансплантации на сърце,
като сърца са трансплантирани на повече от 50 кучета. През този период Барнард е имал пациенти, готови да се подложат на подобна операция, но пред него и медицинския му екип винаги стои сериозният проблем да се намери подходящ донор.
На 2 декември 1967 г. при пътно произшествие, докато пресича улица в Кейптаун, загива 25-годишната Денис Дарвал. След разговор с баща ѝ е получено съгласието му за донорство. В нощта на 3 декември 1967 г. професор Барнард извършва първата в света трансплантация на сърце на човек в операционната зала на болницата „Гроте Шур“ в Кейптаун.
Операцията продължава 9 часа, участва екип от 30 души.
Професорът е подпомаган от брат си Мариус Барнард. Пациентът е Луис Вашкански – 54-годишен търговец, страдащ от диабет и неизлечима болест на сърцето. Вашкански е пред дилемата – да очаква сигурна смърт или да рискува трансплантация с 80 % шанс за оцеляване. Той избира операцията.
20 години по-късно д-р Мариус Барнард разказва: Крис стоя там известно време, гледа, а след това отстъпи назад и каза: „То работи!“. След излизането си от състоянието на наркоза Вашкански заявява, че се чувства много по-добре с новото сърце. Трансплантацията е успешна и предизвиква световна сензация.
Бопалската катастрофа
Бопалската катстрофа е производствена катастрофа в град Бопал, Индия през 1984 г., която е сред най-крупните в историята на промишлеността. Счита се, че инцидентът в завода за пестициди на Union Carbide India Limited на 2 срещу 3 декември през нощта е сред най-тежките индустриални катастрофи.
При авария са изпуснати 40 тона метилизоцианат, които убиват веднага 3800 души,
няколко хиляди получават трайни увреждания, а още хиляди умират през следващите години, като жертвите по официални данни са 5200. Според някои данни общият брой на пострадалите е 150 – 600 хил. души, което дава основание трагедията в Бопал да се счита за най-крупната в света техногенна катастрофа по броя на засегнатите.
Причината за катастрофата до днес официално не е установена. Сред версиите преобладават грубо нарушение на техниката на безопасността и преднамерено саботиране на работата на предприятието.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!