Х ората в социалните мрежи са забелязали странност в календара на своите телефони iPhone: ако превъртите до годината 1582, ще забележите, че той скача от 4 до 15 октомври, като по средата липсват 10 дни. Това не е грешка, а напротив - тези 10 дни не са съществували.
(Във видеото: Журналист: Разминаването в честването на Великден между католици и православни е заради календара)
Дните не са изтрити от времето с помощта на космически инструмент за изрязване и поставяне. Вместо това хората през 1582 г. са си лягали на 4-ти и са се събуждали на 15-ти (което не е било ясно на голяма част от света по онова време).
За да разберем защо, трябва да се върнем към XVI век, когато настъпва голяма промяна в начина, по който организираме дните, седмиците, месеците и годините.
Както обяснява IFLScience, католическата църква приема Григорианския календар през октомври 1582 г. Преди това по-голямата част от Европа е използвала Юлианския календар, въведен от Юлий Цезар през 45 г. пр.
Why October Is Missing 10 Days In The Year 1582 On Your Phonehttps://t.co/y99CqMHwIW
— IFLScience (@IFLScience) June 28, 2024
Той е много подобен на Григорианския календар. И двата са слънчеви календари с 12 месеца, всеки от които се състои от 28 до 31 дни. През повечето години те имат общо 365 дни, като през определени години към февруари се добавя високосен ден.
Основната разлика е кога настъпва високосната година. Юлианският календар добавя по един ден към календара на всеки 4 години, докато Григорианският календар прави същото, освен ако годината не се дели на 100 и не се дели на 400.
Звучи като много малка разлика, но за Католическата църква това е било голям проблем, тъй като сериозно се е намесил във времето на Великден. От Никейския събор през 325 г. от н.е. насам е установено, че Великден трябва да се отбелязва в първата неделя след първото пълнолуние след пролетното равноденствие на 21 март.
С течение на вековете обаче пролетното равноденствие се отдалечава от тази дата. Този ефект се натрупва през XVI в., когато пролетното равноденствие се пада на 11 март, нарушавайки времето на Великден.
За да разреши тази криза, папа Григорий XIII въвежда Григорианския календар. За да се приведе новият календар в съответствие с движенията на Слънцето, се наложило да се загубят 10 дни, натрупани поради недостатъка на Юлианския календар.
Октомври е избран за месец, в който да се загубят 10 дни, тъй като не влизаше в противоречие с никакви важни събития в християнския календар. След празника на свети Франциск от Асизи на 4 октомври се премина към Григорианския календар и светът мигновено прескочи на 15 октомври.
Именно поради тази причина повечето календари прескачат от 4 октомври на 15 октомври през 1582 г. (ако се връщат толкова назад).
Очевидно е, че монасите от XVI в. не са записвали датите в дневника на своя iPhone, но календарите наистина отиват много назад. Не е ясно защо са създадени така, макар че винаги е интересно да се види дали рожденият ви ден се е падал през уикенда през 27 г. пр. Хр.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!