Д а мислиш означава да си жив. И все пак не всеки, който мисли, е съгласен с този прочут труизъм на Декарт.
Някои хора с рядко невропсихично разстройство, известно като синдром на Котард, просто не могат да осъзнаят своето съществуване.
Често хората, страдащи от синдрома на Котард, мислят, че са ходещи трупове. Други пък се смятат за духове без тела, които ще живеят вечно.
Thinking You Are Dead Is a Rare But Serious Medical Condition https://t.co/hHh6DXSWGO
— ScienceAlert (@ScienceAlert) July 28, 2023
Независимо от конкретните варианти, пациентите със синдрома на Котар преживяват дълбоко изкривена реалност, в която отричат съществуването на телата си и ежедневните си нужди.
Често срещана последица е спиране на храненето.
В един от случаите жена на средна възраст с анамнеза за тревожност и психоза започва да изпитва нихилистични заблуди. Тя започнала да казва неща като: "Аз съм мъртва". След това спряла да се храни и отказала да приема лекарства.
Друг случай включва 49-годишен мъж, който престанал да се грижи за телесното си благополучие и започнал да раздава вещите си.
Той отказвал да се храни и смятал, че има зли хора, които искат да го убият. Седмица след като бил приет в болница, пациентът казал на лекарите, че вече е мъртъв и че "стомахът му не работи, черният му дроб е разложен, мозъкът му е парализиран, а на лицето му липсва кръв".
Той останал неподвижен в леглото си и твърдял, че чува гласове, които му казват, че е дявол.
Понастоящем в научната литература съществуват около стотина подобни случая.
Първият регистриран случай датира от 1880 г., когато френският невролог Жул Котард описва нов вид депресия, характеризираща се с "тревожна меланхолия, идеи за проклятие или отхвърляне, нечувствителност към болка, заблуди за несъществуване на собственото тяло и заблуди за безсмъртие".
Cotard’s syndrome is a relatively rare condition that was first described by Dr. Jules Cotard in 1882. Cotard’s syndrome comprises any one of a series of delusions that range from a belief that one has lost organs, blood, or body parts to insisting that one has lost one’s soul or… pic.twitter.com/wKQs5dyNxQ
— Dr Pooja Garg (@poojagarg1111) July 21, 2023
Пациентката, която той описва, е 43-годишна жена, която твърдяла, че няма мозък, нерви, стомах и дори душа.
Тя също избягвала да се храни, защото се смятала за вечна.
Няколко седмици след като лекарите ѝ предписали арипипразол - лекарство, използвано за лечение на шизофрения, симптомите ѝ показали подобрение.
Днес някои учени подозират, че болестта на Котард може да не е отделно заболяване, а симптом на основни проблеми като биполярно разстройство, шизофрения, депресия или история на употреба на наркотици или припадъци.
През 2018 г. преглед на болестта на Котард установи, че трима от четирима пациенти, които твърдят, че умират, са имали впечатлението, че вируси или буболечки ги изяждат отвътре навън.
Един 35-годишен пациент смятал, че усеща червеи в мозъка си.
Друг пациент попитал лекарите си: "Защо трябва да ям, когато вече съм мъртъв?".
И до днес не се знае почти нищо за синдрома на Котард или защо симптомите му се припокриват с други здравословни състояния.
Прегледът на литературата за Котард показва, че близо 90 % от пациентите имат депресивни симптоми, а 65 % - тревожност. Една част от тях съобщават за слухови или зрителни халюцинации.
Cotard's syndrome
— FactsPidia (@factspidia) April 18, 2022
This disorder makes people think that they are dead. pic.twitter.com/PGTEI2PAvi
Добрата новина обаче е, че тези ужасяващи симптоми могат да бъдат ефективно лекувани.
Антипсихотиците, антидепресантите, психотерапията и дори електроконвулсивната терапия са типични терапии, които могат да дадат положителни резултати.
В най-добрия случай пациентите със синдрома на Котард могат да се измъкнат от изкривената си реалност само за две седмици медикаментозна терапия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!