В уду шаманите въздействат на жертвите си чрез силата на внушението. Повръщане, виене на свят, главоболие и дори смърт, могат да бъдат предизвикани само чрез силата на вярата. Този феномен се нарича „ноцебо ефект“.
Ако някога сте се чувствали болен след ваксинация, ако ви боли глава, след като говорите продължително време по мобилния си телефон, ако страдате от тежка и необяснима хранителна алергия, вероятно сте жертва на „ноцебо ефекта“.
Лекарите отдавна знаят, че вярата може да бъде смъртоносна. Пример за това е медицински случай от XVIII век. Виенският лекар и преподавател по медицина Ерих Менингер фон Лерхентал описва груба шега, довела до смъртта на мразен от студентите асистент.
Те го вързали, след което заявили, че ще го обезглавят. После пъхнали главата му в гилотина. Покрили очите му и сложили мокър парцал върху врата му, имитиращ докосването на студеното метално острие. Човекът умрял на място.
Всяко клинично изпитание в наши дни става чрез даване на реално лекарство и безвредна имитация. Пациентът не знае кое от двете взема. Парадоксално, но често дори болните, които не са получили лекарство, демонстрират подобрение заради вярата им в ефективността на лечението. Това явление се нарича „плацебо ефект“.
Много от пациентите, получаващи безвредните имитации на лекарство обаче съобщават и за негативни последствия от лечението, като призляване, виене на свят, болки, които нямат физиологично обяснение. Обикновено тези „странични ефекти“ съвпадат с проявяваните от болните, получаващи истински лекарства.
Колко страшни са религиите Вуду и Сантерия
Най-призрачните места в Англия (видео)
Най-зловещите места на Земята (снимки)
Пет неща за човешкото тяло, които (още) нямат обяснение
Силен „ноцебо ефект“ е документиран при тестването на много медикаменти срещу главоболие, множествена склероза и депресия. В изпитания на лекарство за паркинсон, цели 65% от участниците, получили безвредни хапчета, съобщават за негативни ефекти.
В много от случаите на „ноцебо“ страничните ефекти могат да бъдат определени като субективни – усещания за призляване, неразположение, дори болка. Нерядко обаче пациентите имат обриви и други физиологични проблеми. Изглежда невероятно, че хапчета от захар, чието съдържание по нищо не се отличава от това на бонбон, могат до доведат до промяна на кръвното налягане и повишаване на нивата на ензимите в черния дроб.
Мисълта, че лекарят може по недоглеждане да предпише грешно лечение е обезпокоителна за много хора. Но с интернет и социалните мрежи „ноцебо ефектът“ придобива епидемични размери.
How a doctor’s words can make you ill #nocebo #placebo https://t.co/P81MQLEzFM
— Open Source Intel (@intercepts) April 10, 2016
Изследване, проведено върху 100 студенти в италианските Алпи, показва силата на слуховете.
Те били информирани, че ще се изкачат на 3000 метра. Само на един от тях било казано, че на тази височина, пониженото съдържание на кислород предизвиква мигрена. После студентите били заведени на доста по-ниско място. Въпреки това над една четвърт от тях се оплакали от силно главоболие.
Нещо повече, изследване на слюнката им показало засилена реакция, като при понижено ниво на кислород, включително висока концентрация на ензими, отделяни при изкачване на голяма надморска височина.
Негативните очаквания могат да бъдат предадени на приятели и съседи, и се разпространяват много бързо, предизвиквайки социален „ноцебо ефект“ сред големи групи хора.
Още по-притеснително е, че „ноцебо ефектът“ изглежда се задейства и от подсъзнателни усещания.
The magnitude of nocebo effects in pain: a meta analysis... https://t.co/dpqZ36Bil0 pic.twitter.com/ovGZVaMM4C
— The Sp⚽️rts Physio (@AdamMeakins) January 22, 2016
Историята е пълна с мистериозни епидемии, които могат да са резултат от това явление. Най-прочута е смъртоносната „танцова чума“ от 1518 г. убивала по 50 души на ден в Страсбург. Все още не е ясно защо хората са танцували буквално до смърт. За да решат проблема обаче властите изградили сцени и наели музиканти, убеждавайки всички, че танцуването е полезно. Така епидемията била спряна.
През 60-те години на XX в. е регистрирана мистериозна епидемия от „майски бръмбари“ в американска текстилна фабрика, която е предизвиквала замайване и повръщане сред работниците. Всъщност не били открити каквито и да е вредни насекоми.
Все още обяснение няма и поредицата от мистериозни смъртни случаи на имигранти от общността хмонг в САЩ. През 80-те години на миналия век клинично здрави, млади мъже, дошли в Америка от югоизточна Азия, започнали да умират в съня си. Смъртта според свидетели била придружена от крясъци, свидетелстващи за кошмари и настъпвала със сънна парализа.
Едно от вярванията на хората от общността хмонг, е че съществуват смъртоносни нощни духове.
Страхът от новите технологии също може да води до заболявания. В края на XIX век много от първите потребители с домашни телефони се оплаквали от замайване и силна болка след телефонни разговори.
През 80-те години на XX век пък служители в скандинавски компании получили необичайни обриви, предизвикани от техните компютърни монитори.
В наши дни „ноцебо ефектът“ явно се проявява с т. нар. „синдром на вятърните турбини“ - оплаквания за призляване и безсъние сред хората, живеещи в близост до вятърни паркове.
Друг подобен феномен е „електро-чувствителността“ – своеобразна алергична реакция към сигнала на мобилни телефони и Wi-Fi мрежи. Редица експерименти обаче показват, че хората, оплакващи се от това „заболяване“, съобщават за същите симптоми и когато се намират до имитация на предавател, която всъщност не излъчва електромагнитни вълни.
В Англия 20% от хората твърдят, че определени храни им вредят и се оплакват от разнообразни симптоми. Медицинските изследвания обаче показват, че при едва една десета от случаите има реални храносмилателни проблеми.
През 2013 г. бе установено, че дори показване на кратко видео за „електро-чувствителността“ е достатъчно, за да предизвика въпросната „алергична реакция“. А огнищата на „синдрома на вятърната турбина“ обикновено се появяват след съобщения в местните медии в Канада. С други думи страхът от заболяване може да ни разболее.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!