„Когато се родих, на родителите ми са казали, че няма да живея, но очевидно днес съм тук.“
Джони Бямунгу от Хаунслоу, Западен Лондон, е роден с рядко заболяване на бъбреците, наречено синдром на сливовия корем, и след години лошо здраве в крайна сметка се налага да му бъде трансплантиран бъбрек, когато е на 16 години.
Сега 20-годишният спортен треньор - работа, която никога не е предполагал, че ще върши - казва пред BBC London по време на тренировка за ученици от първи клас в началното училище Marshgate в Ричмънд, че е „щастлив, че е тук днес“.
В рамките на системата за „сдвояване“, управлявана от британската схема за споделяне на живи бъбреци, майка му дарява своя бъбрек, който е даден на друго семейство, а Джони получава такъв от друг донор.
„Това беше най-доброто нещо, което можеш да получиш, защото гледах към бъдещето си и никой не иска да бъде в това положение - на диализа, да ходи в болница три пъти седмично - това не е идеално за никого“, казва той.
'They thought I wouldn't live but I'm here today' https://t.co/iUx8j4cmEi
— BBC Health News (@bbchealth) November 6, 2024
„Нямаше да мога да преподавам, както сега, или каквото и да било друго. Така че да получа това обаждане беше истински подарък, беше невероятно.“
Според благотворителната организация за хора с увреждания „Контакт“ синдромът на сливиците, известен още като синдром на Орли-Барет, е рядко заболяване, което засяга само момчета.
При хората със сериозното заболяване то причинява слабо развитие на коремните мускули и проблеми с пикочните пътища наред с други симптоми.
След трансплантацията на бъбрек Джони в крайна сметка успява да се върне към футбола и е избран за тазгодишната Световна купа за трансплантирани, за да представлява Англия - където заема трето място.
„Да се върна да играя играта, която обичам, е невероятно. Мисля, че мечтата на всеки е да представлява страната си, но това, че най-накрая го направих, беше невероятно, страхотна възможност“, казва той.
Напредъкът му в този турнир се наблюдаваше от лекарския екип, ръководен от д-р Ема Солсбъри, която ръководи бъбречната клиника за млади възрастни в болница „Хамърсмит“.
Тя казва: „Джони е невероятен човек, благодарение на родителите си, благодарение на това, което е. Но за мен той представлява всичко, което желая за всички наши млади възрастни пациенти. Животът му е бил труден и знам, че е имало моменти на обреченост и униние - как да не се самосъжаляваш, но Джони просто се е изправил и се е възползвал от всяка възможност, която му е била предоставена, и я е използвал.“
„Той никога не е позволявал на бъбречното си заболяване да го спира“, добавя тя.
Клиниката на д-р Солсбъри има около 100 постоянни пациенти на възраст между 16 и 24 години, като целта е да бъде мост за младите пациенти с бъбречни заболявания при преминаването им от детските заведения към услугите за възрастни.
„За мен би било много по-лесно да ги опаковам в памук, да им кажа, че трябва да идват в клиниката и да не правят нищо, което би било рисковано. Но аз не искам това за тях. Да ги съжалявам не им помага, а да им дам повече възможности“, казва тя.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!