З наете ли, че мухите могат да усетят миризмата на тялото на километри разстояние и дори да се вкопаят на дълбочина до 2 метра, за да се проврат в ковчега и да снесат яйцата си? Те се подмамват от химически сигнали, но изглежда не само чистачите могат да усетят миризмата на смъртта. Изследвания разкриха как съединение, отделяно от труповете, може да окаже изненадващо влияние върху човешкото поведение, дори когато не осъзнаваме, че го усещаме.
Когато умираме, телата ни отделят нещо, наречено путресцин, което е причина за ужасяващата миризма, която се носи от гниещото месо - човешко или друго. Проучване от 2015 г. си поставя за цел да проучи дали тя може да представлява сигнал за заплаха, който предизвиква защитно и свързано с бягство поведение при хората.
The Smell Of Death Has A Strange Influence On Human Behaviorhttps://t.co/Gy0CQm5jTy
— IFLScience (@IFLScience) October 22, 2024
То направи това по четири начина:
Експеримент 1 изследва ефекта на путресцина върху бдителността. Участниците са разпределени на случаен принцип към една от трите контроли: путресцин, амоняк или вода, които са нанесени върху памучни тампони един час преди началото на интерактивната част на изследването. След това започна компютърен тест за време на реакция, като участниците бяха инструктирани да кликнат върху червена точка възможно най-бързо.
Експеримент 2 провери дали путресцинът оказва влияние върху поведението на бягство. Участниците бяха изложени на миризма на путресцин, амоняк или вода и след това бяха помолени да се отдалечат на разстояние 80 метра, за да се види дали и как се променя времето, необходимо за бягство.
Експеримент 3 разглежда поведението и мислите за бягство, като участниците са изложени на путресцин, амоняк или вода и са накарани да изпълнят задача за попълване на думи (където се попълват празни места, така че „b_nk“ може да бъде например bank, bonk, bunk). След това те също така направили разходка от 60 метра, за да видят колко време им е необходимо.
Експеримент 4 търсеше влияние върху защитното поведение и дали путресцинът има ефект дори когато миризмата не може да бъде открита от човека. Те направили това, като ги изложили на малки концентрации путресцин.
Проучването установява, че излагането на путресцин води до повишена бдителност сред участниците, дори когато те не са наясно, че усещат миризмата му. Участниците в условието с путресцин също така изглежда са вървели по-бързо при експериментите за бягство и са проявявали повече враждебност и защитно поведение, отколкото участниците в другите условия. Може да се окаже, че това е полезна адаптация към химическия сигнал при задействането на видовете поведение на борба или бягство, които може просто да ни запазят живи в опасна ситуация, въпреки че остават въпроси относно това за каква заплаха ни предупреждава путресцинът.
„Като цяло резултатите показват, че дори краткотрайното излагане на путресцин мобилизира реакциите за управление на заплахите, предназначени за справяне със заплахите от околната среда. Това са първите резултати, които показват, че специфично химично съединение (путресцин) може да се обработва като сигнал за заплаха“, заключават авторите.
„Важна насока за бъдещи изследвания ще бъде да се разбере точното естество на заплахата, предизвикана от путресцина (напр. микробна, хищническа). Нашето мнение е, че путресцинът има отношение и към двете тези области, въпреки че непосредственият контекст трябва да определи кой вид заплаха е по-първичен“, казват още те.
Така че, ако миризмата на разлагащо се месо повдига гърба ви, не сте сами.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!