Е дна иконична снимка от Втората световна война е запечатала момента, в който "Ком-бат" Алексей Еременко води своите хора на контраатака срещу германските военни в близост до Ворошиловград (днешен Луганск, Украйна).
Това е една снимка, която мнозина от нас са виждали. Но освен че е символична за този период, зад нея се крие още един факт, който малцина знаят – няколко минути, след като е заснета, командирът на нея умира.
Авторът на снимката е Макс Алперт
Съветският репортер и фотограф не знае името на военния, когато заснема момента и дава на снимката името “Ком-бат” (съкращение от съветското звание командир на батальон).
Самоличността на мъжа е разкрита 23 години по-късно от овдовялата му съпруга.
Снимки, които разказват истории, в галерия от две части:
Първа част
Втора част
Снимката е заснета на 12 юли 1942 г.
в село Хорошее, в близост до Ворошиловград (днешен Луганск, Украйна).
В тази област е действал 220 пехотен полк от четвърта пехотна дивизия на Съветската армия.
По това време Червената армия води кървави битки с военните сили на страните от Оста.
Снимката е направена на военния фронт между реките Луган и Лозова, а фотографът я заснема от окоп на отбранителната линия на фронта.
Германските военни тъкмо са започнали атака след обичайните въздушни нападения и бомбардировки. Алперт вижда командира от Червената армия и се надига, за да улови символичния момент, в който той повежда хората си на контраатака.
В този същ момент лещата на камерата се спуква и репортерът установява, че лентата е може би загубена. Със счупена камера той заляга в окопа и само няколко минути по-късно чува: „Ком-бат е убит!!!“.
Оказва се, че лентата на Макс Алперт не е погубена
и така 23 години по-късно става ясно кой е „Ком-бат“ – Алексей Еременко.
През май 1965 г. съпругата и децата на Еременко виждат снимката на първа страница на вестник „Правда“- юбилейно издание, посветено на 20 години от победата над нацистка Германия и веднага разпознават изгубения във войната съпруг и баща.
Подобни материали и снимки, носители на "Пулицър":
Между живота и смъртта: свещеникът и умиращият войник
Историята на един журналист, който спечели "Пулицър", но загуби живота си
"Целувката, спасила живот": Една снимка, отличена с "Пулицър"
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!