П реди около 160 милиона години никоя риба не е била в безопасност от бича на кръвосмучещите риби вампири. Два необичайно големи вида миноги са открити в Китай, които помагат да се обясни как тези странни морски същества се превърнали в едни от основните паразитни хищници в океаните от периода Юра.
Two New Ancient Blood-Sucking “Vampires” Are Largest Of Their Kind Found Yethttps://t.co/idpgLppRz5
— IFLScience (@IFLScience) October 31, 2023
Миногата е примитивна риба с вид на змиорка, която използва устата си, за да се закачи за други риби, откъдето идва и прякорът ѝ „риба вампир“. Повечето от тези видове имат сложен жизнен цикъл, състоящ се от няколко етапа. Те започват като слепи ларви, хранещи се с филтър, често живеещи в тинестите корита на сладководните речни брегове. В крайна сметка те метаморфозират във възрастни миноги, които пробиват плътта на други риби, за да смучат кръвта им, действайки като паразити.
Има около 40 вида миноги, които живеят днес и съществуват от адски дълго време. Благодарение на вкаменелостите учените ги свързват с древен прародител на риба без челюст, живяла преди около 450 милиона години, което означава, че са били на Земята по-дълго от дърветата.
Въпреки това, тъй като са открити само няколко вкаменелости на миноги, много аспекти от тяхната еволюционна история са неясни, като например кога са развили сложните си зъби. Двата новоописани екземпляра биха могли да помогнат за запълване на празнините в познанията ни за тези същества.
Техните фосилизирани останки са открити в район, известен като Yanliao Biota - съвкупност от вкаменелости, запазени в североизточен Китай, датиращи от средната до късната юра (преди 174 до 145 милиона години). Тези конкретни екземпляри са открити в слой, който предполага, че са живи преди 160 милиона години.
Двата нови вида са необичайно големи. Размерът на Yanliaomyzon occisor е малко над 60 сантиметра, а другият е малко по-малък и е наречен Yanliaomyzon ingensdentes. Изследователите отбелязват, че новите видове са около 10 пъти по-дълги от най-ранните известни миноги.
Фосилите се отличават с много добре запазени устни дискове, които представляват устата. Най-важното е, че формата на тези дискове е доказателство, че миногите вече са били развили хранителни структури, идеални за дъвчене, което показва, че те са били хищници още през юрския период.
Констатациите също предполагат, че съвременните миноги произхождат от Южното полукълбо, развили се по време на късната креда, тъй като вкаменелостите много приличат на миногата с торбичка, което предвещава навика на хранене с плът характерно за съвременните миноги.
„Взети заедно, откритите тук миноги предполагат, че тяхната група не е толкова консервативна, както се смяташе преди и иновациите в тяхната хранителна система вероятно са били в основата на еволюционното им увеличаване на размера на тялото и „модернизирането“ на техния начин на живот през юрския период “, пишат авторите на изследването.
Изследването е публикувано в Nature Communications.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!