П рез тази година броят на луните, които обикалят около Земята, временно се удвои. Разглеждайки по-отблизо новата мини-луна, астрономите научиха повече за нейния произход.
На 7 август астрономите откриха нов обект в близост до Земята, наречен 2024 PT5. Анализирайки обекта с диаметър около 10 метра, астрономите от Мадридския университет „Комплутенсе“ Карлос де ла Фуенте Маркос и Раул де ла Фуенте Маркос установиха, че той се движи по близка траектория. В продължение на 56,6 дни астероидът бе уловен от нашата планета, превръщайки се във временна мини-луна на Земята.
„Земята може редовно да улавя астероиди от популацията на близкоизточните обекти (NEO) и да ги привлича в орбита, превръщайки ги в мини-луни. Понякога тези временни улавяния не завършват един оборот, преди да изпаднат от орбита и да се върнат към обичайните си хелиоцентрични траектории“, обясни екипът в статия през септември.
Earth's Temporary Mini-Moon Might Not Have Been What We Thoughthttps://t.co/NbmmQV7lOY
— IFLScience (@IFLScience) November 25, 2024
Освен че беше готино да имаш нов космически приятел за известно време, улавянето беше доста полезно от научна гледна точка.
„Малките тела в орбити, подобни на земните, Арджуните, са добри цели за научни изследвания и минни проучвания, тъй като позволяват нискобюджетни мисии“, обясняват авторите на новия документ в своята работа.
„Подмножеството от такива обекти, при които се наблюдават повтарящи се временно заснети събития на прелитане или орбита, наричани още епизоди на мини-луни, са сред най-добре класираните по отношение на достъпността. Известно е, че само няколко обекта са участвали в такова динамично поведение“.
Един такъв обект, 2022 NX1, се превръща в мини-луна през 1981 и 2022 г., например.
„Намирането и характеризирането на повече от тях може да помогне за разширяване на научните и търговските изследователски дейности в Космоса през следващите няколко десетилетия. Астероидът 2024 PT5 беше открит наскоро и принадлежи към тази група интересни обекти“, продължават те.
Разглеждайки по-отблизо 2024 PT5 и оценявайки неговите спектри по време на престоя му близо до Земята, екипът открива изненада, въпреки че това са ранни резултати, които все още не са подложени на експертна оценка.
„Нашите спектроскопски резултати за състава на повърхността на 2024 PT5 не са окончателни поради липсата на спектър на отражение в близката инфрачервена област, но те предполагат лунен произход. Потвърждаваме, че 2024 PT5 е естествен обект с видим спектър, съответстващ на този на астероид от типа Sv, въпреки че може да бъде класифициран и като лунна марална брекча“, пише екипът в новата си статия.
Накратко, нашата мини-луна може да е парче от истинската Луна, изхвърлено в Космоса след ударно събитие, което сега се отправя на собствено пътешествие из Слънчевата система. Не се отчайвайте - макар да е изчезнала за известно време, понастоящем се прогнозира, че тя ще направи обратно близко приближаване през 2055 г., две близки приближавания през 2084 г. и едно през 2085 г. Преди това ще направи още едно сравнително близко приближаване през януари 2025 г., когато според съобщенията НАСА ще направи радарни наблюдения на нашата бивша мини-луна.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!